W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie skutków silnych porywów wiatru w dniach 29.01.2022 r. – 30.01.2022 r.

W związku z silnymi porywami wiatru, jakie występowały w ostatni weekend w woj. małopolskim w dniach 29-30.01.2022 r. strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej interweniowali łącznie 651 razy. Warto podkreślić, że w dniu 30.01.2022 r. interwencji odnotowaliśmy 641.

Usuwanie skutków silnych porywów wiatru.

Najwięcej zdarzeń związanych z wystąpieniem tego niebezpiecznego zjawiska zanotowali strażacy z powiatu krakowskiego - 187, powiatu limanowskiego – 65, powiatu wadowickiego - 55, powiatu tarnowskiego – 53. W pozostałych powiatach liczba zdarzeń była poniżej 50.

Akcję związane były przede wszystkim z usuwaniem powalonych drzew oraz konarów, które blokowały przejezdność dróg, bądź też stwarzały zagrożenie. Liczba wiatrołomów 
i uszkodzeń jest duża – wśród nich są także uszkodzone budynki (zarówno gospodarcze, jak i mieszkalne), linie energetyczne i telefoniczne. 89 zdarzeń związanych z uszkodzonymi częściowo dachami natomiast 2 dachy zostały całkowicie zerwane. Straż Pożarna na bieżąco pomaga mieszkańcom małopolski w usuwaniu skutków silnych porywów wiatru.

Przykłady interwencji:

  1. Tymbark pow. Limanowski – o godz. 14.29 zgłoszono do podmiotu ratowniczego zerwanie poszycia dachu w szkole podstawowej. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i wstępnym rozpoznaniu ustalono, że w wyniku silnego wiatru odrywane są blach na dachu szkoły na pow. ok 40m2. Działania JOP polegały m.in. na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- wahadłowym kierowaniu ruchem

- zabezpieczeniu odrywanych arkuszy za pomocą wkrętarki i wkrętów do blachy

SIŚ – 4 zastępy JOP i 15 strażaków. Miejsce zdarzenia zostało przekazane konserwatorowi szkoły.

 

  1. Kornatka  pow. myślenicki – o godz. 8.47 zgłoszono do podmiotu ratowniczego, że wiatr przesunął blaszany garaż na drogę. Do działań zadysponowano miejscową OSP w sile 1 zastępu oraz 6 strażaków. Po przybycie na miejsce zdarzenia stwierdzono, że blaszany garaż został przewrócony i leżał częściowo na chodniku oraz na drodze. Działania JOP polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- usunięcia z drogi i chodnika przy pomocy siły fizycznej strażaków

- zabezpieczeniu przed ewentualnym ponownym porwaniem

Miejsce zdarzenia zostało przekazane właścicielowi.

 

  1. Roztoka pow. tarnowski – o godz. 11:38 zgłoszono do podmiotu ratowniczego o oderwaniu fragmentu elewacji w skutek silnych porywów wiatru w budynku gospodarczym.
    Po przyjeździe na miejsce zdarzenie stwierdzono, że uległo oderwaniu od ściany ok 25m2 elewacji znajdującej się na budynku. Działania JOP polegały na:

- zabezpieczeniu miejsca zdarzenia

- ustabilizowaniu odrywającej się elewacji oraz w uzgodnieniu z właścicielem budynku
za pomocą bosaków oderwano pozostałe ruchome fragmenty aby nie stwarzały zagrożenia
w przypadku niekontrolowanego oderwania. Na tym działania zostały zakończone.

SIŚ – 2 zastępy JOP i 11 strażaków. Miejsce zdarzenia przekazano właścicielowi.

 

Na szczęście strażacy nie otrzymali informacji, aby ktoś w tych zdarzeniach został ranny. Niemniej jednak apelujemy, aby nie lekceważyć ostrzeżeń o silnym wietrze.

 

 

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły – Zespół Prasowy MKW PSP  

Zdjęcia – Archiwum PSP, KM PSP Tarnów, KP PSP Wadowice, KP PSP Limanowa.   

Zdjęcia (18)

{"register":{"columns":[]}}