W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Strażacy z Małopolski pomogą w walce z pożarami w Grecji

09.08.2021

W związku z pożarami lasów w Grecji, poprzez ERCC (Emergency Response Coordination Centre) otrzymano zapotrzebowanie na pomoc ratowniczą w postaci modułów GFFFV. GFFFV to angielski skrót oznaczający Ground Forest Fire Fighting using Vehicles - moduł do gaszenia pożarów lasów z ziemi z użyciem pojazdów.

Strażacy z Małopolski pomogą w walce z pożarami w Grecji

W odpowiedzi na prośbę Grecji, nasz kraj skierował do walki z pożarami siły i środki Państwowej Straży Pożarnej tj. dwa moduły GFFFV z Wrocławia i Poznania - 143 ratowników, 46 pojazdów (samochody gaśnicze, specjalne, dowodzenia i łączności, kontenery, quady, busy , autobusy i przyczepy). W skład modułu GFFFV Poznań i Wrocław weszły również siły i środki z woj. mazowieckiego, małopolskiego i łódzkiego.

Siły z woj. małopolskiego: samochód dowodzenia i łączności (SDŁ) wraz z 3 funkcjonariuszami KW PSP w Krakowie oraz 1 funkcjonariuszem SA PSP w Krakowie.

7 sierpnia 2021 r. ok. godz. 14.00 we Wrocławiu nastąpi koncentracja sił i środków. Odprawę przeprowadzi Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny.

Zakończenie misji przewidziano na 23 sierpnia 2021 r.

Podstawową funkcją Samochodu Dowodzenia i Łączności jest zapewnienie radiowej łączności w relacji Kierujący Działaniami Ratowniczymi – Sztab, wykorzystując częstotliwości będące w dyspozycji resortu spraw wewnętrznych. W przypadku prowadzonych działań poza granicami kraju, łączność należy organizować na bazie posiadanych na wyposażeniu przez moduł GFFFV środków łączności.

Wyposażenie SDŁ stanowią aktywne urządzenia m.in.: komputery, serwery, telefony IP, konsole radiowe, kamery oraz terminale wideokonferencyjne.

Samochód SDŁ ma połączyć kilka elementów do sprawnego dowodzenia oraz komunikowania się podczas działań ratowniczo gaśniczych, dostęp do łączności telefonicznej oraz dostęp do danych operacyjnych. Dowodzący może widzieć i słyszeć to , co dzieje się podczas zdarzenia a dodatkowo analizować zapisane rozmowy poprzez rejestracje głosu i obrazu.

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły KW PSP w Krakowie

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}