W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

POWÓDŹ 2021 – Ćwiczenia w powiecie tarnowskim.

22.09.2021

W dniu 22 września br. na terenie Zakładu Eksploatacji Kruszywa w Radłowie odbyły się ćwiczenia taktyczno-bojowe zorganizowane przez KM PSP w Tarnowie.

Pompy dużej wydajności.

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie gotowości sił i środków Centralnego Odwodu Operacyjnego, Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego oraz sił i środków lokalnych w zakresie zagrożeń związanych z długotrwałymi opadami deszczu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał przetrenowanie działań z zakresu dwóch płaszczyzn: powodziowej (działania pompowe) oraz ratownictwa wodno-nurkowego.

W ćwiczeniu udział wzięły następujące pododdziały Małopolskiej Brygady Odwodowej:

  1. Kompania Specjalna Powodziowo-Pompowa KRAKUS II wchodząca w struktury Odwodu Komendanta Głównego PSP (COO). Zadaniem kompanii było  przepompowanie rozlewiska powstałego w wyniku długotrwałych i gwałtownych opadów deszczu za pomocą pomp dużej wydajności. Działania byłe realizowane przy współudziale sił i środków KM PSP w Tarnowie oraz OSP Wierzchosławice.
  2. Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno-Nurkowego „Tarnów”. Zadaniem grupy była ewakuacja dwóch osób poszkodowanych z samochodu osobowego, który w wyniku osunięcia się nasypu drogi znalazł się pod powierzchnią wody. Działania nurków wspierała OSP Radłów wyposażona w łódź.

Na potrzeby akcji Kierujący Działaniem Ratowniczym powołał sztab, który m. in. zorganizował łączność na potrzeby niniejszych działań.

Ćwiczenia były testem dla sprzętu będącego na wyposażeniu małopolskich strażaków, sprawdzianem umiejętności strażaków dotyczących technik ewakuacyjnych osób znajdujących się pod wodą, jak i sprawdzeniem systemu łączności, który Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie organizowała. Z ramienia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie wyznaczeni zostali oficerowie, którzy oceniali organizacje i poprawność działań. Zespół rozjemców wysoko ocenił organizację oraz przeprowadzenie ćwiczeń.

 

Opracował: st. kpt. Marek Witek

Zdjęcia: mł. bryg. Marek Cyran, mł. kpt. Sebastian Czarnota

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}