W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIV Małopolskie Warsztaty Ratownictwa Medycznego

26 kwietnia 2022 roku już po raz czternasty zostały zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie przy wsparciu Wojewódzkiego Koordynatora Ratownictwa Medycznego PSP bryg. lek. Jacka Niteckiego Małopolskie Warsztaty Ratownictwa Medycznego.

Strażacy w trakcie szkolenia z ratownictwa medycznego

Warsztaty podzielone zostały na dwie części: teoretyczną i praktyczną, a uczestnikami warsztatów byli ratownicy medyczni pełniący służbę w jednostkach organizacyjnych PSP woj. małopolskiego. Głównym założeniem warsztatów było podniesienie wiedzy i umiejętności w zakresie udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W trakcie warsztatów w części teoretycznej zostały omówione tematy:

  1. Ostatnie zmiany w obowiązujących przepisach dotyczących ratownictwa medycznego w KSRG – prowadzący bryg. lek. Jacek Nitecki.
  2. Rozpoznanie śmierci – prowadzący dr. n. med. Filip Bolechała – Katedra Medycyny Sądowej UJCM
  3. Czynności ratownicze, a ślady kryminalistyczne na miejscu zdarzenia – p. Krzysztof Jamrozik Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie.

W dalszej części warsztatów asp. rat. med. Maciej Polaszczyk przedstawił możliwości i wyposażenie samochodu specjalnego ratownictwa medycznego będącego na wyposażeniu jednostki ratowniczo-gaśniczej nr 1 komendy miejskiej PSP w Krakowie. Pojazd posiada część medyczną, w której może być udzielana pomoc dwóm poszkodowanym leżącym lub jednej osobie leżącej i trzem siedzącym. W pojeździe jest również przestrzeń ładunkowa, w której znajduję się wyposażenie medyczne przewidziane dla mobilnych wojewódzkich baz sprzętu medycznego.

Jednym z ważniejszych aspektów przedmiotowych warsztatów były ćwiczenia, w trakcie których ratownicy medyczni mieli okazję zapoznać się z urządzeniami do mechanicznej kompresji klatki piersiowej w trakcie ewakuacji poszkodowanego w stanie nagłego zagrożenia życia z wysokości i ciasnych przestrzeni.

Opracowanie: st. kpt. Bogusław Szydło – Zespół Prasowy MKW PSP
Zdjęcia: st. kpt. Łukasz Łotocki – Ośrodek Szkolenia KW PSP w Krakowie

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}