W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie działań związanych z usuwaniem skutków nawałnic w dniu 11 lipca 2021 r.

11.07.2021

W związku z intensywnymi opadami deszczu, które wystąpiły w woj. małopolskim 11 lipca 2021 r. strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali łącznie 272 razy. W działania te zaangażowane zostało ponad 292 zastępów oraz 1659 strażaków. Najwięcej zdarzeń związanych z wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska zanotowali strażacy z powiatu nowosądeckiego.

błoto na jezdni

Akcje związane były przede wszystkim z udrażnianiem zalanych przepustów, studzienek oraz wypompowywaniem wody z piwnic, a także usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, które blokowały przejezdność dróg, bądź stwarzały zagrożenie. Na szczęście strażacy nie otrzymali informacji, aby ktoś w tych zdarzeniach został ranny.

Małopolski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek wraz z zastępcą bryg. Piotrem Słowiakiem złożyli wojewodzie małopolskiemu - Łukaszowi Kmicie meldunek o bieżącej sytuacji oraz podjmowanych przez strażaków działaniach.

Szczegółowe informacje skutkach nawałnic odnależć można na stonie Małopolskiego Urzedu Wojewódzkiego w Krakowie: Kolejny front burzowy nad Małopolską

Przykłady interwencji:

  1. Nowy Sącz  - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono, że na ul. Lwowskiej woda wylała z rzeki Łubinka, co spowodowało zalanie posesji, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Zamiarem taktycznym była pomoc mieszkańcom w zabezpieczaniu domostw przed wodą  poprzez udrożnianie przepustów, usuwanie powalonych drzew, czy też  budowanie odcinków wałów z worków z piaskiem.  Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 25 zastępów, 127 strażaków.
     
  2. Czchów pow. brzeski - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wyniku silnych opadów deszczu i przybraniu wód opadowych doszło do zalania przepompowni wody czystej. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, usypaniu tymczasowego wału z piaskiem celem odbicia napływającej wody oraz odpompowaniu wody z zalanego budynku. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 7 zastępów, 18 strażaków.
     
  3. Stróże pow. tarnowski - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że na skutek gwałtownych opadów deszczu doszło do zalania piwnicy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, podmycia i uszkodzenia mostka przejazdowego oraz podmycia betonowego muru ogrodzeniowego. KDR podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców z budynku mieszkalnego jednorodzinnego, w związku z możliwością podmycia przez potok fundamentów budynku. W wyniku przeprowadzonych oględzin w obecności burmistrza podjęto decyzję o rozbiórce uszkodzonego mostka przejazdowego, który stwarzał zagrożenie związane z tamowaniem potoku. Po usunięciu żelbetowej konstrukcji mostka zastępy Straży Pożarnej zabezpieczyły miejsce workami z piaskiem celem uniknięcia wypłukania brzegu potoku przy jezdni. Nie stwierdzając innych zagrożeń działania zakończono. Siły i Środki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej: 4 zastępy, 22 strażaków.
     

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły - Wydział Operacyjny KW PSP w Krakowie
zdjęcia: Archiwum PSP 

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}