W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ruszył szpital tymczasowy w EXPO

19.03.2021

- Mieliśmy nadzieję, że ten moment nie nastąpi. Jednakże epidemia znów pokazuje nam swoje nieprzewidywalne i groźne oblicze. Uruchamiamy szpital tymczasowy w EXPO. Dziś będą mogli trafić tu pierwsi pacjenci. Ten trudny czas wymaga od nas wszystkich maksymalnego zaangażowania. Jesteśmy w gotowości, aby uruchamiać dalsze siły i środki. Każdego dnia pracujemy nad tym, by bezpiecznie prowadzić Małopolskę przez epidemię – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita na briefingu prasowym w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie.

Konferencja Wojewody, Komendanta Wojewódzkiego PSP i innych z dziennikarzami przed szpitalem tymczasowym

Szpital jest w pełni przygotowany i wyposażony, aby zapewnić pacjentom profesjonalną opiekę. Od dziś pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 będą tu udostępnione 2 moduły (66 łóżek, w tym 10 respiratorowych). Chorymi opiekować się będzie kadra szpitala patronackiego, którym jest Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie.

W briefingu uczestniczyli również wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, prezes zarządu Szpitala im. Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski, ppłk Robert Nowakowski i ppłk Grzegorz Pałasz reprezentujący szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk. Marcina Żala, małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek, komendant wojewódzki Policji w Krakowie insp. Roman Kuster, małopolski państwowy wojewódzki inspektor sanitarny Jarosław Foremny, małopolski wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Macałka, pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. zabezpieczenia intensywnej terapii dr Wojciech Serednicki, wojewódzki koordynator ds. zaopatrzenia w tlen Przemysław Trzepałka, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Andrzej Pasek.

Szpital, który powstał od podstaw

- Rząd premiera Mateusza Morawieckiego podjął decyzję o tworzeniu szpitali tymczasowych, dzięki czemu możemy poszerzać bazę łóżek covidowych. To nasza druga linia obrony i trudno sobie wyobrazić, co by było, gdybyśmy nie mieli tej rezerwy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i uruchomienia tego szpitala tymczasowego. To było nie lada wyzwanie koncepcyjne i logistyczne. Na szpital został przekształcony obiekt, który wcześniej pełnił zupełnie inne funkcje. Nie było łatwo, bo przecież przecieraliśmy szlaki. Przygotowaliśmy ten obiekt od podstaw. Lista zagadnień, która wymagała rozwiązania, jest bardzo długa: od kwestii oświetlenia przy łóżkach chorych, przez wyżywienie, po stworzenie stanowisk respiratorowych. Sprostaliśmy temu wyzwaniu. Jeszcze raz dziękuję całemu zespołowi, który pracował nad tym, aby uruchomienie szpitala tymczasowego w EXPO stało się faktem – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Wzmocnienie systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przypomniał, że Państwowa Straż Pożarna jest jednostką współpracującą z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jednostki współpracujące z systemem są uprawnione do udzielania świadczeń medycznych, np. w zakresie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Dyspozytor angażuje jednostki współpracujące z systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego, jeżeli wymaga tego sytuacja na miejscu zdarzenia.

Również lotnicze zespoły ratownictwa są jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i są dysponowane przez dyspozytorów medycznych do stanów zagrożenia życia tak samo jak naziemne zespoły ratownictwa medycznego, z uwzględnieniem najkrótszego możliwego czasu dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia.

W związku z przewidywanym dalszym zwiększaniem się potrzeb dotyczących wyjazdów ZRM-ów wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o zwiększeniu liczby karetek funkcjonujących w Małopolsce. Ostateczna liczba dodatkowych ZRM-ów, które wesprą system PRM, jest ustalana z Ministerstwem Zdrowia, ale będzie ich 17. Zmiany będą dotyczyć zwiększenia liczby ZRM-ów lub wydłużenia czasu działania już funkcjonujących.

Materiał TVP 3 Kraków:

Będzie więcej zespołów ratownictwa medycznego w Małopolsce

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}