W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy w Małopolsce w pełnej gotowości w związku z sytuacją hydrologiczną

26.02.2021

W związku z wysokim poziomem wód w rzekach strażacy w Małopolsce utrzymują w gotowości sprzęt ratowniczy oraz logistyczny taki jak łodzie, pompy wysokiej wydajności, agregaty prądotwórcze i zapory przeciwpowodziowe. Ponadto strażacy monitorują poziom wody w rzekach oraz stan wałów przeciwpowodziowych na terenie woj. małopolskiego.

Dwóch strażaków nad rzeką w oddali most wokół pełno traw.

25 lutego 2021 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia o możliwym wezbraniu wody w rzekach z przekroczeniem stanów ostrzegawczych w zlewnia Białej Tarnowskiej oraz Ropy. Powyższe ostrzeżenie zostało wydane w związku ze spływem wód roztopowych, a w nocy z 26 na 27 lutego 2021 r. również opadowo- roztopowych, w następstwie czego spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich, lokalnie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych (Ostrzeżenie ważne: od: 2021-02-25 16:00 do: 2021-02-27 12:00).

Strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie oraz komend powiatowych i miejskich PSP woj. małopolskiego są w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz analizują raporty meteorologiczne.

Interwencje

24 lutego 2021 r., Czarny Dunajec, ul. Kamieniec Górny, powiat nowotarski.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu OSP i po przeprowadzeniu rozpoznania stwierdzono, że w wyniku powstania zatoru lodowego na jednym z mostków doszło do spiętrzenia wody w potoku i istnieje możliwość wystąpienia wody z koryta i podtopieniu posesji. Działania OSP polegały na zabezpieczeniu terenu działań i zamknięciu zastawki na potoku w celu ograniczenia napływu wody. Po zamknięciu zastawki, za pomocą sprzętu burzącego usunięto powstały zator i udrożniono koryto rzeki.

20 lutego 2021 r., Dębina, powiat bocheński.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia i przeprowadzeniu rozpoznania strażacy stwierdzili, że zator lodowy utrudnia przepływ wody przez przepust pod mostem a woda się spiętrza. Działania zastępu OSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podjęciu próby udrożnieniu przepustu przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zastępu z JRG kontynuowano podjęte działania do czasu udrożnienia przepustu.

18 lutego 2021 r., Brzezna - usuwanie zatoru lodowego, powiat nowosądecki.

18 lutego 2021 r. około godziny 13.00 zastępy z JRG nr 2 w Nowym Sączu, OSP Brzezna oraz OSP Stadła zadysponowane zostały do działań w Brzeznej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalił, że na potoku Brzeźnianka w kierunku Dunajca doszło do spiętrzenia kry. Lodowa tafla znajdowała się około 1,5-2 m od krawędzi koryta stwarzając zagrożenie dla mostu znajdującego się w ciągu drogi powiatowej.

Działania strażaków polegały na  zabezpieczeniu miejsca zdarzenia a następie w porozumieniu z pracownikami Gminy Podegrodzie na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane koparka wraz z samochodem ciężarowym.  Krę rozbito na długości około 200 m.  W wyniku działań woda zaczęła swobodnie przepływać. Ze względu na konieczność wywozu lodu akcja uległa wydłużeniu.

Równocześnie z udrażnianiem potoku OSP Stadła prowadziła działania mające na celu rozbicie lodu na zasuwach przy ujściu potoku do rzeki Dunajec. Do zbicia lodu wykorzystano podręczny sprzęt burzący. Wspólne działania strażaków oraz władz samorządowych trwały dziesięć godzin.

 

Opracowanie: mł. bryg. Sebastian Woźniak – rzecznik prasowy małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP.

Zdjęcia: Archiwum KW PSP Kraków.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}