W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interwencje małopolskich strażaków w związku z intensywnymi opadami deszczu – 30 sierpnia 2021 r.

31.08.2021

Małopolska znów zmaga się ze skutkami intensywnych opadów deszczu. Dotychczasową sytuację i skutki frontu, który przechodzi nad Małopolską, omówiono na doraźnym posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zwołał 30 sierpnia 2021 r. wojewoda małopolski Łukasz Kmita

Sala konferencyjna - posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

. W posiedzeniu wziął udział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Obecni byli także wicewojewodowie Józef Leśniak oraz Ryszard Pagacz, a także przedstawiciele małopolskich służb. Meldunek o bieżących działaniach strażaków wojewodzie małopolskiemu złożył małopolski komendant wojewódzki PSP  - st. bryg. Piotr Filipek. Ponadto zadania realizowane na terenie powiatu krakowskiego zreferował komendant miejski PSP w Krakowie – st. bryg. Paweł Knapik.

 

Przed Małopolską kolejny trudny okres. Monitorujemy sytuację. Doskonale wiemy, jak trudne

w naszym regionie są powodzie górskie, a jak pokazała sytuacja w krakowskim Bieżanowie – również tereny zurbanizowane musiały się mierzyć z opadami na ogromną skalę. Służby są w pogotowiu. Prognozy nie są dobre. W najbliższych godzinach opady powinny być nieco lżejsze, ale spodziewamy się kolejnych. Jesteśmy w pełni przygotowani do wzmożonych działań – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

30 sierpnia 2021 r. strażacy do zdarzeń o charakterze atmosferycznym wzywani byli ponad 250 razy, najczęściej: powiat nowosądecki – 51, tarnowski – 38, bocheński – 34. Głównie interwencje polegały na pompowaniu wody z piwnic i zalanych terenów.

 

Dla części województwa obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne III stopnia. Strażacy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Krakowie, MUW w Krakowie,

 

Zdjęcia (4)