W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

5 milionów dotacji dla Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska na ochronę torfowisk w Karpatach oraz zwiększenie świadomości znaczenia zieleni miejskiej

10.02.2022

Dwa projekty Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska - Centrum UNEP/ GRID - pn. „Karpaty łączą - ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich” i „Od drzewa do miasta: laboratorium wiedzy o zieleni miejskiej”, dofinansowane ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, zostaną zrealizowane do końca kwietnia 2024 r. we współpracy z partnerem norweskim oraz krajowym.

mokradła

Celem pierwszego przedsięwzięcia, które zdobyło dotację ponad 4,3 mln zł (w konkursie „Wdrażanie planów zarządzania ekosystemem”) jest ochrona czynna cennych siedlisk przyrodniczych torfowiska wysokiego i bagiennych zbiorowisk leśnych (w jego otoczeniu) w rezerwacie „Bór na Czerwonem” oraz ochrona Torfowisk Orawsko-Nowotarskich. Będzie ona polegała na właściwym zarządzaniu przestrzenią, zrównoważonym użytkowaniu i wzroście świadomości społecznej.

Rezerwat przyrody „Bór na Czerwonem” jest jednym z najstarszych tego typu w Polsce. W ramach ograniczenia nadmiernego odpływu wody rowami melioracyjnymi, sukcesji naturalnej sosny zwyczajnej oraz negatywnego efektu antropopresji, zaplanowano zabiegi ochrony czynnej mokradeł, takie jak m.in. budowa infrastruktury poprawiającej stosunki wodne w torfowisku (zastawki, modernizacja grobli), wycinka sosny zwyczajnej, budowa i modernizacja infrastruktury zapobiegającej presji człowieka na obszarze rezerwatu. Dodatkowo przewiduje się kompleksowy monitoring przyrodniczy parametrów abiotycznych i biotycznych torfowiska z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Zaplanowano również wsparcie działań zarządczych w gminach, na których jest położony cały kompleks Torfowisk Orawsko-Nowotarskich oraz kampanie edukacyjne dotyczące znaczenia terenów mokradłowych i sposobów ich ochrony.

Drugie zadanie, dotyczące rozwoju i pielęgnacji zieleni w miastach, dzięki dotacji prawie 810 tys. zł, (po uzyskaniu ich w konkursie „Działania związane z ochroną środowiska i ekosystemów prowadzone przez NGO - Fundusz Małych Grantów”) będzie służyło zwiększeniu świadomości oraz wiedzy osób odpowiedzialnych za utrzymanie i kształtowanie przestrzeni miejskich oraz mieszkańców miast (szczególnie młodzieży). Projekt wskaże jak ważna jest rola obszarów zielonych oraz usług ekosystemowych świadczonych przez te obszary, co w konsekwencji ma zapobiec ich redukowaniu w przestrzeni miejskiej. W projekcie przewidziano zastosowanie metody odwołującej się do koncepcji usług ekosystemowych. Prezentuje ona relatywnie nowe, antropocentryczne podejście do zwiększania świadomości ekologicznej poprzez akcentowanie korzyści (także ekonomicznych), jakie mieszkańcy miast mogą czerpać z obecności różnego typu „zieleńców”. W wybranych aglomeracjach zostaną m.in. przeprowadzone lokalne tematyczne kampanie informacyjne. Zaplanowano także organizację webinariów edukacyjnych, konkursów dla uczniów oraz warsztatów skierowanych do decydentów, którzy będą mogli zapoznać się z dobrymi praktykami w zakresie zarządzania i promowania znaczenia zieleni miejskiej.

{"register":{"columns":[]}}