W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowy dolnośląski „Ognik”

17.11.2021

Otwarcie sali edukacyjnej dla mieszkańców powiatu oleśnickiego

Na terenie Dolnego Śląska rozpoczął działalność edukacyjną kolejny, trzynasty już w województwie „Ognik”. Tym samym zmaterializowała się inicjatywa KP PSP w Oleśnicy, aby w oparciu o JRG PSP w Sycowie, zbudować taką salę edukacyjną. Odpowiedni wniosek, pozytywnie zaopiniowany przez dolnośląskiego komendanta wojewódzkiego PSP, został przekazany do KG PSP, gdzie uzyskał akceptację komendanta głównego PSP. W tym momencie sprawy „ruszyły z kopyta” i 17 listopada 2021 r. nastąpił uroczysty finał, czyli otwarcie tego ważnego ogniwa edukacji. Głównie dla dzieci i młodzieży, ale nie tylko, bo także dorosłych.

Warto podkreślić, że „Ognik” to wprawdzie inicjatywa strażacka, ale zrealizowana przy znaczącym udziale władz samorządowych szczebla powiatowego i gminnego, a także innych instytucji jak Lasy Państwowe czy Policja. I nic w tym dziwnego zważywszy, że edukacyjne cele, realizowane poprzez zajęcia w „Ogniku”, dotyczą szeroko rozumianego bezpieczeństwa. A to wpisane jest w działalność prewencyjną zarówno organów samorządowych, jak też np. Policji, bowiem bezpieczeństwo, to pojęcie wieloaspektowe.

Otwarcie tej edukacyjnej placówki miało charakter oficjalny i uroczysty. Do JRG PSP w Sycowie przybyli m.in. dolnośląski komendant wojewódzki PSP st. bryg. Marek Kamiński, przedstawiciele władz samorządowych powiatu oleśnickiego oraz miasta i gminy Syców, a także Policji i Lasów Państwowych. Wszystkich powitał komendant powiatowy KP PSP w Oleśnicy st. bryg. Andrzej Fischer, który zaprezentował nowego „Ognika” informując o jego edukacyjnych możliwościach. A te, jak się okazuje, są znaczne.

Przede wszystkim należy podkreślić, że „Ognik”, który mieści się na terenie JRG, został usytuowany w osobnej, obszernej sali z holem wyjściowym. Zgromadzono tu strażackie ubiory dla dzieci oraz rozmaite pomoce, niezbędne do prowadzenia szkoleń na kolejnych punktach. Jest więc m.in. podręczny sprzęt gaśniczy, znaki przeciwpożarowe i ewakuacyjne, czujki, syreny alarmowe, hydranty wewnętrzne, hydronetki i nalewki, których działanie dzieci mogą wypróbowywać w praktyce itd.

Jest też sporo filmów promujących właściwe zachowania w rozmaitych sytuacjach, czy kolorowanki. Obiekt wyposażono w laptopy i rzutniki, co umożliwia prowadzenie prezentacji na wybrane tematy. Generalnie gospodarze „Ognika” akcentują, że zgromadzone rekwizyty służą do prowadzenia zajęć dla różnorodnych odbiorców. Przewiduje się, że będą nimi głównie dzieci i młodzież. Jednak w edukacyjnej ofercie znajdą się także zajęcia adresowane specjalnie dla matek z dziećmi czy seniorów.

Już więc na starcie „Ognik” w Sycowie jest placówką doskonale przygotowaną do realizacji zadań edukacyjno – wychowawczych. Jednak, jak podkreślają gospodarze, przewiduje się dalsze inwestycje. Powstanie np. domek pożarowy, gdzie będzie można symulować pożary. Zwiększy to atrakcyjność prowadzonych zajęć i ich skuteczność. Przewiduje się również wybudowanie toru do ćwiczeń pożarniczych. To będą mogli szlifować strażacką formę członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.

W sumie więc w dolnośląskim Sycowie powstał kolejny, ważny na edukacyjnej mapie ośrodek.  Wprawdzie jego przydatność zweryfikuje praktyka, ale inicjatorzy tego przedsięwzięcia i gospodarze, już uczynili bardzo wiele, aby „Ognik” spełniał swoją ważną rolę. Takie też przekonanie wyraził komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, który w liście gratulacyjnym, adresowanym do st. bryg. Andrzeja Fischera m.in. stwierdził: „Powiat oleśnicki staje się kolejnym znaczącym miejscem na mapie naszego kraju, gdzie dzieci i młodzież będą uczyć się bezpiecznego i właściwego zachowania w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia w swoim najbliższym otoczeniu.”

List okolicznościowy KG PSP

Tekst Lech Lewandowski. Fot. KP PSP Oleśnica

{"register":{"columns":[]}}