W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie ratowniczego potencjału

24.04.2021

Strażacy podczas szkolenia

 


Stopniowa stabilizacja sytuacji covidowej, a z drugiej strony potrzeby kadrowe zadecydowały, że w KP PSP Świdnica przeprowadzono szkolenie dowódców OSP kierujących działaniami ratowniczymi. Zakończone w końcówce kwietnia 2021 r.  36 godzinne szkolenie KDR-ów OSP powiatu świdnickiego ukończyło 32 druhów.     

Zajęcia, z uwagi na wciąż istniejące zagrożenie pandemią przeprowadzono w systemie hybrydowym. Część szkolenia praktycznego realizowano w mniejszych grupach na wolnym powietrzu, natomiast zajęcia teoretyczne powadzone  były z wykorzystaniem komunikacji na odległość.    Taki sposób prowadzenia kursu oznaczał niewątpliwie konieczność nowatorskiego podejścia do całego procesu nauczania, ale w warunkach zagrożenia covidowego dobrej alternatywy właściwie nie było.

Najważniejsze, że organizacyjne modyfikacje nie naruszyły obowiązujących zasad prowadzenia kursu. Wszyscy uczestnicy musieli spełniać wymagania tzn. posiadać potwierdzenie ukończenia szkolenia podstawowego strażaków ratowników OSP według programu z 2015 roku, albo też spełniać wymagania równorzędne według „Systemu szkolenia członków Ochotniczych Straży Pożarnych biorących bezpośredni udział w działaniach ratowniczych” z 2006 roku. W kursie mogli uczestniczyć słuchacze w wieku od 18 do 65 lat oraz tacy, którzy mają minimum 3-letni staż od uzyskania uprawnień do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych.

    Ukończenie kursu oznacza dla każdego z absolwentów uzyskanie konkretnych uprawnień. Po złożeniu egzaminów są bowiem przygotowani do kierowania dzialaniami ratowniczymi na poziomie interwencyjnym. Posiadają też potwierdzone świadectwem ukończenia tego specjalistycznego szkolenia, kwalifikacje do dokonywania oceny sytuacji. Krótko mówiąc ukończenie szkolenia dowódców OSP kierujących działaniami ratowniczymi, to ważny etap w rozwoju strażaka ochotnika. Ale dopiero późniejsza praktyka zweryfikuje wartość każdego KDR-a.


Tekst: Lech Lewandowski. Fot: KP PSP Świdnica