W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XX Pielgrzymka Strażaków Województwa Małopolskiego do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

17.10.2021

W dniu 17 października 2021 r. odbyła się XX Pielgrzymka Strażaków Województwa Małopolskiego połączona z wojewódzkimi uroczystościami jubileuszowymi z okazji 100-lecia działalności Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Tegorocznej Pielgrzymce przewodniczył Bp Janusz Mastalski.

Łagiewniki 2021

W uroczystości udział wzięło kilka tysięcy Strażaków Ochotniczej oraz Państwowej Straży Pożarnej, w tym blisko 250 pocztów sztandarowych oraz 4 kompanie honorowe.

O godz. 10.45 rozpoczęto uroczystości na placu przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia apelem z okazji 100-lecia Związku OSP RP. Przegląd Kompanii Honorowej oraz Pocztów Sztandarowych dokonał druh Waldemar Pawlak – Prezes Zarządu Głównego OSP RP

Z okazji jubileuszu wielu zasłużonych druhów odebrało oznaczenia i odznaki, które wręczali m.in. druh Waldemar Pawlak Prezes Zarządu Głównego OSP RP, Minister Poseł na Sejm i szef wojewódzkich struktur OSP Edward Siarka, w imieniu Wojewody Małopolskiego Łukasza Kmity w tegorocznych uroczystościach wziął udział II Wicewojewoda Ryszard Pagacz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i strażak ochotnik Łukasz Smółka, Małopolski Komendant Wojewódzki PSP st. bryg. Piotr Filipek.

- Od dwudziestu lat małopolscy strażacy ochotnicy pielgrzymują do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Dziękują tam za pomyślnie przeprowadzone akcje. Tych w tym roku nie brakowało. Pożary, powodzie, trąby powietrzne... - tak wiele było wyzwań. Nieodmiennie - mimo wszelkich trudności i przeciwności - Straż Pożarna robi wszystko, by nieść mieszkańcom pomoc - powiedział wicewojewoda Ryszard Pagacz

- Strażakiem się jest, a nie bywa, bardzo dziękuję za to, że Druhowie strażacy ochotnicy są w naszym państwie od ponad stu lat - mówiła Łukasz Smółka. - Bardzo dziękuję za to, co robicie. W pojedynkę idzie się szybciej, w zespole być może wolniej, ale dalej. Bardzo się cieszę i jestem dumny, że jestem z wami w zespole.

- W województwie małopolskim od początku roku 2021 odnotowano wspólnych interwencji Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej ponad 25 tysięcy co stanowi ponad 50% wszystkich dotychczasowych akcji ratowniczo – gaśniczych. Mam ogromną satysfakcję i świadomość z tego, że naszym wspólnym celem jest niesienie pomocy bliskim. Dziękuje wam Strażacy za Odwagę, Zaangażowanie i Ofiarność okazaną mieszkańcom Małopolski
i nie tylko. Blisko 60 tys. Strażaków ochotników na ziemi małopolskiej i ok. 1400 jednostek OSP stanowi potężną siłę osób gotowych nieść pomoc w każdej sytuacji. Całej społeczności strażackiej oraz najbliższym rodzinom życzę wszelkiej pomyślności i szczęśliwych powrotów z akcji. „Bogu na chwałę – ludziom na pożytek”  - powiedział Małopolski Komendant Wojewódzki st. bryg. Piotr Filipek

Po uroczystym apelu Strażacy udali się na centralny punkt pielgrzymki na godz.12:00 w samo południe została sprawowana Msza Święta. Strażaków przywitał ks. Zbigniewa Bielas, rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia słowami: Serdecznie Was witam w Bazylice Bożego Miłosierdzia, świątyni, którą konsekrował i w której zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu św. Jan Paweł II. 17 sierpnia 2002 roku mówił tutaj: Nie ma dla człowieka innego źródła nadziei, jak miłosierdzie Boga.

W homilii bp Janusz Mastalski już na samym początku zwrócił się do strażaków: Dziękuję Wam za to, że jesteście. Że możemy czuć się dzięki Wam bezpieczniejsi. Że coś takiego co nazywa się etosem strażaka jest w Polsce bardzo wysokie. Nawiązując do wyposażenia strażaka przedstawiał metafory. Rozpoczął od zatrzaśnika, czyli narzędzia które służy do zabezpieczania strażaków na wysokościach. – To jest element wyposażenia osobistego. Zatrzaśnikiem można dopiąć się do drabiny strażackiej – wyjaśnił i postawił pytanie: – Co może być takim zatrzaśnikiem Bożym? – Dla każdego z nas jest nim zawierzenie Panu Bogu. Temu, który opiekuje się Wami, gdy jesteście w akcji, ale także kiedy jesteście w domu. On zawsze Wami się opiekuje – zaznaczył.          
Biskup pomocniczy Archidiecezji Krakowskiej zauważył, że strażakiem nie bywa się, ale strażakiem jest się do końca życia.  – Strażak nie może nigdy stracić nadziei. Gdyby ją stracił, nigdy by nie wyjechał do akcji. Strażak jest człowiekiem odważnym.  Człowiekiem służby, człowiekiem z godnością.

 

Opracował: asp. Hubert Ciepły - Zespół Prasowy MKW PSP.
Zdjęcia: Gazeta Krakowska.

Zdjęcia (9)

{"register":{"columns":[]}}