W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczyste obchody 70-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

17 września br. zastępca małopolskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Mariusz Łaciak wziął udział w uroczystej Gali Jubileuszowej, która odbyła się w Bielskim Centrum Kultury im. Marii Koterbskiej z okazji 70-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Grupy Beskidzkiej GOPR w Polsce.

Uroczyste obchody 70-lecia Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

W trakcie uroczystości delegacji Państwowej Straży Pożarnej przewodniczył zastępca komendanta głównego PSP nadbryg. Adam Konieczny, który podczas przemówienia powiedział: „Nikt nie jest tak blisko jak GOPR, tych, którzy korzystają ze środowiska pięknych Polskich gór. Dziękujemy za profesjonalizm, za ludzi z pasją. Wszystkim którzy przez te 70 lat przyczynili się do rozwoju GOPR, chylimy czoła. To wielka wartość ratownicza, której czujemy się również członkami”.

To dla nas wszystkich rok szczególny. Cieszę się, że ta współpraca, która przed laty doprowadziła do powstania GOPR, zarówno z TOPR jak i z PTTK, jest wciąż kontynuowana i możemy na siebie liczyć nawzajem. Turystyka górska się zmienia, zmieniała się także wtedy, kiedy z zajęcia elitarnego stała się masowa, gdy w góry ruszały wycieczki z hut, kopalń i zakładów pracy, właśnie dlatego zdecydowano, by postawić na rozwój ratownictwa górskiego poza Tatrami. Dziś nie pomagamy już tylko turystom, ale także mieszkańcom, dysponujemy nowoczesnym sprzętem i bazą, to wszystko zawdzięczamy ludziom którzy tworzą i wspierają GOPR” – mówił prezes Zarządu Głównego GOPR, Paweł Konieczny.

Warto przypomnieć, że Grupa Beskidzka GOPR jest jedną z 7 grup regionalnych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Działa na obszarze 2160 km2 położonym w Beskidzie Śląskim, Żywieckim, Małym i Makowskim. W ramach granic obszaru znajduje się 1450 km szlaków turystycznych, w tym 532,5 km w Beskidzie Śląskim, 323,4 km w Beskidzie Małym, 594,2 km w Beskidzie Żywieckim i Makowskim. Teren grupy znajduje się w województwie śląskim, w powiatach: cieszyńskim, bielsko-bialskim i żywieckim oraz województwie małopolskim, w powiatach: wadowickim, suskim i nowotarskim. Za początek działania uznaje się listopad 1952, gdy powstało Beskidzkie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Opracowanie: st. kpt. Bogusław Szydło - zespół prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: ogn. Krzysztof Wróbel, KM PSP Bielsko Biała

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}