W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Energia geotermalna: Działania szkoleniowe w Polsce w ramach projektu „Budowanie zdolności kluczowych zainteresowanych stron w dziedzinie energii geotermalnej”

13.09.2022

Cykl działań szkoleniowych w całości realizowany przez Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN (IGSMiE PAN) oraz Krajową Agencję Energii Islandii (NEA/ Orkustofnun) odbył się w maju tego roku. Składał się z wykładów w Warszawie oraz wizyt technicznych w geotermalnych instalacjach w Mszczonowie i we Wręczy (woj. mazowieckie).

Wizualizacja szkolenia

Tegoroczne, dwudniowe spotkanie to jedna z trzech inicjatyw dofinansowanych z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu, 2014–2021”. Projekt rozpoczął się w październiku 2020 r. i będzie realizowany do kwietnia 2024 r.

Program wykładów przygotowali specjaliści z Polski oraz z Islandii. Obejmował on szerokie spektrum tematyczne związane z ciepłownictwem geotermalnym. Wykładowcami byli specjaliści z NEA, IGSMiE PAN, a także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (operatorów Programu MF EOG „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”) oraz zaproszeni eksperci zewnętrzni.

Wizyty w Mszczonowie i we Wręczy przygotowano we współpracy z przedstawicielami instalacji i obiektów. Uczestnicy odwiedzający instalacje geotermalne w Mszczonowie zobaczyli ciepłownię i  ujęcie wody geotermalnej (otwór Mszczonów IG-1), które należą do Geotermii Mazowieckiej S.A., a także Termy Mszczonowskie i Centrum nurkowe Deepspot (jeden z najgłębszych obiektów tego typu na świecie). Zwiedzono również Suntago Park of Poland we Wręczy, zasilany wodą i energią geotermalną, który jest jednym z największych centrów rekreacyjnych w Europie i zapoznano się z  niektórymi jego instalacjami technologicznymi.

W szkoleniach uczestniczyło około 40 osób - reprezentantów beneficjentów rządowych programów wsparcia rozwoju geotermii - przedsiębiorstw ciepłowniczych, miejscowości i gmin zainteresowanych ciepłownictwem geotermalnym, firm energetycznych, służb geologicznych, przedstawicieli świata nauki, firm usługowych.

Polskie instalacje i zastosowane w nich rozwiązania spotkały się z zainteresowaniem i uznaniem ekspertów z Islandii. Poznanie dobrych praktyk ciepłownictwa geotermalnego oraz innych wybranych zastosowań geotermii na Islandii, aspekty związane z rolą państwa, nowoczesnym zarządzaniem, ekonomiką, efektywnością energetyczną w geotermii w tym kraju będą natomiast w centrum uwagi wizyt studyjnych na Islandii (planowanych we wrześniu 2022 r. oraz w 2023 r.).

Projekt „Budowanie zdolności kluczowych interesariuszy w obszarze energii geotermalnej” jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”.

Następną analogiczną rundę szkoleń zaplanowano w 2023 r. Więcej informacji o Projekcie można uzyskać na stronie: keygeothermal.pl.

{"register":{"columns":[]}}