W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Misja Grecja 2023 - Strażacy z Małopolski w Module GFFFV Poland -aktualizacja 02.08.2023-

20.07.2023

70 strażaków, 23 samochody ratowniczo - gaśnicze, 9 pomp - Małopolscy Strażacy takim składem udali się do Grecji aby pomóc w walce z pożarami lasów. 19.07.2023 r. na placu Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie po weryfikacji wszystkich dokumentów potrzebnych do wyjazdu zagranicznego o godz. 12.00 bryg. Przemysław Przęczek Z-ca MKW PSP skierował słowa podziękowania dla wszystkich małopolskich strażaków. W krótkiej odprawie ze strażakami z Małopolski udział również wziął st. bryg. Paweł Żaba Z-ca MKW PSP. Następnie udaliśmy się w rejon koncentracji aby dołączyć do całego Modułu GFFFV Poland.

Moduł_GFFV_Grecja_2023_

02.08.2023

W środę 2 sierpnia moduł GFFFV w pełnym składzie tj. 149 strażaków i 49 samochodów powrócił do kraju po zakończonej akcji gaszenia pożarów lasów w Grecji. Na terenie Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Katowicach powitał ich zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Arkadiusz Przybyła wraz z wojewodą śląskim Panem Jarosławem Wieczorkiem oraz śląskim komendantem wojewódzkim PSP nadbryg. Jackiem Kleszczewskim.

Nadbryg. Arkadiusz Przybyła zwracając się do strażaków podkreślił:

„Chcę podziękować za Wasze działania ratowniczo – gaśnicze w Grecji. Warunki były tam bardzo trudne, bardzo wysoka temperatura, silny wiatr - było niebezpiecznie, ale daliście radę! Serdeczne podziękowania przekazuję również od ministra spraw wewnętrznych i administracji Pana Mariusza Kamińskiego i wiceministra Pana Macieja Wąsika oraz od komendanta głównego PSP gen. brygadiera Andrzeja Bartkowiaka. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i życzę bezpiecznej podróży do domów”.

Dowódca grupy bryg. Grzegorz Borowiec, zwrócił się do zebranych słowami:

„To dla mnie ogromna radość, że mogłem być dowódcą tak wspaniałej grupy strażaków. Pojechaliśmy do Grecji jako ambasadorzy polskiego pożarnictwa i myślę, że pokazaliśmy się z jak najlepszej strony i będziemy postrzegani jako profesjonaliści, realizujący w 100% powierzone zadania. Pozdrawiam wszystkich i dziękuję. Brawo!!”

Pomyślne zakończenie akcji i szczęśliwy powrót do kraju strażacy uczcili na koniec spotkania gromkim, potrójnym okrzykiem „HIP HIP HURA”.

  • Strażacy wyruszyli z pomocą do Grecji w środę 19 lipca 2023 r. W skład modułu GFFFV, który prowadził działania w rejonie Attyki, weszły siły i środki z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

01.08.2023

Po noclegu na terenie Serbii grupa udała się w dalszą drogę. Miejscem docelowaym konwoju jest Bratysława, gdzie zaplanowano ostatnie zakwaterowanie przed powrotem do kraju

31.07.2023

W godzinach porannych (ok. 6.40 czasu lokalnego) strażacy wyruszyli w podróż powrotną do kraju.  Trasa do Polski przebiegnie przez Macedonię, Serbię, Węgry, Słowację i Czechy.

30.07.2023

W niedzielę w bazie operacji odbyło się spotkanie generała Christosa Platas Komendanta Administracji Straży Pożarnej Zachodniej Attyki z polskimi strażakami. W spotkaniu wziął udział również Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Grecji Pan Artur Lompart, Pani Sien Vanlommel oficer łącznikowy ERCC w Grecji a także Pan Dariusz Mąkol Wiceprezes Polsko-Grecka Izba Przemysłowo-Handlowa, który z polskim modułem współpracował na co dzień jako tłumacz i dobry kolega.
Podczas spotkania Pan Generał złożył podziękowania na ręce Dowódcy modułu bryg. Grzegorza Borowca oraz Pana Ambasadora, podkreślając wielkie zaangażowanie i profesjonalne podejście naszych strażaków do powierzonych im działań.

29.07.2023

Sytuacja pożarowa znacznie się poprawiła, to dobra wiadomość na dziś dla Greków i naszych strażaków. Po konsultacjach z przedstawicielami władz Grecji, polskie samochody gaśnicze zostały relokowane do bazy operacji skąd w razie potrzeby zostaną skierowane do działań. Na strefach pozostały natomiast samochody dowodzenia i łączności, które prowadzą dozorowanie wizyjne stref.  GFFFV zaczyna przygotowania do powrotu. Wyjazd z bazy operacji w kierunku Polski planowany jest na poniedziałkowy poranek, do tego czasu pozostają w stałej gotowości do działań.

Dowództwo GFFFV złożyło w sobotę wizytę w jednostce E.M.A.K.  (specjalna jednostka reagowania w sytuacjach kryzysowych - działania cbrn, usar, itp.), gdzie spotkał się z nimi koordynator w rejonie Attyki, major general Panagiotis Niafas oraz szef jednostki Panagiotis Tsikas, który zapoznał polskich strażaków z wyposażeniem i sprzętem wykorzystywanym w jednostce.

W związku ze zbliżającym się końcem akcji, nasi ratownicy odebrali na spotkaniu podziękowania za udzielone wsparcie w walce z pożarami a w dowód solidarności i przyjaźni ratowniczej szefowie polskich i greckich grup wymienili się koszulkami i naszywkami umundurowania.

28.07.2023

Strażacy kontynuują nadal działania na sektorach. Warunki atmosferyczne uległy lekkiej poprawie, bowiem temperatura powietrza w regionie spadła w czwartek do 33-34 stopni a wiatr jest umiarkowany.

27.07.2023

Strażacy kontynuują nadal działania na sektorach. Warunki atmosferyczne uległy lekkiej poprawie, bowiem temperatura powietrza w regionie spadła w czwartek do 33-34 stopni a wiatr jest umiarkowany.

Z wizytą do polskich strażaków przybył Pan Maciej Popowski dyrektor Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Pomocy Humanitarnej i Ochrony Ludności (DG ECHO), nadzorującej unijny mechanizm ochrony ludności, dzięki któremu właśnie polscy strażacy pomagają teraz w Grecji.
W pierwszej kolejności Dyrektor spotkał się ze strażakami działającymi w obu strefach. Podczas wizyty miał okazję naocznie zapoznać się ze specyfiką działań naszych ratowników w tamtejszym terenie. Następnie wspólnie z dowództwem GFFFV udał się do bazy operacji, gdzie zostały przedstawione informacje o strukturze i sposobie funkcjonowania modułów GFFFV. Pan Maciej Popowski szczegółowo zapoznał się z wyposażeniem bazy operacji tj. jej logistyką, sztabem, ambulatorium, stołówką a także samochodami dowodzenia i łączności zgłębiając jednocześnie wiedzę o istotnej roli tych samochodów podczas akcji ratowniczych.

Spotkanie w trudnych okolicznościach, ale napawające dumą… Wyrażam wdzięczność za niezachwiane poświęcenie i zaangażowanie polskich strażaków, którzy przemierzyli Europę, aby pomóc swoim przyjaciołom chronić życie i mienie w duchu europejskiej solidarności w akcji!” – napisał po spotkaniu na swoim profilu Twitter, Pan Maciej Popowski.

Podczas spotkania obecna była również Pani Claire Kowalewski (Direction de la Défense et de la Sécurité Civiles – France), oddelegowana do Komisji Europejskiej jako Ekspert Krajowy, ambasador Polski w Grecji Pan Artur Lompart.
Dziękujemy za spotkanie, rozmowę i słowa uznania dla naszych strażaków.

26.07.2023

W środę dowództwo GFFFV rozmawiało z koordynatorem w rejonie Attyki, major general Panagiotis Niafas oraz szefem komórki koordynującej moduły ratownicze lieutenant colonel Vasileios Bikas, o panującej w Grecji sytuacji pożarowej oraz prowadzonych i planowanych działaniach.

Strażacy polskiego modułu nadal prowadzą działania na dwóch wyznaczonych strefach. W godzinach porannych na tych obszarach dokonano mapowania terenu przy pomocy bezzałogowych statków powietrznych (kamery termowizyjne oraz światła widzialnego). Ponadto, prowadzone jest rozpoznanie operacyjne przy pomocy pojazdów typu quad.

Lokalizacje stref dozorowanych i monitorowanych przez załogę GFFFV są strategiczne dla Grecji z uwagi na fakt, że gdyby doszło do wydostania się pożaru z tego obszaru, ogniem objęta zostanie następna, nowa część kraju.

W regionie działań polskiej grupy obowiązuje 5. stopień zagrożenia pożarowego i wiatr wiejący do 40 km/h - te prognozy się zmieniły na lepsze bowiem poprzedniego dnia prognozy na środę wskazywały podmuchy wiatru do 70 km/h.

W godzinach wieczornych polscy strażacy zbudowali magistralę wodną o długości 660 m., która stanowi linię obrony dla bazy operacji i części m. Vilia. 

24.07.2023

W bazie operacji z polskimi strażakami spotkał się dziś Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Grecji Pan Artur Lompart. W trakcie wizyty rozmawiano o wyposażeniu i taktyce działań ratowniczych modułu GFFFV.

23.07.2023

W niedzielę kontunuowano dziłania w zakresie dogaszania i dostarczania wody do zbiorników z których tankują się śmigłowce oraz dozoru pogorzelisk i rozpoznania operacyjnego przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego w okolicach miast Mandra oraz Stefania.
Dowództwo GFFFV jest w stałym kontakcie z  przedstawicielami władz Grecji i greckimi oficerami łącznikowymi
.

 

22.07.2023

Po porannej odprawie z dowództwem GFFFV oraz przedstawicielami władz Grecji i greckimi oficerami łącznikowymi, obsada 12 samochodów gaśniczych, 2 dowodzenia i łączności i 2 operacyjnych została skierowana do działań w okolicy m. Mandra oraz Stefania.

W bazie operacyjnej w m. Villia pozostała część modułu w oparciu o dostępną infrastrukturę organizuje zaplecze socjalne, sanitarne oraz miejsce stacjonowania i tankowania pojazdów.

W pierwszej strefie działań trwa dogaszanie i dostarczanie wody do zbiorników z których tankują się śmigłowce, natomiast w drugiej strefie strażacy dozorują pogorzelisko oraz dokonują rozpoznania operacyjnego przy pomocy bezzałogowego statku powietrznego.

Wieczorem w bazie operacji odbyła się odprawa modułu GFFFV z dowództwem. Na oba sektory działań udała się podmiana ratowników na nocne dozorowanie. W rejonie występuje 5. najwyższy stopień zagrożenia pożarowego, wiatr oraz wysoka temperatura, co może przyczynić się do powstania i szybkiego rozwoju pożaru.

21.07.2023

Po noclegu w stolicy Bułgarii, ok. godz. 7 rano moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę zmierzając w kierunku granicy z Grecją. Przybycie do bazy operacji planowane jest na późne godziny wieczorne.

20.07.2023

W czwartek w godzinach porannych po noclegu w miejscowości Gödöllö, w pobliżu Budapesztu, moduł GFFFV wyruszył w dalszą drogę, zmierzając w kierunku Serbii a następnie do Bułgarii na ostatni nocleg przed metą.

19.07.2023

Po przyjeździe całego modułu w rejon koncentracji rozpoczął się briefing prasowy dot. wyjazdu Modułu GFFFV Poland do Grecji o godz. 14.15 i poprowadził go mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. Głos zabrał:

Decyzja o zgłoszeniu pomocy w postaci dwóch modułów zapadła po ok. 20 minutach od otrzymanego zapotrzebowania, to pokazuje jak sprawnie działa Państwowa Straż Pożarna i krajowy system ratowniczo – gaśniczy... Z tego miejsca chcę podziękować wszystkim strażakom za Waszą gotowość i dyspozycyjność.  To już 18 misja zagraniczna a 7 misja ratownicza (od 2020 r.). Po raz drugi jedziemy do Grecji, będziecie tam jako strażacy ale też jako ambasadorzy Polski”podkreślił podczas konferencji prasowej nadbryg. Arkadiusz Przybyła.

Być ofiarnym i mężnym w ratowaniu zagrożonego życia ludzkiego i wszelkiego mienia – tę przysięgę składają strażacy. Dziś spełnia się ona też w szerszym wymiarze. Prawie 150 polskich strażaków wraz ze specjalistycznym sprzętem oraz prawie 50 samochodami wyrusza na pomoc w walce z pożarami w Grecji. Po raz kolejny Polska pokazuje solidarność z innymi państwami oraz gotowość do wysokospecjalistycznych działań ratowniczo-gaśniczych. Jak zawsze wywiązujemy się ze zobowiązań i działamy wespół z innymi służbami. W takich sytuacjach jak wielkie pożary, które nawiedziły Grecję, w szczególności widać znaczenie zasady: „Razem jesteśmy silniejsi” – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita

– Pierwszy wyjazd takich modułów był dokładnie 5 lat temu, 19 lipca 2018 r. do Szwecji i wtedy po raz pierwszy pokazaliśmy, jak jesteśmy w stanie się zmobilizować i pomóc. Potem odbyły się jeszcze trzy takie wyjazdy, ten jest czwartym z kolei. Nasza pomoc jest doceniana, świadczy o tym chociażby tak szybka akceptacja przez rząd grecki naszej ofertydodaje dowódca modułu GFFFV Poland bryg. Grzegorz Borowiec.

W skład modułu GFFFV weszły siły i środki (149 strażaków i 49 pojazdów) z woj. wielkopolskiego, małopolskiego, Warszawy i Wrocławia oraz komponent dowódczy z Komendy Głównej PSP.

Czas trwania akcji ratowniczej zaplanowano do 2 sierpnia 2023 r. a dowodzenie grupą objęli:

  • bryg. Grzegorz Borowiec – dowódca grupy,
  • mł. bryg. Jakub Siczek - zastępca dowódcy grupy, obaj pełniący na co dzień służbę w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

18.07.2023

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC wpłynęła prośba o pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV (moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów).

Komendant główny PSP gen. Brygadier Andrzej Bartkowiak w porozumieniu z premierem RP Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw wewnetrznych i administracji Mariuszem Kamińskim podjęli decyzję o zgłoszeniu gotowości pomocy przez polskich strażaków. W godzinach wieczornych rząd Grecji zaakceptował ofertę pomocy polskich strażaków modułu GFFFV. 149 strażaków i 49 pojazdów wyruszy do walki z pożarami lasów w Grecji. Koncentracja sił i środków nastąpi w środę rano, w Krakowie, skąd strażacy wyruszą do celu.

Zdjęcia (20)

{"register":{"columns":[]}}