W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zabezpieczenie III Igrzysk Europejskich 2023 "Kraków - Małopolska"

22.06.2023

Strażacy w Małopolsce zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ponoszą, i są doskonale przygotowani, by sprostać temu zadaniu. Dzięki ich profesjonalizmowi, doświadczeniu i współpracy z innymi służbami, III Igrzyska Europejskie będą miały doskonałe warunki bezpieczeństwa. Rozkazem Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP nadbryg. Piotra Filipka strażacy realizują zabezpieczenie operacyjne "III Igrzysk Europejskich Kraków - Małopolska 2023," w dniach 18.06.2023 r. - 4.07.2023 r.

III_Igrzyska_Europejskie_Krakow_Malopolska_2023_

Zabezpieczenie przez strażaków rozpoczęło się już 18.06.2023 r. i potrwa do 4.07.2023 r. W ramach akcji wojewódzkiej będzie realizowanych:
7„operacji powiatowych”
- powołanie sztabu Komendanta Powiatowego/Miejskiego PSP na czas trwania konkurencji w:

- Krakowie - sztab na czas trwania całego wydarzenia,
- Tarnowie,

- Nowy Sączu,
- Myślenicach,
- Nowym Targu,
- Oświęcimiu,
- Zakopanem.


Został również powołany sztab Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, który będzie funkcjonował 24h/dobę.

Zaplanowano 26 podoperacji na obiektach głównych (zabezpieczenie podczas trwania konkurencji), na których będą rozgrywane Igrzyska. Dodatkowo strażacy zabezpieczają „wioskę zawodniczą, oraz obiekty gastronomiczne.”

Strażacy zorganizowali oprócz zabezpieczenia przez samochody ratowniczo - gaśnicze będące na miejscu, dodatkowo PATROLE PIESZE. „Patrol Pieszy” - składa się z 4 ratowników, wyposażony w plecak pierwszej pomocy oraz gaśnice i koc gaśniczy. Poruszają się po terenie zabezpieczenia w miejscach o dużym nagromadzeniu osób.

Podstawowym zadaniem ich jest - gaszenie pożaru w początkowym etapie rozwoju oraz jak najszybsza pomoc medyczna.

W zakresie likwidacji Miejscowych Zagrożeń w stanie zwiększonej dyspozycji do podjęcia działań na drogach będą funkcjonowały Jednostki #OSP zlokalizowane wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

Wszystkie grupy specjalistyczne w woj. małopolskim zachowują największa mobilizację do podjęcia działań, a pododdziały Małopolskiej Brygady Odwodowej są w ciągłym stanie gotowości operacyjnej.

Na Kierującego Akcją IGRZYSKA 2023 został wyznaczony Z-ca MKW PSP st. bryg. Mariusz Łaciak, a na jego zastępcę Z-ca MKW PSP st. bryg. Paweł Żaba.

Sztab MKW PSP funkcjonuje w składzie:

1. Szef sztabu 1/2 - bryg. Marcin Bigaj, mł. bryg. Szymon Jakubiec,
2. Szef zespołu operacyjnego 1/2 - mł. bryg. Marek Witek, mł. bryg. Marcin Kwiatek,

3. Członek zespołu operacyjnego 1/2- kpt. Sebastian Czarnota, kpt. Grzegorz Hrycaniuk, mł. bryg. Marek Cyran, mł. kpt. Karol Puskarczyk,
4. Szef zespołu łączności 1/2 - st. bryg. Paweł Susło, st. kpt. Mariusz Wierzbicki,
5. Szef zespołu logistyki 1/2 - mł. bryg. Tomasz Dzidek, mł. kpt. Piotr Leśniak,
6. Szef zespołu medialnego - mł. kpt. Hubert Ciepły,
7. Koordynator ratownictwa medycznego - bryg. Jacek Nitecki.

W całym okresie zabezpieczenia zaangażowanych będzie 446 samochody ratowniczo - gaśnicze i 2500 strażaków.

Ten wielki sportowy festiwal to okazja do uhonorowania doskonałości sportowej i jednocześnie stwarza ogromne wyzwania dla organizatorów. Zabezpieczenie tak dużej imprezy sportowej, która przyciąga setki tysięcy uczestników, jest niezwykle ważne.

Jednym z najważniejszych aspektów zabezpieczenia takiego wydarzenia jest zapewnienie szybkiej reakcji na wszelkie zagrożenia. Strażacy są odpowiedzialni za monitorowanie sytuacji, zarządzanie ewentualnymi incydentami i udzielanie pomocy w nagłych przypadkach. Przez cały okres trwania igrzysk strażacy będą dyżurować na terenie różnych obiektów sportowych, aby zapewnić natychmiastową pomoc w przypadku wypadków lub sytuacji awaryjnych.

Ważnym elementem zabezpieczenia jest również edukacja i profilaktyka. Strażacy nie tylko reagują na sytuacje awaryjne, ale także starają się zapobiegać im poprzez prowadzenie kampanii informacyjnych i szkoleń. Współpracują z lokalnymi szkołami i społecznościami, aby zwiększyć świadomość na temat bezpieczeństwa podczas wydarzeń masowych. To istotne, aby wszyscy uczestnicy i widzowie byli odpowiednio poinformowani o potencjalnych zagrożeniach i wiedzieli, jak się zachować w razie potrzeby.

Kiedy na horyzoncie pojawia się wielkie wydarzenie, jakim są Igrzyska Europejskie, strażacy również współpracują z innymi służbami, takimi jak policja, pogotowie ratunkowe i służby medyczne. Ta kompleksowa współpraca jest kluczowa dla skutecznego zabezpieczenia imprezy o takiej skali. Regularne ćwiczenia, planowanie działań i wymiana informacji pozwalają strażakom i innym służbom na sprawne działanie w sytuacjach kryzysowych.


Opracowanie: mł. kpt. Hubert Ciepły Rzecznik Prasowy Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP
Zdjęcia: mł. kpt. Hubert Ciepły. mł. kpt. Marcin Muskała, asp. Dominik Ryba, archiwum PSP.

Zdjęcia (19)

{"register":{"columns":[]}}