W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzielenie się wiedzą o procesie transformacji regionów węglowych – do 15 września br. Wnioskodawcy mogą aplikować do programu wymiany doświadczeń między regionami węglowymi.

16.08.2021

W ramach „Inicjatywy na rzecz Regionów Górniczych w Procesie Transformacji” regiony węglowe z państw Bałkanów Zachodnich, Ukrainy oraz Unii Europejskiej są zaproszone do udziału w programie wymiany doświadczeń przyczyniającym się do przyspieszenia lokalnych przemian energetycznych. Program to szansa do rozpoczęcia dialogu i nawiązania kontaktów z różnymi interesariuszami, a także sposób na przekazywanie wiedzy i dobrych praktyk.

Coal

Inicjatywa, w ramach której realizowany będzie program wymiany doświadczeń, wspiera rozwój krajowych strategii przechodzenia na niskoemisyjne systemy energetyczne. W tym celu gromadzi sześć instytucji międzynarodowych, które współpracują pod przewodnictwem Komisji Europejskiej tj. Banku Światowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI),   Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Kolegium Europejskiego w Natolinie.

Zasady udziału

Udział w programie wymaga spełnienia poniższych warunków:

  • Utworzenia grupy przedstawicieli regionów ("delegacji") kierowanych przez organ publiczny z regionu węglowego lub przez odpowiedni podmiot lokalny (np. przedsiębiorstwo energetyczne, związek zawodowy, organizację pozarządową, instytucję badawczą), przedłożenia listu poparcia od organu publicznego/instytucji publicznej w swoim regionie;
  • Wypełnienia stosownego formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie programu;
  • Przekazania dokumentów (format PDF) do sekretariatu inicjatywy na adres e-mail: exchangeWBUA@coalregions.eu

Następnie regiony zostaną dobrane w pary w zależności od obszaru zainteresowań oraz doświadczeń, w ramach takich konfiguracji będą mogły wybrać tematy, na których chciałyby się szczególnie skupić. Pary będą dobierane w sposób elastyczny, jednak priorytetowo będą traktowane te łączące regiony unijne z tymi z państw Bałkanów Zachodnich lub Ukrainy. 

Do kogo jest skierowany program?

W programie mogą uczestniczyć regiony węglowe Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Czarnogóry, Macedonii Północnej, Serbii, Ukrainy oraz państw Unii Europejskiej.

Inicjatywa stanowi wyjątkową okazję do nawiązania kontaktów. Regiony uczestniczące w projekcie będą miały szansę udziału w wizytach studyjnych, skorzystania ze wsparcia ekspertów, a także uzyskania dostępu do narzędzi, które pomogą im w ocenie dotychczasowych postępów oraz określeniu kolejnych kroków.

Regiony Bałkanów Zachodnich i Ukrainy otrzymają również od ekspertów wspierających wymianę dostosowany do ich potrzeb i specyficzny wkład. Uczestniczące regiony węglowe Unii Europejskiej będą miały okazję do refleksji nad swoimi dotychczasowymi przemianami m.in. dzięki odpowiednim narzędziom metodologicznym.

Zainteresowane regiony węglowe są zaproszone do przesyłania zgłoszeń do 15 września 2021 r. Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć pod adresem:

https://ec.europa.eu/energy/topics/oil-gas-and-coal/coal-regions-in-the-western-balkans-and-ukraine/coal-region-exchange-programme_en

Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach procesu selekcji w ciągu miesiąca od złożenia wniosku, następnie będą dobrani w pary. Program wymiany rozpocznie się w terminie ustalonym z uczestnikami, ale nie wcześniej niż w listopadzie 2021 r.

W przypadku pytań zachęcamy do kontaktu z panią Zofią Roguską z Departamentu Funduszy Zewnętrznych: zofia.roguska@nfosigw.gov.pl

{"register":{"columns":[]}}