W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dofinansowanie z POIiŚ zaprocentuje czystszym powietrzem w Woli (powiat pszczyński, woj. śląskie)

10.09.2021

NFOŚiGW przekazał WĘGLOKOKS ENERGIA NSE Sp. z o.o. z siedzibą w Brzeszczach ponad 7,1 mln zł ze środków europejskich na realizację projektu pn. Budowa kotła na biomasę w ZC Czeczott. Inwestycja w nowe źródło energetyczne pozwoli korzystać z tańszego paliwa, a co najważniejsze poprawi jakość powietrza w regionie powiatu pszczyńskiego.

Dofinansowanie z POIiŚ zaprocentuje czystszym powietrzem w Woli (powiat pszczyński, woj. śląskie)

Na dofinansowanie pozwoliły fundusze europejskie (POIiŚ). Umowę regulującą przekazanie dotacji popisali 9 września br. w Katowicach: wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski oraz prezes zarządu WĘGLOKOKS ENERGIA NSE Bogdan Gorgol.

W ramach przedsięwzięcia w Zakładzie Ciepłowniczym Czeczott w Woli wybudowane zostanie źródło ciepła korzystające z biomasy jako materiału opałowego. Inwestycja spowoduje częściową zmianę paliwa wykorzystywanego przez zakład do produkcji ciepła oraz zmianę wykorzystywanej technologii. Obecnie ciepłownia jest opalana węglem kamiennym i składa się z trzech kotłów rusztowych wodnych o łącznej mocy zainstalowanej cieplnej - 46,5 MW.

W projekcie przewidziano wyłączenie z ruchu istniejącego kotła WR-10 oraz budowę nowego układu technologicznego (źródła ciepła) bazującego na spalaniu biomasy - wyłącznie zrębków drewnianych. Materiał opałowy będzie dostarczany do zakładu transportem samochodowym i magazynowany pod zadaszeniem (ma być eksploatowany w taki sposób, aby uniknąć jego gnicia i ewentualnych odorów). Znamionową moc cieplną nowego układu przewidziano na ok. 7 MW.
Poza budową samego kotła ma powstać także infrastruktura filtrująca oraz nowy komin o wysokości ok. 20 m.

Dzięki spalaniu biomasy i ograniczeniu spalania węgla kamiennego, ilość szkodliwych substancji emitowanych do otoczenia zostanie istotnie zredukowana. Nowy piec będzie emitował do atmosfery mniej zanieczyszczeń. Równolegle nastąpi redukcja emisji CO2 o ok. 11 108 ton/ rok (licząc od 2023 r.- pierwszego pełnego roku funkcjonowania instalacji).

Modernizacja ZC pozwoli mu osiągnąć status efektywnego systemu ciepłowniczego (50% ciepła będzie pochodziło z OZE). Wykorzystanie dwóch paliw w obrębie systemu ciepłowniczego poprawi też elastyczność (tzw. dywersyfikację) paliwową. Proces ten będzie kontynuowany - w przyszłości w Zakładzie Ciepłowniczym Czeczott przewidziano również inwestycję w źródło gazowe bazujące na wysokosprawnej kogeneracji.

Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie 17,3 mln zł.  Zostanie ono ukończone we wrześniu 2023 r.

Logotyp programu Infrastruktura i Środowisko

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}