W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracowite święta dolnośląskich strażaków

06.04.2021

Strażacy gaszą palący się budynek

           

Tegoroczne Święta Wielkanocne upłynęły przede wszystkim w atmosferze walki z koronawirusem. Dotyczy to wszystkich służb, w tym szczególnie medycznych, ponieważ mimo świąt trwały szczepienia przeciwko Covid -19, ratowano też życie ludzi znajdujących się w szpitalach pod respiratorami. W ramach covidowych działań swoje zadania wykonywali także dolnośląscy strażacy.

Szczególnie pilna była interwencja strażaków podjęta w pierwszy dzień świąt – 4 kwietnia 2021 r. We wrocławskim Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym doszło do awarii zasilania w budynku tlenowni. Spowodowało to brak możliwości przepompowania przywiezionego w cysternie tlenu medycznego. Konieczne było przepompowanie 15 000 kg tlenu z cysterny do zbiornika o pojemności 20 300 kg. Ze skuteczną pomocą pospieszyli wrocławscy strażacy.

Jeszcze tego samego dnia, w południe, strażacy wykonali kolejne pilne zadanie. Trzeba było mianowicie dostarczyć tlen do jednego z wrocławskich szpitali. W krótkim czasie strażacy dostarczyli potrzebującym 36 butli każda wypełniona 40 litrami tlenu. Zważywszy, że w odniesieniu do pacjentów ciężko przechodzących Covid – 19, podawanie tlenu wręcz warunkuje leczenie, tego rodzaju natychmiastowe wsparcie jest na wagę życia.

Także bezpośrednio przed świętami, jak i tuż po nich, nieprzerwanie realizowane są przez strażaków covidowe zadania na rzecz społeczeństwa. Np. strażacy PSP i OSP powiatu oleśnickiego dostarczyli środki ochrony indywidualnej (maseczki ochronne) do 27 parafii różnych wyznań działających na terenie powiatu. W ramach dystrybucji prowadzonej na szczeblu KW PSP we Wrocławiu, do powiatu oleśnickiego trafiło 80 tysięcy maseczek.

Z kolei np. strażacy bolesławieccy przekazali maseczki m.in. do domów parafialnych w miejscowościach Gromadka, Nowogrodziec i Osła. Podobnie było też w innych powiatach województwa dolnośląskiego. Warto przy okazji podkreślić, że przekazywane do poszczególnych parafii środki ochrony osobistej pomogły proboszczom skuteczniej dbać o zachowanie reżimu sanitarnego podczas nabożeństw. W razie konieczności wierni udający się na mszę do kościoła otrzymywali maseczkę od księdza.

Oczywiście, jak w każde święta, tak i teraz strażacy, niezależnie od zadań covidowych jeździli do rozmaitych zdarzeń, głównie pożarów i wypadków drogowych. W okresie świąt odnotowano na terenie województwa 32 pożary i 6 wypadków drogowych. Niestety były ofiary śmiertelne.  

Szczególnie dramatyczne w skutkach zdarzenia miały miejsce w powiecie trzebnickim. W drugi dzień świąt (5 kwietnia 2021 r.) w miejscowości Zawonia, od wczesnych godzin porannych tj. od 4.50, trzydziestu trzech strażaków PSP i OSP walczyło z pożarem budynku gospodarczego. W wyniku pożaru drewnianej konstrukcji doszło do zawalenia się dachu i stropu. Niestety w gruzach strażacy odnaleźli poszkodowanego, który nie przeżył.

Tego samego świątecznego dnia w godzinach wieczornych, w miejscowości Masłów pow. trzebnicki doszło do zdarzenia drogowego. Kiedy strażacy przybyli na miejsce zdarzenia, był już tam patrol Policji. Rozpoznanie wykazało, że obok stojącego na poboczu samochodu dostawczego leży kierowca. Ze względu na obrażenia w obrębie twarzoczaszki oraz kręgosłupa szyjnego, odstąpiono od KPP. Przybyły lekarz stwierdził zgon poszkodowanego.


Lech Lewandowski. Fot.arch.