W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy pomagali w przygotowaniu punktu szczepień na Rynku Głównym w Krakowie

30.04.2021

Strażacy od początku pandemii są na pierwszej linii walki z koronawirusem. Z równym zaangażowaniem strażacy wspierają Narodowy Program Szczepień m.in. pomagając dotrzeć do punktów szczepień przeciw COVID-19 osobom, które nie mają możliwości dotarcia we własnym zakresie. Szczepią się również funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnej. Druhowie ochotniczych straży pożarnych kolportują również do mieszkańców małych miejscowości i wsi ulotki zwierające m.in. informacje o tym, jak zapisać się na szczepienie.

Plac rynku głównego w Krakowie. W centralnej części sukiennice, a przed nimi rozłożone namioty .

29 kwietnia 2021 r. strażacy pomagali w przygotowaniu miasteczka namiotowego, które umożliwi funkcjonowanie punktu szczepień na Rynku Głównym w Krakowie.

Strażacy po ułożeniu podkładów z drewna i euromat rozstawili namioty stelażowe jednocześnie zapewniając ich odpowiednie wyposażenie, oświetlenie i ogrzewanie. W działania te zaangażowane było zastępów 8 to jest 22 strażaków. Podkreślić należy, że nie jest to koniec działań, ponieważ powstały punkt szczepień w trakcie jego funkcjonowania zabezpieczał będzie 1 zastęp strażaków.

W powstanie mobilnego punktu szczepień na krakowskim Rynku zaangażowana była oprócz strażaków 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej oraz Urząd Miasta Krakowa. Szczepienia wykona Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

„Wrzucamy wyższy bieg w programie szczepień” – to słowa Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, które z pełnym przekonaniem powtarzam i podkreślam. Szczepienia to jedyna skuteczna metoda walki z koronawirusem. Narodowy Program Szczepień – jak powiedział Pan Premier – staje się narodowym programem odpowiedzialności. Polski rząd umożliwił przyjęcie szczepionki bez umawiania się na wizyty, niejako z „ulicy”, z aktywnym e-skierowaniem.
Od 1 do 3 maja we wszystkich miastach wojewódzkich, w tym na Rynku Głównym w Krakowie, będzie można zaszczepić się w mobilnym punkcie szczepień, do czego serdecznie zachęcam.
To nie tylko możliwość, ale przede wszystkim szansa – dla nas i dla naszych najbliższych. Szczepiąc się, chronimy siebie i swoją rodzinę
– mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

 

Strażacy wspierają także Narodowy Program Szczepień. Od początku roku mieliśmy
ok. 2,5 tys. zdarzeń okołocovidowych, które wspieraliśmy. Dzięki środkom z rządowej rezerwy covidowej w ubiegłym roku wyposażyliśmy się w sprzęt, którym dzisiaj możemy wesprzeć budowę punktów takich jak np. ten, przy którym się znajdujemy
– podkreśla małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Link do transmisji z konferencji prasowej

Według harmonogramu:

• 1 i 2 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 36 lat i starsze

• 3 maja zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze

W majówkę zaszczepić się będą mogły również osoby 30+, które w przeszłości zgłosiły chęć zaszczepienia przez formularz na stronie gov.pl/szczepimysie i otrzymały na tej podstawie e-skierowanie.

Plan na majówkę: szczepienie przeciw COVID-19 bez rejestracji. Szczegółowe informacje dotyczące rejestracji, Narodowego Programu Szczepień, ale też mapę punktów szczepień znajdziesz na www.gov.pl/szczepimysie.

Jest to kolejny przykład, że na strażaków można zawsze liczyć. Przypomnieć należy, że strażacy w Małopolsce do tej pory wielokrotnie rozstawili i obsługiwali namioty w przyszpitalnych punktach przyjęć, czy też organizując tego typu punkty na potrzeby szczepienia nauczycieli. Strażacy pomagali również w przygotowaniu do uruchomienia pod kątem bezpieczeństwa pożarowego szpitala tymczasowego w krakowskiej hali Expo m.in. rozstawiając namioty stelażowe bezpośrednio przy wejściach do szpitala tymczasowego.

            Powyższe działania nie były by możliwe na tak szeroką skalę, gdyby nie wzmocnienie potencjału sprzętowego, który możliwy był dzięki środkom finansowym pozyskanym m.in. w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Środki te zostały przekazane przez Zarząd Województwa Małopolskiego na walkę z COVID-19 oraz łagodzenie skutków pandemii. Pochodzą one z Funduszy Europejskich oraz budżetów państwa i województwa.

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak - rzecznik prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: MUW w Krakowie oraz archiwum KW PSP Kraków.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}