W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Butle życia

Magazyn z butlami tlenu

Dramatyczny wzrost zachorowań na Covid -19 spowodował ogromne zapotrzebowanie na tlen. Bez tego pacjenci szpitali, ciężko przechodzacy chorobę covidową są praktycznie bez szans na przeżycie. Nic zatem dziwnego, że zaopatrzenie w tlen jest sprawą priorytetową. I również nic też dziwnego, że to niezwykle odpowiedzialne zadanie powierzono m.in. strażakom. Jego praktyczna realizacja polega na równoczesnym wykonywaniu dwojakich zadań. Przede wszystkim dolnośląscy strażacy wraz z wybranymi firmami, ale także osobami prywatnymi, aktywnie włączyli się w stworzenie bazy zaopatrzeniowej w tlen. Dzięki temu w przypadku braku tlenu w danej placówce  zdrowia, można natychmiast skorzystać z zasobów tlenu zgromadzonego w takiej bazie i błyskawicznie dostarczyć go potrzebującym.

Na terenie województwa dolnośląskiego uruchomiono dwie takie bazy magazynowania tlenu. Jedna z  ich została utworzona w KP PSP w Polkowicach, a druga w JRG Nr. 4 we Wrocławiu. W bazach tych zmagazynowano ponad 700 butli z tlenem. Jest to rezerwa tlenu przygotowana na potrzeby szpitali oraz Pogotowia Ratunkowego. Przy czym, co godne odnotowania, utworzenie baz tlenu było możliwe m.in. dzięki życzliwości i zaangażowaniu dolnośląskich firm i osób prywatnych. Są to: ELTUR Serwis Bogatynia, AZ-Gaz Nowa Ruda, Hydro-Tech Bielawa, a także Janusz Zajdel Wojciechowice.

Utworzenie baz tlenu znakomicie zwiększa operacyjne możliwości strażaków w realizacji drugiego zadania, polegającego na dostarczaniu tlenu do konkretnych placówek ochrony zdrowia, a zwłaszcza do szpitali z oddziałami covidowymi. Stosowne dyspozycje dotyczące np. ilości butli z tlenem oraz miejsca, gdzie należy je dostarczyć, są wydawane za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP. Właściwa  komenda realizuje takie polecenie, dzięki czemu cały system zaopatrywania w tlen funkcjonuje sprawnie. A to oczywiście przekłada się na efekt końcowy, czyli prawidłową opiekę nad chorymi na Covid -19 na salach szpitalnych.

Ponieważ nadal jesteśmy w fazie trzeciej już fali pandemii, zapotrzebowanie na tlen jest bardzo duże. Przykładem choćby wrocławskie Centrum Chorób Płuc, gdzie w porównaniu do okresu przed pandemią, to zapotrzebowanie wzrosło aż siedmiokrotnie. Widać to także po ruchu panującym w obu dolnośląskich bazach tlenu. Z bazy we wrocławskiej JRG-4 odebrano ostatnio z przeznaczeniem dla placówek zdrowia 175 butli z tlenem o pojemności 40 litrów i 28 butli 10 litrowych. Natomiast z bazy w Polkowicach odebrano 108 butli z tlenem o pojemności 50 litrów. Oczywiście z uwag i na ciągły charakter całego procesu wydawania butli z tlenem oraz uzupełniania zapasów, te dane ulegają sukcesywnym zmianom. 

Powyższe dane nie wyczerpują tematu zaangażowania dolnośląskich strażaków w proces zaopatrywania w tlen ośrodków zdrowia. Często bowiem bywa tak, że w zależności od  potrzeb i możliwości strażackie samochody jeżdżą bezpośrednio do firm produkujących tlen, a następnie dostarczają butle do miejsc przeznaczenia. Odbierają też ze szpitali puste butle w celu ich wymiany na pełne. Słowem, stosownie do potrzeb strażacy uczestniczą w jakże ważnym i szeroko zakrojonym przedsięwzięciu, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie wszystkim potrzebującym bezcennego leku jakim w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia z powodu Covid -19 jest tlen.

 

Lech Lewandowski, Wydział Operacyjny KW PSP 

Zdjęcia: Wydział Operacyjny KW PSP

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}