W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jubileusz 150-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce

W sobotę 17 września br. zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP bryg. Przemysław Przęczek wziął udział w uroczystościach z okazji jubileusz 150-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce.

Jubileusz 150-lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kościele pw. św. Klemensa w Wieliczce. Następnie pododdziały przemaszerowały ulicami miasta pod Tężnię Solankową przy Kopalni Soli „Wieliczka”, gdzie odbył się uroczysty apel strażacki. Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku bryg. Przemysławowi Przęczkowi zastępcy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP przez dowódcę uroczystości st. kpt. Damiana Chmurę, dokonano przeglądu poddziałów oraz podniesiono flagę państwową na maszt i odegrano hymn państwowy.

Wszystkich przybyłych na uroczystość gości oraz strażaków powitał  Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce dh Tomasz Broniowski, który swoim przemówieniu przedstawił rys historyczny OSP Wieliczka:

Historia wielickich ochotników rozpoczęła się w roku 1872. Jednak dzieje działalności gaśniczej na tym terenie są dużo dłuższe i od początku łączą się z Kopalnią Soli. Fundamentem dla ochrony przeciwpożarowej zarówno Wieliczki, jak i kopalni była sporządzona w roku 1747 przez Jana Gottfryda Borlacha instrukcja, która określała wyposażenie poszczególnych obiektów, zasady gaszenia czy podział obowiązków. W roku 1808 Wieliczka doczekała się pierwszej stałej remizy: urządzono ją w murowanym budynku w rejonie Zamku Żupnego. Straż pożarna nie istniała jeszcze jako instytucja, niemniej w mieście nie brakowało osób wiedzących, co i jak robić na wypadek „czerwonego kura”, czyli pożaru. W roku 1847 zdecydowano, że wytypowani górnicy utworzą pięć kompanii pogotowia gaśniczego dla obiektów miejskich. Przez całą dobę w gotowości pozostawały cztery konie, beczkowóz i sikawka. Strażacy-górnicy okazali się tak skuteczni, że w roku 1850 pojechali ratować płonący Kraków. 1 czerwca 1872 roku Rada Miejska przyjęła statut straży ogniowej i złożyła na ręce burmistrza ten zaś przekazał do zatwierdzenia władzom austriackim. 25 września 1872 Wysokie Namiestnictwo reskryptem nr 41813 uprawomocniło statut Straży Ogniowej Ochotniczej w Wieliczce.

Z okazji Jubileuszu 150-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce pragnę przekazać wszystkim Druhom i Druhnom serdeczne gratulacje i życzenia wraz z podziękowaniem za ofiarność i trud ponoszony w wypełnianiu swoich codziennych obowiązków. Ratowanie życia, zdrowia i mienia ludzkiego, gotowość niesienia pomocy tym, którzy jej potrzebują bez względu na własne bezpieczeństwo, to działania wpisane w codzienną strażacką służbę. Życzę, aby ta trudna i odpowiedzialna służba była źródłem osobistej satysfakcji oraz powodem do dumy – mówił w swoim wystąpieniu bryg. Przemysław Przęczek zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

W dalszej części uroczystości nadano nowy sztandar dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieliczce, który ufundowała wielicka Kopalnia Soli oraz wręczono medale i odznaczenia dla wyróżniających się strażaków.

Opracowanie: st. kpt. Bogusław Szydło - zespół prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: Kraków112 – Krakowskie Ratownictwo w Obiektywie

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}