W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAQ

Ta sekcja będzie powstawała sukcesywnie na bazie zapytań Wnioskodawców oraz odpowiedzi ekspertów Zespołu ds. Pomocy Publicznej.

Zadaj pytanie ekspertowi: pomoc_publiczna@nfosigw.gov.pl

1. Dlaczego kwota wskazana w zaświadczeniu o pomocy de minimis jest inna niż nominalna wartość dofinansowania?

Odpowiedź: W przypadku gdy pomoc jest rozłożona w czasie, w szczególności gdy pomoc jest udzielana w formie pożyczki lub dotacji przekazywanej w transzach - wówczas należy uwzględnić zmiany wartości pieniądza, czyli pomnożyć przyszłe płatności przez czynnik dyskontujący zgodnie ze wzorami określonymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz. U. Nr 194, poz.1983, z późn. zm.). Kwota zdyskontowana będzie zawsze niższa od kwoty nominalnej.

2. Czy mogę ubiegać się o pomoc de minimis?

Odpowiedź: Jest to błędnie zadane pytanie. Nie ubiegamy się bowiem o konkretny rodzaj pomocy, ale o wsparcie na określony cel/określone przedsięwzięcie, a kwalifikacji pomocy jako pomocy de minimis to rzecz wtórna. Dlatego należy przede wszystkim zapoznać się z Programami priorytetowymi realizowanymi przez NFOŚiGW. W przypadku, gdy funkcjonuje w NFOŚiGW Program, w ramach którego Wnioskodawca może aplikować o wsparcie, winien on zapoznać się z zapisami tego programu, aby dowiedzieć się na jakich warunkach udzielna jest pomoc, w tym jak jest kwalifikowana (np. jako pomoc de minimis).

3. W ramach jakiej obecnie pomocy (oprócz de minimis) można otrzymać dofinansowanie modernizacji sieci cieplnej lub podłączeń obiektów do sieci realizowanych przez dostawców ciepła.

Odpowiedź: Zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu, dofinansowania na modernizację lub rozbudowę sieci można udzielać w ramach pomocy inwestycyjnej na efektywny energetycznie system ciepłowniczy i chłodniczy (art. 46). Sieć musi jednak stanowić integralną część efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego. Definicja efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego znajduje się w art. 2 pkt 124 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

4. Czy pomoc publiczna wynikająca z umorzenia części pożyczki jest udzielana w dniu zawarcia umowy pożyczki, czy po podjęciu uchwały Zarządu o umorzeniu?

Odpowiedź: Jeżeli umorzenie przewidziane w umowie pożyczki jest automatyczne (wdrażane po spełnieniu określonych warunków wskazanych w umowie - co zależne jest od beneficjenta), wówczas pomoc w formie umorzenia udzielana jest łącznie z pożyczką w dniu jej zawarcia.

W przypadku natomiast umorzeń, których realizacja podlega dodatkowej ocenie Funduszu (w tym gdy wymagana jest uprzednia dodatkowa ocena w zakresie zgodności z przepisami o pomocy publicznej i np. wymagane jest zawarcie dodatkowej umowy umorzenia), wówczas umorzenie udzielane jest w dniu zawarcia tej umowy.

5. Przedsiębiorca otrzymując pomoc nie uzyskuje informacji, jakiej wysokości była ta pomoc (jakie było EDB), wyjątkiem jest pomoc de minimis (dana ta znajduje się w wydawanym zaświadczeniu). W jaki sposób przedsiębiorca może wobec tego samodzielnie sprawdzić, o jakiej wartości pomoc otrzymał?

Odpowiedź: Na stronie UOKiK: https://sudop.uokik.gov.pl/home zamieszczono wyszukiwarkę pomocy otrzymywanej przez przedsiębiorców w Polsce. Oparta jest ona o sprawozdania organów udzielajacych pomocy przekazywanych do UOKiK. Pomoc w rolnictwie i rybołówstwie wyszukać można natomiast na stronie MRiRW: https://srpp.minrol.gov.pl/

 

{"register":{"columns":[]}}