W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań w związku z intensywnymi opadami deszczu w dniu 18.05.2021 r.

18.05.2021

W związku z intensywnymi opadami deszczu, jakie występowały w woj. małopolskim w dniu 18 maj 2021 r. strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali łącznie 83 razy. W działania te zaangażowane zostało ponad 70 zastępów.

Strażacy podczas interwencji

Najwięcej zdarzeń związanych z wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska zanotowali strażacy z powiatu oświęcimskiego– 24.
Akcje związane były przede wszystkim z udrażnianiem zalanych przepustów, studzienek oraz piwnic a także usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, które blokowały przejezdność dróg, bądź stwarzały zagrożenie.

Przykłady interwencji:

  1. Brzeszcze pow. Oświęcimski - w związku z intensywnymi opadami deszczu oraz podnoszącym się poziomem wody w pobliskim rowie, powstało rozlewisko na posesji, które zagraża zalaniem domu jednorodzinnego. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pompowaniu wody przy użyciu pompy dużej wydajności, następnie pompy szlamowej. W zdarzeniu nie odnotowano strat. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej = 4 zastępy, 21 strażaków.
  2. Stawy Monowskie pow. Oświęcimski - po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono zalaną piwnice o powierzchni około 60 m2, poziom wody
    na wysokość około 30- 40 cm. Działania zastępu polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wypompowaniu wody przy użyciu pompy elektrycznej.
  3. Bochnia ul. Gazowa - po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na skutek gwałtownych opadów deszczu i niedrożnej instalacji burzowej doszło do nagromadzenia się wody na ulicy Gazowej, która utrudnia przejazd pojazdom. Działania zastępów JRG i OSP polegały w pierwszej fazie na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia. Będący na miejscu przedstawiciele MPWiK stwierdzili, że instalacja burzowa może być niedrożna. Wodę pompowano do najbliższego cieku wodnego przy pomocy pomp szlamowych, budując magistralę tłoczną o długości około 400 metrów. Wodę wypompowywano do poziomu, do którego pozwoliły możliwości techniczne pompy. Droga po działaniach przejezdna. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej = 4 zastępy, 13 strażaków.

Na szczęście strażacy nie otrzymali informacji, aby ktoś w tych zdarzeniach został ranny. Niemniej jednak apelujemy, aby nie lekceważyć ostrzeżeń o intensywnych opadach deszczu.

Materiał TVP 3 Kraków - Alarmy powodziowe w mieście i gminie Oświęcim 

 

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły – Wydział Operacyjny KW PSP Kraków

Zdjęcia – archiwum KP PSP Chrzanów, KP PSP Bochnia, KP PSP Oświęcim.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}