W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekoedukacja w stolicy dla wszystkich - z dofinansowaniem NFOŚiGW

13.08.2021

Miasto Stołeczne Warszawa otrzymało blisko 10 mln zł dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej na Bielanach. Planowane przedsięwzięcie to przykład nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, technologicznych, materiałowych i edukacyjnych, uwzględniających zasady zrównoważonego rozwoju, w tym zasady racjonalnego gospodarowania przestrzenią, energią, wodą oraz nowoczesne metody nauczania i monitorowania efektów realizowanych działań. Dotacja została przyznana z programu priorytetowego NFOŚiGW pn. „Edukacja Ekologiczna”.

house heating system installation equipment

Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 14,2 mln zł. Planowany termin realizacji zaplanowano na koniec marca 2024 r. Do czerwca 2025 r. w działaniach edukacyjnych realizowanych przez centrum ma brać udział 25 tys. osób rocznie. W ośrodku będą prowadzone działania z zakresu edukacji ekologicznej - skierowane głównie do dzieci i młodzieży, ale też do rodzin z dziećmi oraz osób dorosłych z terenu całej Polski. Zaletą obiektu będzie bezpośrednie sąsiedztwo Lasu Młocińskiego, stanowiącego doskonałą bazę do realizacji zajęć w terenie.

Aktualnie Miasto Stołeczne Warszawa, za pośrednictwem Lasów Miejskich - Warszawa, prowadzi edukację przyrodniczą, korzystając z Centrum Edukacji Przyrodniczo - Leśnej, położonej na skraju Rezerwatu Przyrody Las Kabacki. Rocznie bierze w niej udział około 25 tys. osób, ale zgłaszane zapotrzebowanie znacznie przekracza możliwości placówki. We wcześniejszych latach działania edukacyjne były prowadzone również, choć w ograniczonym stopniu, w remontowanej w ramach projektu leśniczówce przy ul. Papirusów 1/3.

Centrum Edukacji Ekologicznej będzie obiektem parterowym, wkomponowanym w istniejące ukształtowanie terenu i zieleń. Ma to być budynek energooszczędny z zastosowaniem najnowszych technologii oraz wykorzystaniem energii ze źródeł odnawialnych do pokrywania znacznej części zużywanej energii cieplnej i elektrycznej na ogrzewanie, klimatyzację, wentylację i oświetlenie.

Źródłem ciepła mają być powietrzne pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych. Zapewniona zostanie także retencja wody - umożliwi ją ogród deszczowy oraz szczelne zbiorniki podziemne na wodę deszczową, wykorzystywaną na potrzeby terenu zielonego otaczającego budynek. Zaprojektowana na dachu zieleń i pokrycie żwirowe zapewnią pozyskiwanie wód opadowych. Jednorazowo Centrum będzie mogło pomieścić około 220 osób. Zaplanowaną przestrzeń dydaktyczną planuje się podzielić na strefy dostępne dla poszczególnych grup wiekowych tak, by proces edukacyjny przebiegał w komfortowych, bezpiecznych warunkach.

Obiekt będzie projektowany wg standardów pełnej dostępności i korzystania przez osoby o różnych rodzajach niepełnosprawności: fizycznej, sensorycznej i intelektualnej, w tym także osoby niedowidzące i poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Z kolei budynek leśniczówki po remoncie nie zmieni swoich rozmiarów kubaturowych i pozostanie obiektem parterowym z poddaszem użytkowym. Założeniem jest przywrócenie leśniczówce jej pierwotnego lub maksymalnie zbliżonego do pierwotnego, układu funkcjonalnego. Leśniczówka ma być miejscem ekspozycji poświęconej zrównoważonej gospodarce leśnej i pokazywać pracę i życie leśniczego i jego rodziny.

 

Na terenie wokół Centrum i leśniczówki także będą prowadzone zajęcia i warsztaty wg autorskich scenariuszy oraz programu edukacji przyrodniczo – leśnej Lasów Miejskich - Warszawa „Przez edukację do zrównoważonego rozwoju”. Centrum ma szansę stać się obiektem demonstracyjnym dla innych podmiotów, planujących podobne inwestycje.

{"register":{"columns":[]}}