W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencje małopolskich strażaków w związku z frontem burzowym, 17 – 18 lipca 2021 r.

20.07.2021

W dniach 17 i 18 lipca 2021 r. przez województwo małopolskie przeszedł silny front pogodowy.

Małopolski Komendant Wojewódzki PSP melduje wojewodzie i premierowi o działaniach. Wszyscy siedzą przy stole

Podczas porannego posiedzenia sztabu kryzysowego, który odbył się 19 lipca 2021 r. w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie meldunek o bieżących działaniach strażaków premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz wojewodzie małopolskiemu Łukaszowie Kmicie złożył małopolski komendant wojewódzki PSP  - st. bryg. Piotr Filipek.

- Rano odebrałem meldunki podczas posiedzenia sztabu kryzysowego. Najprawdopodobniej sytuacja meteorologiczna będzie się stabilizowała. Dla mnie bardzo ważne jest, aby zadziałać natychmiast w kierunku pomocy dla ludzi. Dziękuję wojewodzie za te działania. Mam nadzieję, że szybko uda się pomóc poszkodowanym gospodarstwom domowym – mówił premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu sztabu kryzysowego.

- Ten weekend dla Małopolski z pewnością był trudny. 5,5 tys. strażaków walczyło z siłą żywiołu. Ponad 1200 zastępów Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej wspierało Małopolan. Jako administracja rządowa przygotowaliśmy szybką ścieżkę wypłat tej pierwszej pomocy. Dziękuję wszystkim służbom za pełną mobilizację! – podkreślił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

17 i 18 lipca strażacy interweniowali 863 razy, najwięcej: powiat myślenicki – 280, krakowski – 148, tarnowski – 100, wadowicki - 69. Dotyczyły one: wiatrołomów – 225, podtopionych budynków – 362, podtopionych dróg – 106, uszkodzonych budynków - 38. W działania zaangażowanych było 5493 strażaków (1257 zastępów).  Na szczęście nie ma informacji o osobach rannych.

W sobotę w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi trzeciego stopnia dotyczącymi silnych burz z gradem prewencyjnie do miejsc bezpiecznych ewakuowały się trzy obozy harcerskie z powiatu nowotarskiego, suskiego i myślenickiego. W niedzielę decyzja o prewencyjnej ewakuacji do miejsc bezpiecznych podjęta została w odniesieniu do wszystkich obozów na terenie naszego województwa. Łącznie odbyło się 6 ewakuacji obozów, w których uczestniczyło ponad 250 osób.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Krakowie, MUW w Krakowie,

Wideo: Myślenice ITV Telewizja Internetowa.

Wideo

Zdjęcia (3)