W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy pełniący służbę na dworcu PKP w Krakowie pomagają uchodźcom wojennym

14.03.2022

Wzmocniona obecność strażaków na dworcu PKP w Krakowie przyniosła już widoczne efekty. Strażacy przez weekend koordynowali pracę służb i instytucji oraz zapewniali bezpieczeństwo. Dzięki tej obecności mogli lepiej monitorować sytuację i na bieżąco reagować.

Strażak wskazuje kobiecie w niebieskiej kurtce godzinę odjazdu pociągu

Strażacy udzielali informacji zarówno dotyczących pobytu w Krakowie, jak i pomocy w przedostaniu się do innych miast, np. do Berlina. Dystrybuowali bilety oraz koordynowali wykorzystanie specjalnych pociągów i autobusów humanitarnych. Na dworcu każdego dnia oprócz strażaków PSP oraz druhów Ochotniczych Straży Pożarnych obecnych było również 20 kadetów ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, którzy służyli wszelkiego rodzaju wsparciem m.in. w zakresie udzielania niezbędnych informacji czy też transportu bagaży.

W sobotę z zadaniami realizowanymi przez strażaków zapoznał się prezydent RP Andrzej Duda, który tego dnia był na dworcu PKP w Krakowie. Prezydent RP podziękował strażakom za wsparcie działań podczas przyjmowania uchodźców z Ukrainy oraz zapewnianie im bezpieczeństwa u nas w kraju.

- Pomoc uchodźcom wojennym w Małopolsce jest realizowana 24 godziny na dobę. Wczoraj i dziś, umożliwiliśmy im – zgodnie z ustaleniami koordynowanymi przez MSWiA i MI – skorzystanie ze specjalnych pociągów do Niemiec. Z pięciu bezpłatnych transportów z krakowskiego Dworca Głównego PKP – czterech do Berlina przez Zgorzelec i jednego do Hanoweru – skorzystało w weekend łącznie prawie 900 osób – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aby informacja o tej alternatywnie dotarła do jak największej liczby osób, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało użytkownikom telefonii komórkowej posiadającym ukraińskie karty SIM wiadomości SMS w języku ukraińskim o planowanych godzinach odjazdu pociągów. Działania informacyjne na krakowskim dworcu prowadzili także strażacy i harcerze.

Dla uchodźców z Ukrainy, którzy dobrowolnie chcą udać się z krakowskiego dworca do innego kraju UE, wspólnie z Państwową Strażą Pożarną uruchomiliśmy również bezpłatne autobusowe transporty humanitarne. Umożliwiają one szybki i bezpieczny przejazd na dworzec w Berlinie.

- W ciągu ostatnich 96 godzin wyprawiliśmy w drogę 10 autobusów, które przewiozły łącznie 528 osób. Dzięki dobrej logistyce organizowanej przez polskie państwo, uchodźcy uciekający przed wojną mogą liczyć na sprawną pomoc – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

- Bardzo serdecznie dziękuję licznym wolontariuszom oraz harcerzom z ZHP i ZHR, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, a przede wszystkim wspaniałym Małopolanom za wielkie serce i tak różne formy wspierania uchodźców! Pokazaliśmy, że działając wspólnie, możemy skutecznie nieść pomoc potrzebującym! Dziękuję także służbom za czuwanie nad bezpieczeństwem tych, którzy wybrali nasz region jako miejsce schronienia – podkreśla wojewoda.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na podstawie informacji MUW w Krakowie.

Zdjęcia: mł. bryg. Sebastian Woźniak oraz MUW w Krakowie.

Wideo

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}