W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Blisko 1,5 mln zł od NFOŚiGW dla Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach na kampanię informacyjno-edukacyjną dla dzieci

06.09.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 6 września podpisał umowę z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie, dzięki której otrzyma blisko 1,5 mln złotych dotacji na kampanię "Dotknij natury".

podpisanie umowy o dofinansowanie z Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach

W ramach programu priorytetowego 7.2 Edukacja Ekologiczna zostanie zrealizowane przedsięwzięcie pn. Kampania informacyjno-edukacyjna na rzecz ochrony klimatu i bioróżnorodności: "Dotknij natury". Z projektu, który rusza już 1 października skorzystać może każdy, ze szczególnym uwzględnieniem osób z niepełnosprawnościami i wykluczonych.

Dziś mamy 1,5 mln, środki skierowane do młodzieży na edukację ekologiczną, na przybliżanie się do natury, na bliską integrację z naturą, ale też integrację środowiska dzieci zdrowych z dziećmi z niepełnosprawnościami. To jest w tym wszystkim kluczem, że z jednej strony bliskość natury, a z drugiej relacji ludzkich, budowanie od samego początku, od pierwszych lat, by nie tworzyć barier, a je likwidować mówi Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek sejmu RP.

Główne działania projektowe będą prowadzone dla dzieci z klas 4-8 szkoły podstawowej oraz nauczycieli i mają na celu przybliżenie osobom z niepełnosprawnością zagadnień związanych z ochroną środowiska i przyrody oraz zrównoważonym rozwojem. Kampania będzie zawierała także bardzo ważny element, jakim jest aktywizacja i integracja dzieci z niepełnosprawnością z dziećmi pełnosprawnymi.

Działania edukacyjne to dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jedno z kluczowych zadań. Program Edukacja Ekologiczna wspiera edukację młodego pokolenia. Cieszy nas niezmiernie fakt, że wspieramy finansowo projekt, z którego skorzystają osoby z niepełnosprawnościami oraz pełnosprawni. Bardzo ważnym elementem tej kampanii jest integracja i aktywizacja dzieci, podczas której przybliżone zostaną im zagadnienia związane z ekologią integralną mówi Sławomir Mazurek, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

W ramach kampanii zostaną przeprowadzone liczne działania tj. wydanie książki edukacyjnej w wersji papierowej oraz elektronicznej. Powstaną scenariusze lekcji nawiązujące do książki oraz platforma internetowa. Dostępne będą również nagrania lekcji pokazowych. Przewidziana jest współpraca z influencerami z branży edukacyjnej i ekologicznej oraz promocja w mediach społecznościowych. Zostanie przeprowadzony konkurs na esej, a nagrodą dla zwycięzców będzie udział w szkole letniej. Odbędzie się również bieg charytatywny z piknikiem edukacyjnym. W ramach warsztatów przewidziano lekcje pilotażowe na podstawie scenariuszy lekcji, lekcje pokazowe oraz konferencję.

Jednym z działań edukacyjnych będzie również budowa ścieżki edukacyjnej na terenie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Róży Czackiej w Laskach wzdłuż alei jej imienia. Na odcinku ok. 600 metrów do bramy południowej zostanie zamontowane min. 10 tablic tematycznych związanych z tematyką książki oraz scenariuszy lekcji. Tablice będą zawierały treści w wersji ilustracyjnej, dotykowej lub opisowej, dostępne dla osób widzących jak i niewidzących. Ścieżka będzie połączona i uzupełniona informacjami w ramach systemu NaviLens (dwie aplikacje).

Umowa została podpisana 6 września 2023 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez Sławomira Mazurka, wiceprezesa NFOŚiGW i Pawła Kacprzyka, prezesa Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie. Na uroczystości obecni byli również: Małgorzata Gosiewska, wicemarszałek Sejmu RP, Adam Lubiak, doradca Ministra Obrony Narodowej, Jeremia Bożena Zych, skarbnik, Artur Niegrzybowski, dyrektor administracyjny oraz Dorota Kosewska, koordynator projektu.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}