W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań polskich ratowników na Słowacji

23.01.2021

W odpowiedzi na prośbę rządu Republiki Słowacji, Polska wysłała ok. 200-osobową grupę do wsparcia w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19 wśród mieszkańców regionów przygranicznych i w stolicy kraju. W skład misji weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej oraz 60 osób z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i diagności laboratoryjni.

Z lewej strony strażak w umundurowaniu dowódczo sztabowym odwrócony tłem . Po środku strażak w ubiorze ochronnym białym. Z tyłu dwóch strażaków przy biurku.

Materiał TVP 3 Kraków

Strażacy wyruszyli z Krakowa na Słowację; pomogą w przeprowadzeniu testów

W skład polskiej grupy weszło 66 strażaków Państwowej Straży Pożarnej w tym 31 z woj. małopolskiego, 20 z woj. świętokrzyskiego, 8 z Podkarpacia oraz 7 z Komendy Głównej PSP. Zadaniem grupy polskich ratowników była pomoc władzom Słowacji w przeprowadzaniu testów na obecność COVID-19  wśród mieszkańców regionów przygranicznych.

Władze Słowacji przydzieliły polskiej grupie zadania w około 50 punktach do masowego testowania ludności na obecność koronawirusa w przygranicznym pasie na północy Słowacji na linii Czadca-Żilina-Martin-Rużomberk, oraz na wschodzie kraju Kezmarok-Lubovna i Svidnik-Stropkov.

Strażacy wykonywali zadania od godziny 8:00 do 20:00 w  wyznaczonych miejscach w ubraniach ochronnych oraz w ścisłym reżimie sanitarnym. We wszystkich punktach do testowania ludności, w których obecni byli polscy ratownicy wykonano około 42000 wymazów (w tym sobotę około 27000 oraz w niedzielę około 15000).

Działania polskich ratowników zakończyły się o godzinie 18:00 w niedzielę 24 stycznia 2021 roku. Następnie strażacy i medycy przekroczyli granicę Słowacko-Polską gdzie nastąpiło rozformowanie grupy ratowniczej.

Współpraca ze stroną słowacką przebiegała bez zakłóceń w profesjonalnej i przyjaznej atmosferze. Dużym wsparciem dla polskich ratowników była pomoc ze strony przedstawiciel ambasady Polskiej w Bartysławie.

Opracowanie i zdjęcia: mł.bryg. Karol Kierzkowski

Zdjęcia (4)