W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

URATOWANI Z PŁONĄCYCH DOMÓW – OFIARNA SŁUŻBA MAŁOPOLSKICH STRAŻAKÓW

26.11.2021

W październiku br. na terenie woj. małopolskiego miały miejsce trzy groźne pożary domów jednorodzinnych, w których poszkodowanych zostało łącznie 10 osób, w tym 5 osób zostało ewakuowanych z płonących domów przez Strażaków.

Strażacy z JRG Andrychów

13.10.2021 r. w miejscowości Nidek  w pow. wadowickim około godz. 3 w nocy doszło do pożaru w  budynku jednorodzinnym. Po przybyciu na miejsce strażacy zlokalizowali przed budynkiem trzy osoby dorosłe: 82-letnią kobietę – ewakuowaną przez osobę postronną, 58-letniego mężczyznę oraz 20- letniego mężczyznę, który ratował się przed pożarem wyskakując przez okno swojego domu. W  chwili przybycia Straży Pożarnej palił się: ganek, kuchnia, dwa pokoje oraz część konstrukcji dachu domu jednorodzinnego. Kierujący Działaniem Ratowniczym otrzymał informację, że w budynku pozostała jeszcze 51-letnia kobieta. Natychmiast do środka palącego się budynku zostały wprowadzone rota ewakuacyjna w składzie: mł.  kpt. Adrian Homel oraz st. ogn. Paweł Kobielus - która odnalazła oraz ewakuowała ciężko poparzoną i ranną kobietę.

W wyżej opisanych działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło łącznie: 8 strażaków PSP oraz 22  druhów OSP.

17.10.2021 r. w Krakowie na ul. Bieżanowskiej około godz. 16  doszło do pożaru w budynku jednorodzinnym. Po przybyciu na miejsce strażacy zlokalizowali przed budynkiem poparzonego 53-letniego mężczyznę, który samodzielnie próbował ugasić pożar swojego domu. W chwili przybycia intensywnie rozwinięty pożar obejmował pokoje na pierwszej kondygnacji domu. Kierujący Działaniem Ratowniczym otrzymał informację, że w budynku na drugiej kondygnacji pozostały jeszcze dwie osoby: 73-letnia kobieta oraz 82-letni mężczyzna. Do środka palącego się budynku zostały wprowadzone roty ewakuacyjne w osobach: st. asp. Tomasz Burdek, asp.  Stanisław Jania, asp. Maciej Majerski, mł. asp.  Grzegorz Starnawski, mł.  asp. Mariusz Ubik, mł. asp. Jakub Wąsowicz oraz str. Andrzej Molęda – które ewakuowały zagrożone osoby z płonącego budynku mieszkalnego.

W wyżej opisanych działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło łącznie: 30 strażaków PSP.

27.10.2021 r. w Starym Sączu na ul. Podegrodzkiej około godz. 2 w nocy doszło do kolejnego groźnego nocnego pożaru w budynku jednorodzinnym. Po przybyciu na miejsce strażacy zlokalizowali przed budynkiem poparzonego 29-letniego mężczyznę, który samodzielnie próbował ugasić pożar domu. W chwili przybycia straży pożarnej paliły się: pomieszczenia na parterze oraz dach budynku mieszkalnego. Kierujący Działaniem Ratowniczym otrzymał informację, że w budynku pozostały jeszcze dwie osoby: 50- letni mężczyzna oraz 22-letnia kobieta. Do środka płonącego budynku zostały wprowadzone roty ewakuacyjne w osobach: asp. Krystian Plata, mł. asp. Karol Tokarz, st. ogn. Stanisław Homerski, st. str. Sebastian Janczura - które ewakuowały z płonącego budynku kobietę i mężczyznę. Uratowane osoby wymagały podjęcia resuscytacji, podjęte przez strażaków działania przywróciły ich czynności życiowe. 

W wyżej opisanych działaniach ratowniczo – gaśniczych udział wzięło łącznie: 16 strażaków PSP oraz 36 druhów OSP.

Należy pamiętać, że na skuteczne ratowanie osób z pożarów ma wpływ wiele czynników, począwszy od właściwej współpracy wszystkich strażaków przybyłych na miejsce pożaru, specjalistyczne pojazdy gaśnicze, poprzez właściwe wyposażenie strażaków w odpowiedni ekwipunek osobisty - w tym nowoczesne kamery termowizyjne, ergonomiczne kominiarki, system łączności, a skończywszy na stale realizowanym przez WOSz oraz Dowództwo Jednostek Ratowniczo – Gaśniczych procesie szkolenia (treningi w kontenerach rozgorzeniowych, rozpoznawanie niebezpiecznych zjawisk pożarowych podczas spalania modeli domków).

Wspomniane powyżej działania ratowniczo-gaśnicze są dowodem profesjonalizmu strażaków.

Należy również wspomnieć, że w statystykach straży pożarnych najniebezpieczniejsze są pożary domów/mieszkań do których dochodzi nocą, gdy mieszkańcy śpią głębokim snem. Zauważyć należy, że zbliża się zimowy sezon grzewczy, który cyklicznie – niestety - przynosi dramatyczne informacje o ofiarach pożarów domów oraz mieszkań. 

Dlatego apelujemy! Należy wyposażać swoje domy w czujki pożarowe oraz detektory tlenku węgla. Te niewielkie i niedrogie urządzenia uratowały już niejedno ludzkie życie.

Osiem na dziesięć ofiar pożarów w Polsce ginie w swoich domach lub mieszkaniach.

Opracował: Wydział Operacyjny KW PSP w Krakowie/MK.

Zdjęcia: KW PSP Kraków, KM PSP Kraków, KM PSP Nowy Sącz, KP PSP Wadowice, Konrad Sikorski – fotografia ratownicza.

Materiały

Czujka na straży twojego bezpieczeństwa.
sadeczanin.info - Dom zapalił się od papierosa?
sadeczanin.info - W Starym Sączu płonął dom.
Stary Sącz, ul. Podegrodzka-pożar budynku mieszkalnego, trzy osoby poszkodowane.

Zdjęcia (15)

{"register":{"columns":[]}}