W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ściana deszczu nad gminą Myślenice

18.07.2021

Kolejna niespokojna noc nad Małopolską. W nocy z 17 na 18 lipca 2021 r. przez województwo małopolskie przeszedł silny front pogodowy. Najtrudniejsza sytuacja była na południe od Krakowa. Nocne oberwanie chmury w gminie Myślenice doprowadziło do szeregu podtopień posesji w miejscowości Krzyszkowice i Głogoczów.

Na pierwszym planie widać Wojewodą Małopolskiego, Prezesa Rady Ministrów Małopolskiego Komendanta PSP w trakcie wizytacji zalanych posesji w pow. myślenickim

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z małopolskim komendantem wojewódzkim PSP  - st. bryg. Piotrem Filipkiem udał się do miejsc najbardziej poszkodowanych, aby ocenić skalę zniszczeń. W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach odbył się pierwszy sztab kryzysowy z udziałem służb i przedstawicieli lokalnego samorządu. Po południu Głogoczów odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który osobiście zapoznał się z sytuacją w gminie Myślenice.

- Tutaj, w powiecie myślenickim, mieszkańcy doznali ogromnych strat związanych z gwałtowną ulewą. Mieszkańcy nigdy wcześniej nie widzieli takiej powodzi, na szczęście nikomu nic się nie stało. Dziękuję wszystkim służbom oraz tym, którzy w nocy bardzo ciężko pracowali i starali się pomóc sąsiadom. Niestety przez województwo małopolskie przetaczają się gwałtowne ulewy. Chcemy z wojewodą udać się do kolejnych miejsc – mówi premier Mateusz Morawiecki.

  - To niestety nie koniec. W nocy spodziewane są kolejne opady. Apeluję o uważne śledzenie sytuacji: zadbajmy o bliskich i zabezpieczmy domy. Wszyscy robią co mogą, by zapanować nad żywiołem – dodaje premier.

Od godziny 7.00 17 lipca do godz. 7.00 18 lipca Straż Pożarna interweniowała 430 razy, najwięcej: powiat myślenicki – 200, krakowski – 121. Dotyczyły one: wiatrołomów – 120, podtopionych budynków – 211, podtopionych dróg – 33. W działania zaangażowanych było 1687 strażaków (363 zastępy).

Służby ewakuowały 18 osób z kilku domów. Uszkodzone są mosty, które utrudniają lub uniemożliwiają komunikację pomiędzy miejscowościami.

W wyniku gwałtownych opadów deszczu oraz wzrostów stanów wody, na terenie gminy Myślenice (miejscowości Głogoczów oraz Krzyszkowice) doszło do zalania drogi krajowej nr 7 (droga była całkowicie nieprzejezdna). Przy zaangażowaniu służb droga została szybko udrożniona. W miejscowości Krzywaczka zablokowana została droga DK52 Kraków – Wadowice w wyniku wylania rzeki.

Liczne podtopienia budynków były również w gminie Czernichów i Wielka Wieś (powiat krakowski), zalane i zamulone drogi gminne. W Skawinie ogłoszono alarm powodziowy.

Na szczęście nie ma informacji o osobach rannych.

Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą oraz małopolskim komendantem wojewódzkim PSP  - st. bryg. Piotrem Filipkiem do późnych godzin wieczornych pozostawali na terenach dotkniętych przez nagłe powodzie. W Myślenicach uczestniczyli w posiedzeniu gminnego zespołu zarządzania kryzysowego. Ocenie poddano siły i środki jakie mogą być konieczne do zadysponowania. 

Premier wraz z wojewodą udali się także na zaporę w Dobczycach.

W związku z sytuacją powodziową oraz zapowiadanymi dalszymi opadami premier Mateusz Morawiecki zadecydował o pozostaniu w Małopolsce. Wspólnie z wojewodą Łukaszem Kmitą, policją, strażą pożarną, służbami a także Wodami Polskimi prowadzony jest stały monitoring sytuacji. 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP, na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP w Krakowie, MUW w Krakowie, KPRM.

Wideo: Myślenice ITV Telewizja Internetowa.

Wideo

Zdjęcia (14)