W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie interwencji małopolskich strażaków związanych ze zjawiskami atmosferycznymi w dniu 17.02.2022 r.

Ostatniej doby tj. 17.02.2022 r. w woj. małopolskim strażacy mieli pełne ręce pracy. Zrealizowano ponad 660 zgłoszeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Praca strażaków polegała przede wszystkim na usuwaniu powalonych drzew oraz konarów. Ogółem uszkodzonych zostało 221 budynków w tym 149 mieszkalnych, 72 gospodarczych, 15 zerwanych dachów oraz 199 uszkodzonych dachów. Na obecną sytuację tj. 18.02.2022 sytuacja się uspokoiła i brak jest zdarzeń związanych z silnymi wiatrami. Łącznie bez prądu jest aktualnie 393 klientów Tauron Dystrybutor S.A. (stan na godz. 6.00).

Działania strażaków woj. małopolskiego.

- Państwo polskie nie pozostawi poszkodowanych bez pomocy. Poprzez samorządy będziemy wypłacać szybkie zasiłki do 6 tys. zł, a w razie potrzeby będzie realizowana duża pomoc finansowa.  Dziękuję strażakom i wszystkim służbom za sprawną i ofiarną pomoc poszkodowanym. Niestety najbliższe dni również będą niespokojne, bo prognozowane są wichury o sile porównywalnej lub większej do tych, z którymi zmagaliśmy się ostatniej doby. Apeluję o ostrożność i rozwagę. Przed naszymi służbami trudny czas. Monitorujemy sytuację. Służby są w pełnej gotowości – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- W związku z otrzymaniem ostrzeżenia meteorologicznego 2 stopnia w całym województwie małopolskim tj. silne wiatry natychmiast polecono jednostkom organizacyjnym PSP dokonanie przeglądu sprzętu pompowego, tnącego oraz sprawdzenie łączności radiowej na potrzeby zwiększonych ilości akcji ratowniczych. Ponadto w szybki sposób sprawdziliśmy gotowość operacyjną Sił i Środków odwodów operacyjnych, nawiązaliśmy również kontakt z centrami zarządzania kryzysowego. Informacja o silnych wiatrach została również przekazana strażakom OSP. Strażacy Państwowej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w całym województwie mieli sporo pracy minionej doby - za co serdecznie im dziękuję. Najwięcej interwencji  odnotowaliśmy w pow. krakowskim -  102, pow. oświęcimskim – 90 oraz w pow. limanowskim – 78, natomiast we wszystkich zdarzeniach w dniu 17.02.2022 r. wzięło udział ponad 3000 strażaków. Liczba ta świadczy o tym, że Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna w każdej chwili czuwa nad bezpieczeństwem Małopolan. Panom Komendantom oraz wszystkim strażakom życzę tylu powrotów co wyjazdów. W niektórych powiatach eskalacja zdarzeń atmosferycznych wymagała uruchomienia procedury zwiększenia stanów osobowych Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych jak i również w Stanowiskach Kierowania Komendantów Powiatowych/Miejskich. Apeluje do wszystkich mieszkańców małopolski o ostrożność oraz rozwagę podczas takich anomalii pogodowych – mówi Małopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek

Najpoważniejszym incydentem związanym z silnym wiatrem było zdarzenie w Krakowie na ul. Domagały gdzie 2 osoby poniosły śmierć a 1 osoba wymagała hospitalizacji w skutek przewróconego żurawia budowlanego o wysokości około 22-25 metrów.

Przykłady interwencji:

  1. pow. krakowski/ gm. Skawina ul. Józefa Piłsudzkiego - po przybyciu na miejsce zdarzenia zastano zerwany dach z budynku biurowego, który spadając z budynku uszkodził dwa samochody osobowe. Zastano również naderwany balkon zwisający z 40 metrowego silosu. Działania ratowników polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia  (samochody na sygnałach świetlnych i taśma ostrzegawcza). Grupa ratownictwa wysokościowego przybyła na miejsce i zabezpieczyła zerwany balkon na silosie za pomocą pasów transportowych.
    Na miejsce przybyła Policja i Powiatowy Inspektor Budowlany.

SIŚ – 4 JRG w tym 10 strażaków, 3 OSP w tym 13 strażaków.

  1. pow. myślenicki / gm. Myślenice/ miejscowość Polanka - po przybyciu na miejsce zdarzenia i rozpoznaniu sytuacji stwierdzono zerwaną część dachu budynku mieszkalnego /ok. 100m2/ oraz częściowo uszkodzone pokrycie budynku gospodarczego. Zamiarem taktycznym przybyłego KDR było zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usunięcie uszkodzonej więźby dachowej i poszycia dachowego /blachodachówka/ oraz zabezpieczenie doraźnie budynku plandekami. Bezpośredni nadzór nad bezpieczeństwem strażaków biorących udział w działaniach sprawował KDR

SIŚ – 5 JRG w tym 10 strażaków, 3 OSP w tym 16 strażaków.

  1. pow. limanowski / gm. Limanowa/ miejscowość Męcina - Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono, że w wyniku silnego wiatru przewróciło się  trzy drzewa, które oparły się na dachu budynku handlowo usługowego oraz linię energetyczną a kolejne dwa grożą przewróceniem się na budynek. Działania JOP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, zadysponowaniu pogotowia energetycznego celem odłączenia napięcia, po odłączeniu napięcia usunięto powalone drzewa oraz dwa kolejne, które grożą przewróceniem.

SIŚ – 3 JRG w tym 6 strażaków, 2 OSP w tym 12 strażaków.

 

Opracował – asp. Hubert Ciepły – Zespół Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Zdjęcia – archiwum KM PSP Kraków, KP PSP Myślenice

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}