W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wojewódzkie ćwiczenia ratowniczo-gaśnicze Modułu GFFFV KRAKÓW pk. „FORESTER 2021”

28 października 2021 r. odbyły się wojewódzkie ćwiczenia taktyczno-bojowe sprawdzające przygotowanie Modułu do gaszenia pożarów lasów z ziemi poza granicami kraju przy użyciu pojazdów „GFFFV” (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) w zakresie pożarów kompleksów leśnych pk. „FORESTER 2021”

GFFFV Kraków 2021

Rejon koncentracji i formowanie pododdziału rozpoczęło się o godzinie 5:00 na placu wewnętrznym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Po sformowaniu i ukompletowaniu modułu oraz sprawdzeniu przez grupę rozjemców m.in. kompletu dokumentów, stanu technicznego pojazdów rozpoczęto przemieszenie do kraju wirtualnego „ALBANISTAN”, który złożył wniosek o wsparcie działań ratowniczych przez Państwową Straż Pożarną z powodu długotrwałych upałów i wysokich temperatur.  Meldunek o prawidłowym sformowaniu modułu GFFFV KRAKÓW przyjął Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Panowie Strażacy dziękuje wam za tak szybką, perfekcyjną mobilizację oraz stawienie się w pełni gotowym na wyjazd. Dzisiaj to tylko ćwiczenia ale patrząc wstecz jeszcze nie tak dawno byliśmy świadkami wyjazdu naszych strażaków z małopolski na realną misję zagraniczną do Grecji. Miejcie świadomość, że podczas prawdziwej akcji ratowniczo-gaśniczej reprezentujecie nie tylko województwo małopolskie ale obywatele innych państw patrzeć na Was będą jako na Polaków, Strażaków, którzy od lat mają nieskazitelną opinię wśród społeczeństwa. Dziękuję i życzę spokojnych, udanych i przede wszystkim bezpiecznych ćwiczeń – podsumował Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek 

Moduł GFFFV KRAKÓW w sile około 30 zastępów oraz 100 strażaków wyruszył w prawdziwe miejsce ćwiczeń tj. Kompleks Leśny w Niepołomicach pow. wielicki.

Na granicy państwa czekała odprawa paszportowa realizowana przez Karpacki Oddział Straży Granicznej. Już w tym momencie grupa rozjemców z Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie przygotowała niezapowiedziane podgrywki, które mogą przytrafić się w rzeczywistości m.in.:

- podrzucenie nieznanej substancji do skrytek pojazdów

- otwarcie skrytek i kradzież sprzętu będącego na wyposażeniu

- jak również praktycznej wymianie koła w samochodzie

Główne cele zrealizowane podczas ćwiczeń obejmowały:

- sprawdzenie gotowości operacyjnej pojazdów oraz strażaków  poszczególnych Komend Powiatowych i Miejskich woj. małopolskiego wchodzących w skład modułu GFFFV,

- sprawdzenie skutecznego obiegu dokumentacji, alarmowania, ukompletowania, przemieszczenia,

- sprawdzenie obowiązujących procedur oraz zasad funkcjonowania i dysponowania modułu GFFFV.

- doskonalenie techniki zarządzania modułem oraz rozwiązywania potencjalnych problemów napotkanych podczas rzeczywistego zadysponowania w sytuacji kryzysowej,

- uzyskanie wiedzy na temat funkcjonujących procedur dysponowania analogicznych podmiotów zgłoszonych do zasobów Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności,

 - ugruntowanie wiedzy wśród członków modułu na temat obowiązujących regulacji stanowiących o Europejskim Mechanizmie Ochrony Ludności.

- sprawdzenie możliwości praktycznej w zakresie przekroczenia granic państwa,

- praktyczna budowa obozowiska na terenie kraju "ALBANISTAN"  na potrzeby działań modułu,

- sprawdzenie możliwości realizacji działań operacyjnych w terenie leśnym,

- sprawdzenie skuteczności współpracy na poziomach SKKW- SKKM - SKKP, oraz właściwych komórek organizacyjnych tj. kadrowych, technicznych, kwatermistrzowskich,

- wypracowanie praktycznych spostrzeżeń i wniosków do realizacji na podstawie obserwacji grupy rozjemców

Wszystkie powyższe założenia zostały realizowane a obszary działań zespołów pozoracji
i rozjemców nazwano: "Akcja", "Obozowisko", "Granica", "Dowództwo".

Nad całości ćwiczeń i ich pozytywnym przebiegiem na miejscu czuwał Z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Piotr Słowiak, Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Paweł Knapik, Naczelnik Wydziału Operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie bryg. Marcin Bigaj wraz z Grupa Rozjemców z Wydziału Operacyjnego KW PSP w Krakowie. 

Ćwiczenia są znakomitą formą w tym przypadku zarówno praktyczną poprzez sprawdzenie Modułu GFFFV do wyjazdu oraz fizyczną formą doskonalenia swoich umiejętności i sprawdzenia własnych możliwości. Obserwując zmagania strażaków, którzy z różnych powiatów tworzą jeden Moduł gotowy do wyjazdu na misję zagraniczną można stwierdzić, że ta grupa funkcjonariuszy to profesjonaliści w swoim zawodzie. Słowa pochwały należą się również kadrze dowódczej, która przekazywała cenne wskazówki oraz wymieniała się doświadczeniem z pozostałymi strażakami.

Takie ćwiczenia należy uznać za wspólny, dobry kierunek jaki powinien stać przed Państwową Strażą Pożarną. Należy zatem dążyć do wspólnych ćwiczeń tworząc przy tym ciekawe epizody, które mogą wystąpić w realnym zdarzeniu. Ponad to dla strażaków to idealna forma doskonalenia zawodowego oraz racjonalnego myślenia, które jest tak ważne w dzisiejszym świecie pełnym elektroniki oraz licznego wyposażenia osobistego.

Opracowanie: asp. Hubert Ciepły – Zespół prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP

Film i zdjęcia – Konrad Sikorski Fotografia Ratownicza

Wideo

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}