W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAQ

Ciąg znaków, od lewej: Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, Rzeczpospolita Polska, Dofinansowane przez Unię Europejską i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Poniżej będą publikowane odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Zielono-niebieska  infrastruktura

Dodatkowe zalecenia w zakresie analiz finansowych dla działania FEPW.02.02

  1. Założenia do analiz finansowych dla działania FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu
  2. Metodyka analizy DGC

 

Prosimy przesyłać pytania na adres: adaptacja-FEPW@nfosigw.gov.pl

Pyt.1.

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytanie dot. działania PEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, kryterium nr 15 Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA). W definicji niniejszego kryterium wskazano: "Alternatywnie dla wnioskodawców o statusie gminy miejskiej bądź miejsko-wiejskiej nieposiadających MPA ocenie podlega czy:

1) wnioskodawca przystąpił do opracowania Miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu i zobowiązał się do zapewnienia udziału społeczeństwa;

2) przed rozpoczęciem działań inwestycyjnych w projekcie wnioskodawca zapewnił aktywny udział lokalnej społeczności (w tym organizacji społecznych i ekologicznych) i innych interesariuszy w fazie planowania/przygotowania projektu.

Czy wskazany powyżej punkt 2 dotyczy udziału lokalnej społeczności w tworzeniu/opracowywaniu MPA, czy może udział lokalnej społeczności w analizie zakresu rzeczowego projektu, planowanego do złożenia w ramach działania PEPW.02.02?

Odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że obowiązek wynikający z pkt 2) definicji kryterium 15 Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA) w ramach kryteriów oceny projektów dla działania 2.2 Adaptacja do zmian klimatu, dotyczy konsultacji z interesariuszami przedsięwzięcia/projektu przez potencjalnych beneficjantów nieposiadających MPA. Jeśli potencjalny beneficjent legitymuje się aktualnym MPA, wówczas ocenie podlega, czy przedsięwzięcie ujęte we wniosku o dofinansowanie, wynika z działań wskazanych w MPA.

Pyt. 2.

Czy w ramach działania FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu będzie można też kwalifikować np.: opracowanie tzw. modeli hydraulicznych, w których wskazane zostaną  kierunki działań związanych m.in. z kanalizacją deszczową?

Odpowiedź:

Wszystkie wydatki niezbędne do opracowania MPA i/lub projektu, w tym wydatki na opracowanie tzw. modeli hydraulicznych, w których wskazane zostaną  kierunki działań związanych m.in. z kanalizacją deszczową mogą być kwalifikowalne, o ile spełniają warunki opisane w Wytycznych do kwalifikowalności 2021-2027.

Pyt. 3.

Czy w ramach działania FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu będzie można kwalifikować działania związane z budową/ rozbudową kanalizacji deszczowej? Czy kanalizacja deszczowa może być przeważającym elementem projektu?

Odpowiedź:

W FEPW będziemy wspierać działania ukierunkowane na zatrzymaniu wody w miejscu opadu lub w lokalnej zlewni, z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze. Zatem w naborze oczekujemy w pierwszej kolejności projektów  o charakterze spójnych i zintegrowanych przedsięwzięć, kompleksowo oddziaływujących na dostosowanie miast do ekstremalnych stanów pogodowych, obejmujących rozwój zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także likwidację miejskich wysp ciepła. W kontekście obowiązujących kryteriów oceny projektów, najwyżej będą punktowane przedsięwzięcia posiadające ww. cechy.

Budowa i rozbudowa kanalizacji deszczowej, może być jednym, ale nie dominującym elementem ww. projektów. Należy mieć na uwadze, że dla pozytywnej oceny projekt musi spełnić m.in. Kryterium 17, w którym to sprawdzane będzie czy  w ramach projektu podjęte zostaną działania mające na celu spowolnienie/ zatrzymanie odpływu wody opadowej przy wykorzystaniu zielonej i zielono – niebieskiej infrastruktury oraz przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie.

Pyt. 4.

Czy będzie możliwe zrealizowanie projektu partnerskiego – partnerstwa JST z np. spółką właścicielem parku uzdrowiskowego?

Odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że w ramach pierwszego naboru nr: FEPW.02.02-IW.01-002/23 nie przewiduje się realizacji projektów partnerskich, w rozumieniu art. 39 ustawy wdrożeniowej.

Pyt. 5.

Czy w ramach działania FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, które przewiduje wsparcie w zakresie zagospodarowania wód w zlewniach miejskich i zakładania zielono-niebieskiej infrastruktury w mieście, projekt musi być zgodny z MPA (Miejski Plan Adaptacji)?
Czy dopuszcza się zgodność z innym dokumentem strategicznym? Jeśli tak proszę o informację jaki może to być równoważny dokument strategiczny?

Odpowiedź:

Zgodnie z SZOP.FEPW.003 z 2023-06-23 warunkiem otrzymania dofinansowania dla przedsięwzięć inwestycyjnych będzie posiadanie Planu adaptacji do zmian klimatu lub co najmniej przystąpienie do opracowania tego dokumentu poparte stosowną uchwałą rady miasta. Kwestię tę ocenia Kryterium 15 Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA).

W przypadku wnioskodawców o statusie gminy miejskiej bądź miejsko-wiejskiej posiadających MPA, ocenie podlegać będzie czy projekt wpisuje się w działania kompleksowo dostosowujące miasta do zmian klimatu w zakresie ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła, które zostały wskazane w MPA.

W przypadku ww. wnioskodawców nieposiadających MPA ocenie podlega czy:

  1. wnioskodawca przystąpił do opracowania Miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu i zobowiązał się do zapewnienia udziału społeczeństwa (uchwała rady miasta o przystąpieniu do opracowania MPA);
  2. przed rozpoczęciem działań inwestycyjnych w projekcie wnioskodawca zapewnił aktywny udział lokalnej społeczności (w tym organizacji społecznych i ekologicznych) i innych interesariuszy w fazie planowania/przygotowania projektu.

warunki wymienione w pkt 1) i pkt 2) powyżej muszą być spełnione łącznie. Koszty opracowania MPA mogą stanowić wydatki kwalifikowalne w projekcie.

W przypadku gmin wiejskich, na terenie których położone są miejscowości o statusie uzdrowiska bądź obszaru ochrony uzdrowiskowej, wymagane jest wykazanie zasadności realizacji projektu w kontekście dostępnych i aktualnych dokumentów dotyczących adaptacji do zmian klimatu, innych niż MPA.

Jednocześnie wsparcie będą mogły otrzymać przedsięwzięcia wpisujące się w założenia:
- Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do roku 2030 (SPA 2020) (
https://bip.mos.gov.pl/strategie-plany-programy/strategiczny-plan-adaptacji-2020/),
- Polityki Ekologicznej Państwa 2030 (
https://bip.mos.gov.pl/strategie-plany-programy/polityka-ekologiczna-panstwa/polityka-ekologiczna-panstwa-2030-strategia-rozwoju-w-obszarze-srodowiska-i-gospodarki-wodnej/),
- Krajowego planu na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030 (
https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/krajowy-plan-na-rzecz-energii-i-klimatu-na-lata-2021-2030-przekazany-do-ke).

Pyt. 6.

Kryterium 15, Jak należy rozumieć zapewnienie aktywnego udział społeczności i interesariuszy w fazie planowania/przygotowania projektu (dla wnioskodawców nieposiadających MPA)? Jaki dokument/y będą wymagane na potwierdzenie ww. kryterium?

Odpowiedź:

Każdy rodzaj dokumentu, który potwierdzi rzeczywiste udokumentowanie aktywnego udziału społeczności lokalnej i innych interesariuszy w fazie planowania lub przygotowania projektu, będzie honorowane w ramach oceny tego aspektu.

Pyt. 7.

Kryterium nr 15 Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA):

W definicji niniejszego kryterium wskazano: "Alternatywnie dla wnioskodawców o statusie gminy miejskiej bądź miejsko-wiejskiej nieposiadających MPA ocenie podlega czy:
1) wnioskodawca przystąpił do opracowania Miejskiego planu adaptacji do zmian klimatu i zobowiązał się do zapewnienia udziału społeczeństwa;
2) przed rozpoczęciem działań inwestycyjnych w projekcie wnioskodawca zapewnił aktywny udział lokalnej społeczności (w tym organizacji społecznych i ekologicznych) i innych interesariuszy w fazie planowania/przygotowania projektu.

Czy wskazany powyżej punkt 2 dotyczy udziału lokalnej społeczności w tworzeniu/opracowywaniu MPA, czy może udział lokalnej społeczności w analizie zakresu rzeczowego projektu, planowanego do złożenia w ramach działania PEPW.02.02?

Odpowiedź:

Obowiązek wynikający z pkt 2) definicji Kryterium 15 dotyczy wyłącznie wnioskodawców nieposiadających MPA. Tylko w przypadku braku MPA, wnioskodawca musi wykazać, że zakres projektu był wynikiem współpracy z lokalną społecznością i innymi interesariuszami.

Zaangażowanie społeczne jest etapem prac nad MPA, stąd jeśli wnioskodawca posiada MPA, ocenie podlega, czy przedsięwzięcie ujęte we wniosku o dofinansowanie, wynika z działań wskazanych w MPA.

Pyt. 8.

W odniesieniu do uzdrowisk, – proszę o informację czy Beneficjentem może być JST czy spółka która prowadzi dane uzdrowisko?

Odpowiedź:

Zgodnie z SZOP.FEPW.003 z 2023-06-23,  o dofinansowanie mogą ubiegać się wyłącznie:
1) miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze oraz inne miasta subregionalne z podregionów z najwyższą kumulacją gmin zmarginalizowanych, z przedziału 20-100 tys. mieszkańców, i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne;
2) gminy, na terenie których położone są miejscowości o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej, i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne.
Wobec powyższego wnioskodawcą może być np. gmina (Gmina Dębica) na terenie, której położone jest Uzdrowisko Latoszyn-Zdrój (lub działające w imieniu gminy jednostki organizacyjne).

Pyt. 9.

W odniesieniu do uzdrowisk czy będzie można ubiegać się o wsparcie w ramach np.: zielono-niebieskiej infrastruktury, wyłącznie na obszarze danego uzdrowiska (czyli niewykraczające poza teren na którym funkcjonuje uzdrowisko)?

Odpowiedź:

Wnioskodawcą musi być gmina, na obszarze której znajdują się  miejscowości o statusie uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej (i działające w ich imieniu jednostki organizacyjne). Zaś sama inwestycja może obejmować/ być zlokalizowana jedynie na obszarze uzdrowiska/ obszar ochrony uzdrowiskowej.

Istotne jest także wpisywanie się projektu w cele działania FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu, tj.  obowiązuje wymóg realizacji kompleksowej inwestycji obejmującej zagospodarowanie wód opadowych oraz zakładanie zielno-niebieskiej infrastruktury.

Pyt. 10.

Czy w ramach działania można kwalifikować koszt opracowania Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu? I czy można  kwalifikować koszt opracowania ekspertyz, analiz , zakup danych, zdjęć satelitarnych etc. Niezbędnych do przygotowania MPA i inwestycji?

Odpowiedź:

Wszystkie koszty związane z opracowaniem Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu (w tym koszt opracowania ekspertyz, analiz, zakup danych, zdjęć satelitarnych etc.) mogą być kosztem kwalifikowalnym w projekcie inwestycyjnym. Także te poniesione przed złożeniem wniosku, o ile zostały poniesione po 1 stycznia 2021 r. i spełniają warunki opisane w Wytycznych do kwalifikowalności 2021-2027.

Pyt. 11.

Czy jest limit wniosków dla gminy w ramach działania?

Odpowiedź:

W działaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu nie określono limitu wniosków dla jednego wnioskodawcy. Jednakże należy mieć na uwadze, że na jedno przedsięwzięcie może być złożony jeden wniosek o dofinansowanie.

Pyt. 12.

Czy jest limit dofinansowania na jeden wniosek lub wysokość kosztów kwalifikowanych?

Odpowiedź:

Poziom współfinansowania projektu ze środków EFRR w ramach naboru wynosi maksymalnie 85% wartości wydatków kwalifikowalnych. Nie określono maksymalnej dopuszczalnej kwoty dofinansowania projektu.

Pyt. 13.

Czy jest określona minimalna i maksymalna wartość projektu?

Odpowiedź:

W ramach naboru nie określono maksymalnej ani minimalnej wartości projektu.

Pyt. 14.

Czy jako załącznik do wniosku o dofinansowanie wymagana jest dokumentacja techniczna przedsięwzięcia?

Odpowiedź:

Wykaz wymaganych dokumentów zostanie określony w Regulaminie wyboru projektów.

Nie przewidujemy konieczności załączania do wniosku dokumentacji technicznej przedsięwzięcia.

Pyt. 15.

Czy można złożyć wniosek na dofinasowanie działań, dla których nie opracowano dokumentacji projektowej? Czy jest dopuszczalność realizacji projektu w trybie „projektuj i buduj”?

Odpowiedź:

W ramach naboru dopuszczalna jest realizacja projektu w "trybie zaprojektuj i wybuduj".

Jednak wobec brzmienia Kryterium 18, gdzie oceniana jest  wartość zadań inwestycyjnych posiadających pozwolenia na budowę/ decyzje o pozwoleniu na realizację inwestycji, w przypadku braku dokumentacji technicznej (braku pozwolenia na budowę - o ile było wymagane) projekt otrzyma mniejszą liczbę punktów.

Pyt. 16.

W kryterium 10 jest mowa o posiadaniu decyzji środowiskowej - w jaki sposób trzeba udokumentować brak potrzeby duś?

Odpowiedź:

W takim przypadku, należy przedstawić zaświadczenia organu odpowiedzialnego za procedurę OOŚ o braku potrzeby DUŚ wraz z uzasadnieniem.

Ponadto, gdy realizowane przedsięwzięcie lub przedsięwzięcia nie są ujęte w załączniku I lub II do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/92/UE lub też nie są ujęte wg prawa krajowego jako przedsięwzięcia mogące zawsze lub też potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, we Wniosku o dofinansowanie należy przedstawić stosowne wyjaśnienia w tym zakresie.

Szczegółowe informacje o sposobie analizy zgodności projektu z regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska wskazano w załączniku nr 4 do Wniosku o dofinansowanie (link do dokumentu zostanie dodany po publikacji informacji o  naborze na stronie NFOŚiGW).

Pyt. 17.

W kryterium 10 jest mowa również o ramowej dyrektywie wodnej. Jeśli projekt nie podlega decyzji środowiskowej, ale będzie wymagane pozwolenie wodnoprawne to czy wymóg deklaracji wodnośrodowiskowej jest tutaj istotny?

Odpowiedź:

Wykaz wymaganych dokumentów zostanie określony w Regulaminie wyboru projektów.

Jeden z wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie będzie Deklaracja właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną, w której to organ oświadcza, że projekt nie pogarsza stanu jednolitej części wód ani nie uniemożliwia osiągnięcie dobrego stanu wód/ potencjału.

Pyt. 18.

Czy podatek VAT jest kwalifikowalny? Czy potrzebna będzie interpretacja indywidualna?

Odpowiedź:

Uprzejmie informuję, że w ramach naboru podatek od towarów i usług może stanowić koszt kwalifikowany projektu.

Zasady jego kwalifikowania opisano w Wytycznych do kwalifikowalności 2021-2027,w Podrozdziale 3.5. Podatek od towarów i usług (VAT).

Z powyższymi wytycznymi można zapoznać się na: https://www.fepw.gov.pl/strony/dowiedz-sie-wiecej-o-programie/wpisz-tytul/wytyczne-dotyczace-kwalifikowalnosci-2021-2027/

Pyt. 19.

Czy inwentaryzacje, o których mowa w kryterium 16, będą załączane do wniosku?

Odpowiedź:

W Kryterium 16 ocenie podlegać będzie czy w trakcie przygotowania projektu wykonano/ wykorzystano:
1) inwentaryzację systemu zagospodarowania wód opadowych, w tym dane na temat długości sieci wraz z rozbiciem na średnice, ilości oraz położenia wylotów, pojemności zbiorników wodnych,
2) inwentaryzację terenów zieleni,
3) inwentaryzację powierzchni uszczelnionych lub zasklepionych,
4) mapy glebowe lub inne dane dotyczące przepuszczalności terenów zlewni,
5) identyfikację obszarów wrażliwych na podtopienia.
Kryterium to będzie oceniane na podstawie informacji zawartych we wniosku o dofinansowanie oraz studium wykonalności. Nie ma konieczności załączania do wniosku i studium wykonalności samej inwentaryzacji.

Pyt. 20.

Zgodnie z zapisami SZOP w ramach działania  FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu możliwe będzie dofinansowanie takich elementów jak np: „parki, parki kieszonkowe, ogrody, małe obszary leśne, trawiaste krawędzie, zielone dachy/ fasady/ściany, drzewa przydrożne”. W związku z powyższym czy w ramach tego działania możliwe będzie utworzenie np: parku uzdrowiskowego na terenie leśnym? Planuje się m.in. utworzenie ścieżek pieszo-rowerowych, oświetlenia, siłowni zewnętrznej, małej architektury, placu zabaw.

Odpowiedź:

W FEPW będziemy wspierać działania ukierunkowane na zatrzymanie wody w miejscu opadu lub w lokalnej zlewni z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze. Zatem w naborze oczekujemy projektów o charakterze spójnych i zintegrowanych przedsięwzięć, kompleksowo oddziaływujących na dostosowanie miast do ekstremalnych stanów pogodowych, obejmujących rozwój zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także likwidację miejskich wysp ciepła. W kontekście obowiązujących kryteriów oceny projektów, najwyżej będą punktowane przedsięwzięcia posiadające ww. cechy.
Utworzenie np: parku uzdrowiskowego na terenie leśnym wraz z infrastrukturą towarzyszącą, może być jednym z elementów ww. projektów, ale nie dominującym. Należy mieć na uwadze, że dla pozytywnej oceny projekt musi spełnić m.in.
Kryterium 17, w którym to sprawdzane będzie czy  w ramach projektu podjęte zostaną działania mające na celu spowolnienie/zatrzymanie odpływu wody opadowej przy wykorzystaniu zielonej i zielono – niebieskiej infrastruktury oraz przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie.

Jednocześnie należy nadmienić, że wartość dodatkowych elementów infrastruktury dla udostępniania zieleni oraz zielono-niebieskiej i niebieskiej infrastruktury (np. ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa, toalety publiczne, obiekty małej architektury, place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe – katalog nie ma charakteru zamkniętego) nie może przekroczyć 15 % kosztów kwalifikowanych projektu.

Pyt. 21.

Czy dokumenty wskazane w kryterium obligatoryjnym ocenianym zerojedynkowo numer 16 "Identyfikacja stanu istniejącego" w tym np. inwentaryzację terenów zieleni/ inwentaryzację systemu zagospodarowania wód opadowych/ identyfikację obszarów wrażliwych na podtopienia może przygotować np. Wydział Środowiska/Zagospodarowania Przestrzennego itp. Urzędu Miasta? Czy jednak musi być to podmiot posiadający stosowne uprawnienia?

Odpowiedź:

Dokumenty wskazane w obligatoryjnym – ocenianym zero-jedynkowo – Kryterium 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", w tym np. inwentaryzacja terenów zieleni/inwentaryzacja systemu zagospodarowania wód opadowych/ identyfikacja obszarów wrażliwych na podtopienia, mogą być przygotowane zarówno przez podmiot zewnętrzy jak i przez samego wnioskodawcę.
Dodatkowo wyjaśniamy, że inwentaryzacją terenów zieleni, z określeniem położenia oraz powierzchni terenów zieleni, powinna być przedstawiona w rozbiciu na rodzaje zieleni (niska, średnia, wysoka).

Pyt. 22

W nawiązaniu do wyżej wspomnianego kryterium obligatoryjnego ocenianego zerojedynkowo numer 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", czy wskazane dokumenty muszą dotyczyć całego  miasta, czy mogą dotyczyć np. wybranego osiedla, które Wnioskodawca chce ująć w zakresie rzeczowym przedsięwzięcia?

Odpowiedź:

Dokumenty wskazane w obligatoryjnym – ocenianym zero-jedynkowo – Kryterium 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", powinny odnosić się do całego zidentyfikowanego obszaru projektu.

Pyt. 23.

Czy w ramach działania można kwalifikować koszt opracowania dokumentów wymienionych w kryterium obligatoryjnego ocenianego zerojedynkowo numer 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", takich jak np. inwentaryzacja terenów zieleni/ inwentaryzacja systemu zagospodarowania wód opadowych/ identyfikacja obszarów wrażliwych na podtopienia?

Odpowiedź:

Przygotowanie dokumentów wskazanych w obligatoryjnym – ocenianym zero-jedynkowo – Kryterium 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", może stanowić koszt kwalifikowany projektu, o ile spełniają warunki opisane w Wytycznych do kwalifikowalności 2021-2027 .

Pyt. 24.

Czy przedsięwzięcie w MPA ma być wskazane z tytułu?

Odpowiedź:

Zgodnie z brzmieniem kryterium 15 „Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA)” przedsięwzięcie zgłaszane do dofinasowania powinno wpisywać się w działania kompleksowo dostosowujące miasta do zmian klimatu w zakresie ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła, które zostały wskazane w MPA.

Nie oczekujemy zatem listy tytułów projektów w MPA, a zgodności zakresu rzeczowego projektu z kierunkami i spodziewanymi efektami ww. działań wskazanych w MPA.

Pyt.25.

Czy sama kanalizacja burzowa może być przedmiotem projektu?

Odpowiedź:

W FEPW będziemy wspierać działania ukierunkowane na zatrzymanie wody w miejscu opadu lub w lokalnej zlewni z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze. Zatem w naborze oczekujemy projektów  o charakterze spójnych i zintegrowanych przedsięwzięć, kompleksowo oddziaływujących na dostosowanie miast do ekstremalnych stanów pogodowych, obejmujących rozwój zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także likwidację miejskich wysp ciepła. W kontekście obowiązujących kryteriów oceny projektów, najwyżej będą punktowane przedsięwzięcia posiadające ww. cechy.
Wobec powyższego budowa samej kanalizacji burzowej nie może być przedmiotem projektu.
 Może być za to jednym, ale nie dominującym elementem ww. projektów. Należy mieć na uwadze, że dla pozytywnej oceny projekt musi spełnić m.in. Kryterium 17, w którym to sprawdzane będzie czy  w ramach projektu podjęte zostaną działania mające na celu spowolnienie/ zatrzymanie odpływu wody opadowej przy wykorzystaniu zielonej i zielono – niebieskiej infrastruktury oraz przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie.

Pyt. 26.

Czy łącząc kilka różnych działań w jednym wniosku należy je ogłosić w jednym postępowaniu zakupowym, czy można kilka na każdy zakres osobno?

Odpowiedź:

Postępowania przetargowe należy przeprowadzać zgodnie ustawą PZP. Należy mieć na uwadze, że nie można dzielić zamówień na części mniejsze w celu uniknięcia stosowania procedury opisanej w PZP.

Pyt. 27.

Kiedy zostaną przez Państwa udostępnione dokumenty do naboru - Regulamin oraz Instrukcja, o której mowa, 11. i Wytyczne do Studium ?

Odpowiedź:

Dokumenty dotyczące naboru w dniu 21 lipca 2023 r. zostały udostępnione i można z nimi się zapoznać na https://www.gov.pl/web/nfosigw/fepw0202-iw01-00223

Pyt. 28.

Czy w ramach działania dot. rozwoju powierzchni pokrytych zielenią w miastach z udziałem rozwiązań z zakresu niebieskiej infrastruktury kwalifikowane będą:
- koszty małej architektury, elementy placów zabaw itp. (dla korzystanie przez mieszkańców z tych terenów)
- koszty utwardzeń alejek, ścieżek

Odpowiedź:

W FEPW będziemy wspierać działania ukierunkowane na zatrzymanie wody w miejscu opadu lub w lokalnej zlewni z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze. Zatem w naborze oczekujemy projektów o charakterze spójnych i zintegrowanych przedsięwzięć, kompleksowo oddziaływujących na dostosowanie miast do ekstremalnych stanów pogodowych, obejmujących rozwój zielonej oraz zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, zarządzanie wodami opadowymi i roztopowymi, a także likwidację miejskich wysp ciepła. W kontekście obowiązujących kryteriów oceny projektów, najwyżej będą punktowane przedsięwzięcia posiadające ww. cechy.
Zakup infrastruktury towarzyszącej, może być jednym z elementów ww. projektów, ale nie dominującym.

Należy mieć na uwadze, że dla pozytywnej oceny projekt musi spełnić m.in. Kryterium 17, w którym to sprawdzane będzie czy  w ramach projektu podjęte zostaną działania mające na celu spowolnienie/zatrzymanie odpływu wody opadowej przy wykorzystaniu zielonej i zielono – niebieskiej infrastruktury oraz przy wykorzystaniu rozwiązań opartych na przyrodzie.
Jednocześnie należy nadmienić, że wartość dodatkowych elementów infrastruktury dla udostępniania zieleni oraz zielono-niebieskiej i niebieskiej infrastruktury (np. ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa, toalety publiczne, obiekty małej architektury, place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe – katalog nie ma charakteru zamkniętego) nie może przekroczyć 15 % kosztów kwalifikowanych projektu.

Pyt. 29.

Jakie działania będzie można zrealizować w zakresie: "Wsparciem objęte będzie również opracowanie dokumentów planistycznych oraz budowanie kompetencji w zakresie adaptacji do zmian klimatu dla miast PW+"; jeżeli mamy MPA to czy będziemy mogli złożyć wniosek w zakresie opracowania dokumentów planistycznych z MPA, np. inwentaryzacja zieleni, i inne?

Odpowiedź:

W działaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu zarówno przygotowanie jak i aktualizacja MPA mogą być kosztem kwalifikowanym.

Pyt. 30.

Czy kosztem kwalifikowanym może być aktualizacja MPA?

Odpowiedź:

W działaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu zarówno przygotowanie jak i aktualizacja MPA mogą też być kosztem kwalifikowanym.

Pyt. 31.

Czy inwentaryzacja i ocena stanu kanalizacji deszczowej przy budowie zbiornika retencyjnego jest wymagana do wniosku?

Odpowiedź:

Dokumenty wskazane w obligatoryjnym – ocenianym zero-jedynkowo – Kryterium 16 "Identyfikacja stanu istniejącego", w tym np. inwentaryzacja terenów zieleni/inwentaryzacja systemu zagospodarowania wód opadowych/ identyfikacja obszarów wrażliwych na podtopienia, nie muszą być załączane do Wniosku i dofinansowanie. Ocena tego kryterium będzie odbywała się na podstawie informacji zwartych we wniosku i załącznikach.

Pyt. 32.

Czy koszt inwestycji na moment złożenia wniosku ma być ujęty w wpf?

Odpowiedź:

Wdziałaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu zaleca się aby inwestycja była ujęta w WPF już na etapie składania wniosku o dofinansowanie.

Jednakże dopuszcza się możliwość ujęcia projektu w WPF na późniejszym etapie, nie później jednak niż przed dniem zawarcia umowy o dofinansowanie.

Pyt. 33.

Czy program dopuszcza realizację projektów "zaprojektuj i wybuduj"?

Odpowiedź:

W działaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu dopuszcza się realizację projektów w trybie "zaprojektuj i wybuduj".

Pyt. 34.

Czy kanalizacja remontowana bezwykopowo zniszczona podczas powodzi jest możliwa do dofinansowania?

Odpowiedź:

W działaniu FEPW.02.02 Adaptacja do zmian klimatu dopuszcza się remont kanalizacji deszczowej, która uległa zniszczeniu podczas powodzi. Jednakże nie może być to jedyne działanie planowane w tym projekcie.

Pyt. 35.

Czy zastosowanie zielonych zamówień jest obowiązkowe?

Odpowiedź:

Zobowiązanie do stosowania zielonych zamówień wynika z SzOP FEPW, §5 ust 12 Regulaminu wyboru projektów, oraz kryteriów wyboru projektów (kryterium nr 11).

Jednocześnie ustawa Prawo zamówień publicznych umożliwia uwzględnianie aspektów środowiskowych w toku przygotowania i prowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego oraz na etapie realizacji zamówienia publicznego. Urząd Zamówień Publicznych publikuje pomocnicze materiały w obszarze zielonych zamówień publicznych, np. przewodnik po obowiązujących przepisach w obszarze zielonych zamówień publicznych, materiały szkoleniowe UZP z tematu m.in. środowiskowych kryteriów oceny ofert,  oraz unijnych kryteriach środowiskowych dla zielonych zamówień publicznych, w szczególności dot. konserwacji przestrzeni publicznej oraz produktów i usług ogrodniczych, a także w standardach ochrony drzew i innych form zieleni.

Pyt. 36.

Czy jeżeli jest obowiązkowe, to należy zastosować je dla 100% zamówień w projekcie, czy wystarczy zastosować je dla części? Np. po podpisaniu umowy o dofinansowanie?

Odpowiedź:

Zielone kryteria zamówień należy stosować wszędzie tam gdzie to możliwe, adekwatnie do zakresu projektu.
Każde z planowanych zadań wymaga analizy zamawiającego pod kątem możliwości doboru zielonych kryteriów oceny ofert w specyfikacji zamówienia.

Warto przygotowywać się wcześniej do zbierania niezbędnych danych i specyfikacji do opracowania opisów przedmiotów zamówienia w zakresie zielonych zamówień. Wskazówki do przydatnych publikacji podano w odpowiedzi na pytanie 35.

Pyt. 37.

Na jakim etapie należy stosować „zielone zamówienia”– czy musi to być już przy zamówieniu dokumentacji budowlanej, czy wystarczające będzie wykorzystanie zielonych zamówień na etapie wyboru wykonawcy robót (i ewentualnie zobowiązanie do stosowania na etapie utrzymania)?

Odpowiedź:

Zielone kryteria zamówień należy stosować wszędzie tam gdzie to możliwe, adekwatnie do zakresu projektu. Zobacz odpowiedź na pytanie 35.

Pyt. 38.

Gdzie można szukać przykładów kryteriów do zielonych zamówień, adekwatnych do zakresu projektów z działania 02.02? Czy „Unijne kryteria zielonych zamówień publicznych, dotyczące produktów i usług ogrodniczych” będą właściwym źródłem? https://www.uzp.gov.pl/baza-wiedzy/zrownowazone-zamowienia-publiczne/zielone-zamowienia/kryteria-srodowiskowe-gpp

Odpowiedź:

Tak, podane źródło jest właściwe. Dodatkowo Komisja Europejska zamieściła kryteria zielonych zamówień publicznych do określonych grup produktów.

Przy każdej z grup produktów, pod linkiem „other languages” znajdują się materiały w języku polskim.

Warto również zapoznać się ze standardami ochrony drzew i innych form zieleni. Materiał stanowi dobre źródło do opracowania specyfikacji zamówienia w zakresie dokumentacji, robót czy utrzymania w zakresie:

  • cięcia i pielęgnacji drzew,
  • inspekcji i diagnostyki drzew,
  • ochrony drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym,
  • prac na drzewach i w ich otoczeniu.

Pyt. 39.

Czy koszt studium i koszt opracowania wniosku są kwalifikowane?

Odpowiedź:

Kwalifikowanie kosztów opracowania studium wykonalności to możliwość, a nie element obligatoryjny. Zgodnie z Wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027, wydatek może kwalifikować się do finansowania ze środków UE, o ile spełnia m. in. następujące warunki - jest niezbędny dla realizacji projektu oraz został dokonany w sposób racjonalny i efektywny.

Przygotowanie wniosku o dofinansowanie zostało wyłączone z katalogu kosztów kwalifikowalnych w pkt 1 część VI Usługi zewnętrzne załącznika 6 do RWP Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności (…).

Pyt. 40.

Jak powinny wyglądać konsultacje konkretnego przedsięwzięcia?

Odpowiedź:

Istotą konsultacji społecznych jest poznawanie perspektyw i potrzeb różnych aktorów życia społecznego i wspólny namysł nad konkretnymi rozwiązaniami i działaniami, które pozwolą realizować ich zróżnicowane potrzeby. Ogólnym celem konsultacji powinno być poszukiwanie rozwiązań, które pomogą władzom publicznym podejmować decyzje w największym stopniu realizujące zasadę dobra wspólnego w danej społeczności. Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji społecznych z mieszkańcami określają uchwały rad odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego (gmin, miast, powiatów, województw). Coraz częściej tą drogą przyjmowane są w gminach regulaminy konsultacji, czyli szczegółowe zasady dotyczące uruchamiania i prowadzenia procesów konsultacyjnych w danej gminie, w tym m.in. określające prawo do inicjowania konsultacji oraz minimalne wymagania odnośnie przebiegu każdych konsultacji (czas trwania, sposób informowania, metody zbierania opinii i dostarczania uczestnikom informacji zwrotnej).

Na potrzeby naboru nie narzucamy konkretnych sposobów organizacji konsultacji pozostawiając dowolność Wnioskodawcom, których obowiązkiem jest zapewnienie aktywnego udziału społeczeństwa w kształtowaniu projektów oraz odpowiednie przedstawienie tych konsultacji (np. postulaty/ wnioski z konsultacji i sposób ich ujęcia w projekcie) we wniosku o dofinansowanie.

Pyt. 41.

Czy realizując działanie związane z zagospodarowaniem wód w ramach małej retencji w parku poprzez modernizację cieków wodnych (kanałów) oraz urządzeń wodnych (przepustów w formie mostków oraz urządzeń regulujących przepływ i rejencję wody), kosztami kwalifikowanymi będą: wykonanie dojść (alejek) do mostków i pomostów, jeśli będą wykonane z nawierzchni przepuszczalnej (typu HanseGrande)?

Odpowiedź:

Wydatki na roboty uzupełniające zostaną uznane za kwalifikowalne, jeżeli są uzasadnione i niezbędne do prawidłowej realizacji projektu oraz zostały przewidziane w projekcie.
Dopuszczalne jest sfinansowanie elementów dodatkowych infrastruktury dla udostępniania zieleni oraz zielono-niebieskiej i niebieskiej infrastruktury (np. ciągi pieszo-rowerowe, stojaki na rowery, ścieżki, ławeczki, kosze na śmieci, infrastruktura oświetleniowa, toalety publiczne, obiekty małej architektury, place zabaw dla dzieci, siłownie plenerowe – katalog nie ma charakteru zamkniętego) oraz niewielkich działań rekultywacyjnych i remediacyjnych terenu znajdującego się w granicach projektu zieleni lub zielono-niebieskiej i niebieskiej infrastruktury.
Wartość ww. dodatkowych elementów nie może przekroczyć 15 % kosztów kwalifikowanych projektu.

Pyt. 42.

Czy jeśli RDOŚ i Sanepid odstąpiły od konieczności przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania do MPA, który był konsultowany z mieszkańcami, to konieczne są konsultacje z mieszkańcami zakresu, który obejmuje wniosek o dofinansowanie?

Odpowiedź:

Zgodnie z kryterium 15 Zgodność z Miejskim planem adaptacji do zmian klimatu (MPA) w przypadku wnioskodawców posiadających MPA, ocenie podlega czy projekt wpisuje się w działania kompleksowo  dostosowujące miasta do zmian klimatu w zakresie ekstremalnych stanów pogodowych oraz łagodzące efekt miejskich wysp ciepła, które zostały wskazane w MPA. Ocena dokonywana jest na podstawie informacji zawartych w MPA (link do dokumentu należy podać we Wniosku o dofinansowanie).

Pyt. 43.

Czy MPA musi być poddany OOŚ oraz dodatkowo zgodnie z kryterium 10 projekt też ma zostać poddany OOŚ?

Odpowiedź:

Przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla MPA powinno być elementem zapewnienia wysokiej jakości ww. dokumentu, co wskazano jako dobrą praktykę w Podręczniku adaptacji dla miast .
Przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla MPA, w którym ujęte jest przedsięwzięcie inwestycyjne zgłaszane we WoD, nie zwalnia projektu z obowiązku spełnienia kryterium 10 Projekt został poddany ocenie oddziaływania na środowisko. Zatem także w przypadku projektu inwestycyjnego wynikającego z MPA należy przeprowadzić  postępowanie w zakresie oceny środowiskowej, gdzie właściwe do tego organy (Burmistrz, RDOŚ, PGW Wody Polskie) wypowiadają się co do zasadności i zakresu postępowania.

Pyt. 44.

Mamy projekt na remont jazu na zbiorniku retencyjnym czy jeżeli dołączymy do tego zagospodarowanie terenu wokół tego zbiornika to czy jest możliwość starania się o dofinansowanie?

Odpowiedź:

Sam remont jazu nie jest przedsięwzięciem infrastrukturalnym, kompleksowo dostosowującym miasto  do ekstremalnych stanów pogodowych, ewentualnie łagodzącym efekt miejskich wysp ciepła przez rozwój zielono-niebieskiej infrastruktury.
Jeśli remont jazu będzie elementem szerszego projektu dostosowującego miasto np. do nawalnych opadów i ewentualnie innych ekstremalnych zjawisk pogodowych z wykorzystaniem zieleni/ zielono-niebieskiej infrastruktury/ rozwiązań opartych na przyrodzie, wówczas taki projekt może wpisać się w cele i wymogi działania 2.2 FEPW.

Pyt. 45.

Czy prawidłowa jest logika projektu: zazieleniamy dotychczas zabetonowany teren i dodatkowo zatrzymujemy wodę na użytek tej zieleni?

Odpowiedź:

Oczekuje się podejścia maksymalnie zintegrowanego w planowanych przedsięwzięciach inwestycyjnych. W sytuacji pozbycia się betonu i wprowadzenia w to miejsce zieleni istotne jest stworzenie warunków do zatrzymania wody deszczowej lub roztopowej w celu optymalnego nawadniania tej zieleni. Wprowadzenie stosownej ilości zieleni odpowiednio nawodnionej powinno przyczynić się do obniżenia temperatury w okresach upałów ekstremalnych. Taka kompozycja elementów projektu wstępnie mogłaby zostać uznana za kwalifikującą się do wsparcia.

Pyt. 46.

Czy w WFP powinien zostać zabezpieczony wkład własny czy cała wartość inwestycji?

Odpowiedź:

Wieloletnia Prognoza Finansowa powinna ujmować zabezpieczenie finansowania całości planowanych do realizacji inwestycji. Zawsze należy brać pod uwagę ryzyko braku dofinansowania w ramach FEPW.

Pyt. 47.

Czy decyzja Rady Miasta ze zgodą na złożenie wniosku jest obligatoryjna?

Odpowiedź:

Decyzja Rady Miasta ze zgodą na złożenie wniosku jest obligatoryjna – oczekiwane jest przedstawienie takiej decyzji, zgodnie z załącznikiem nr 13 do wniosku o dofinansowanie w ramach naboru do działania  2.2 FEPW.

Pyt. 48.

W jakich wypadkach będzie wypłacana zaliczka?

Odpowiedź:

Zaliczka będzie wypłacana zgodnie z harmonogramem płatności, stanowiącym załącznik do umowy dofinansowania. Pierwsza zaliczka będzie wypłacona na podstawie wniosku Beneficjenta po zawarciu UoD, kolejne będą wypłacane po przedstawieniu do rozliczenia wydatków o wartości min. 70% poprzedniej transzy zaliczkowej. Na rozliczenie transzy zaliczki przewiduje się maksymalnie 6 miesięcy. Szczegółowe zasady wpłaty zaliczek reguluje rozporządzenie Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 21 września 2022 r. w sprawie zaliczek w ramach programów finansowanych z udziałem środków europejskich (Dz. U. z 2022 r., poz. 2055); określi je również umowa o dofinansowanie dla projektu.

Pyt.49

Wyjaśnienia dotyczące kryterium 24 Bilans wód opadowych, gdzie w definicji kryterium wspomniano o możliwym do wykorzystania w sporządzeniu bilansu wód opadowych na terenie zlewni miejskich:

  • modelowaniu opadowym oraz hydrodynamicznym z/bez symulacji zmian klimatu, uwzględniającym zmiany klimatu zgodnie ze scenariuszem 4,5 st. C oraz 8 st. C;

zaś w dokumentacji do naboru (wzór WoD, Instrukcja do WoD, wzór listy sprawdzającej) mowa jest o:

  • modelowaniu opadowym oraz hydrodynamicznym z/bez symulacji zmian klimatu, uwzględniającym zmiany klimatu zgodnie ze scenariuszem RCP 4,5 oraz RCP 8,5.

W związku z prośbą o publikację Zakresu Studium Wykonalności, poniżej prezentujemy dokument wraz z wyjaśnieniami, który stanowi załącznik do Instrukcji wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Edukacja ekologiczna

Prosimy przesyłać pytania na adres: edukacja-fepw@nfosigw.gov.pl

Pyt.1

Czy możliwa jest realizacja projektu w partnerstwie: jst i organizacja pozarządowa zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej?

Odpowiedź:

Zgodnie z Regulaminem Wyboru Projektów, zarówno jst jak i organizacje pozarządowe są wymienione jako pomioty mogące ubiegać się o dofinansowanie. Art. 39  ustawy wdrożeniowej przewiduje mozliwość realizacji projektu w partnerstwie. Zaznaczamy jednocześnie, że podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia jest Wnioskodawca.

Pyt. 2

Jeśli możliwa jest realizacja projektu w partnerstwie, to czy projekt spełni kryterium „doświadczenie i potencjał wnioskodawcy” jeśli to partner wykaże realizację minimum 2 przedsięwzięć edukacyjnych i potwierdzi dysponowanie ekspertem?

Odpowiedź:

Zgodnie z Kryteriami wyboru projektów Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Działanie 2.3 Bioróżnorodność, Typ projektów: Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych w ramach kryterium nr 2 Doświadczenie i potencjał wnioskodawcy Ocenie podlega czy wnioskodawca posiada niezbędne doświadczenie oraz potencjał ekspercki do realizacji kampanii informacyjno-promocyjnych i działań edukacyjnych,  lub budowania zdolności administracyjnej podmiotów realizujących zadania służące ochronie bioróżnorodności. Weryfikacja dokonywana jest w zakresie dwóch warunków:
Wnioskodawca zakończył pozytywnie realizację minimum 2 przedsięwzięć edukacyjnych o tematyce zbliżonej do wnioskowanego przedsięwzięcia, realizowanych ze środków zewnętrznych oraz koszcie całkowitym nie mniejszym niż 100 tys. zł każde;
Wnioskodawca potwierdza dysponowanie co najmniej jednym ekspertem merytorycznym z dziedziny objętej wnioskiem. 
Do pozytywnej oceny konieczne jest spełnienie obydwu powyższych warunków.

Pyt. 3

Co oznacza: „dysponowanie co najmniej jednym ekspertem merytorycznym z dziedziny objętej wnioskiem” czy ma to być jakaś formalna współpraca, umowa o prace, wolontariat?

Odpowiedź:

Na etapie wniosku o dofinansowanie, Wnioskodawca powinien potwierdzić dysponowanie ekspertem merytorycznym, a zatem udowodnić nawiązanie współpracy przy realizacji projektu. 
Na etapie wniosku o dofinansowanie wystarczy deklaracja eksperta. Na etapie umowy o dofinansowanie wymagane jest formalne udokumentowanie współpracy w formie umowy.

Pyt. 4

Czy wartość 100 tys. projektów w kryterium doświadczenia dotyczy całego projektu czy jedynie stricte działań edukacyjnych kiedy działania edukacyjne stanowiły tylko cześć większego projektu)?

Odpowiedź:

Zgodnie z Kryteriami wyboru projektów Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027, Działanie 2.3 Bioróżnorodność, Typ projektów: Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych w ramach kryterium nr 2 Doświadczenie i potencjał wnioskodawcy Ocenie podlega czy wnioskodawca posiada niezbędne doświadczenie oraz potencjał ekspercki do realizacji kampanii informacyjno-promocyjnych i działań edukacyjnych,  lub budowania zdolności administracyjnej podmiotów realizujących zadania służące ochronie bioróżnorodności. Weryfikacja dokonywana jest w zakresie dwóch warunków:
Wnioskodawca zakończył pozytywnie realizację minimum 2 przedsięwzięć edukacyjnych o tematyce zbliżonej do wnioskowanego przedsięwzięcia, realizowanych ze środków zewnętrznych oraz koszcie całkowitym nie mniejszym niż 100 tys. zł każde;
Wnioskodawca potwierdza dysponowanie co najmniej jednym ekspertem merytorycznym z dziedziny objętej wnioskiem. 
Do pozytywnej oceny konieczne jest spełnienie obydwu powyższych warunków.
Powyższe oznacza, że wartość nie mniejsza niż 100 tyś. zł dotyczy całego projektu edukacyjnego o tematyce i charakterze zbliżonym do wnioskowanego przedsięwzięcia.

Pyt. 5

Czy w kosztach personelu można rozliczać koszty pracy członków zarządu Fundacji (osób, którzy reprezentują wnioskodawcę) którzy będą pracować merytorycznie w projekcie?

Odpowiedź:

Zasady kwalifikowania personelu projektu opisano w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.8.Wytyczne dotyczące kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.

Pyt. 6

Czy wkład własny w postaci 15% może zostać wniesiony w postaci nieodpłatnego świadczenia pracy?

Odpowiedź:

Wkład niepieniężny może stanowić część lub całość wkładu własnego. 
Zasady kwalifikowania wkładu niepieniężnego opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.

Pyt. 7

Czy wkład własny może być wniesiony w postaci wprowadzenia opłat za udział w warsztatach, szkoleniach?

Odpowiedź:

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do wniosku o dofinansowanie "Oświadczenie finansowe wnioskodawcy", Wnioskodawca powinien oświadczyć m.in., że:

  1. Zabezpieczy środki finansowe niezbędne do prefinansowania projektu.
  2. Posiada zapewnione następujące środki na pokrycie udziału własnego w kosztach całkowitych projektu (należy wskazać źródło, kwotę i datę dokumentu/-ów potwierdzającego/-cych posiadanie środków.

Pyt. 8

Czy jedna organizacja może złożyć więcej niż jednen wniosek, przy założeniu jeśli każdy z wniosków zostanie złożony w partnerstwie z inną organizacją i będzie obejmować inny zakres projektu.

Odpowiedź:

Zgodnie z Regulaminem Wyboru Projektów, Wnioskodawca w ramach jednego naboru może złożyć tylko jeden wniosek o dofinansowanie na to samo przedsięwzięcie.

Pyt. 9

Czy wnioskodawcą może być Fundacja, która prowadzi działaność gospodarczą?

Odpowiedź:

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-003/23 dofinansowanie mogą otrzymać następujące podmioty:

•    jednostki samorządu terytorialnego
•    jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe
•    jednostki organizacyjne PGW Wody Polskie

•    organizacje pozarządowe
•    
uczelnie
•    instytuty badawcze
•    jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz
•    Polska Akademia Nauk
•    Instytuty naukowe PAN
•    Polska Akademia Umiejętności
•    parki narodowe
Organizacje pozarządowe to wszystkie podmioty, które nie są organami lub jednostkami podległymi administracji publicznej (rządowej i samorządowej) oraz których działalność nie jest nastawiona na osiąganie zysku. Definicję organizacji pozarządowej można znaleźć w Ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. - o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Jest to definicja uniwersalna, w tym sensie, że inne akty prawne często odwołują się do pojęcia organizacji pozarządowej w rozumieniu tej ustawy (np. Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. - o zatrudnieniu socjalnym – art. 2 pkt 2). Definicja ta podaje, że: „organizacjami pozarządowymi są:

  1. niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych,
  2. niedziałające w celu osiągnięcia zysku.

 

Pyt. 10

Czy w ramach naboru  wniosków do działania 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych - wnioskodawcą może być konsorcjum składające się z 2 podmiotów z których każdy spełnia warunki programowe co do beneficjentów?

Odpowiedź:

Zgodnie z  Regulaminem wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-003/23 we wniosku o dofinansowanie należy wskazać jednego beneficjenta środków. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności, w uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może wskazać inny upoważniony podmiot, który 1) poniósł już wydatki kwalifikowalne – w takim przypadku wnioskodawca dołącza do wniosku o dofinansowanie oświadczenie, w którym potwierdza, że wydatki poniesione przez ten podmiot spełniają warunki kwalifikowalności wydatków, dodatkowo należy wskazać we wniosku o dofinansowanie podmiot, który poniósł te wydatki oraz opisać strukturę własności majątku wytworzonego w związku z realizacją projektu oraz sposób zapewnienia trwałości projektu; 2) będzie ponosił wydatki kwalifikowane – w takim przypadku wnioskodawca załącza porozumienie lub umowę o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej. 

Pyt. 11

W związku z ogłoszonym naborem nr FEPW.02.03-IW.01-003/23 (działanie 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych) chciałabym zapytać czy wkład własny wnoszony przez Wnioskodawcę do projektu może być w formie wkładu niefinansowego (wolontariatu)?

Odpowiedź:

Wkład niepieniężny może stanowić część lub całość wkładu własnego. Za kwalifikowalne uznane zostaną wydatki dotyczące nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie lub nieodpłatnej pracy społecznej członków stowarzyszenia wykonywanej na podstawie ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o stowarzyszeniach (Dz. U. z 2020 r. poz. 2261, z późn. zm.). Zasady kwalifikowania wkładu niepieniężnego opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.

Pyt. 12

Mam pytanie w związku z naborem wniosków do działania 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych Numer naboru: FEPW.02.03-IW.01-003/23.
 W opisie oraz regulaminie jest informacja, że Realizacja projektu musi odbywać się na  obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej, a akcje objęte projektem muszą być skierowane do grup docelowych z Polski Wschodniej. 
Moje pytanie brzmi następująco:  
czy wniosek może złożyć organizacja, która ma siedzibę np. na Śląsku, oczywiście zakładając, że projekt będzie skierowany do wskazanej w założeniach grupy docelowej tj. z Polski Wschodniej? Czy to może być słabiej punktowane?

Odpowiedź:

Zgodnie z warunkami naboru realizacja projektu musi odbywać się na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej, a akcje objęte projektem muszą być skierowane do grup docelowych z Polski Wschodniej. 
Nie ma zapisów w Regulaminie, że siedziba wnioskodawcy musi być na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej zatem wniosek może złożyć organizacja, która ma siedzibę np. na Śląsku.

Pyt. 13

Mam jeszcze pytanie dotyczące wkładu własnego, czy może być rzeczowy, czy musi finansowy? W niektórych projektach może być sfinansowany z puli dotacji ze środków na obsługę projektu, jak to wygląda w przypadku tego działania? 

Odpowiedź:

Wkład niepieniężny może stanowić część lub całość wkładu własnego.  w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 zawarto definicję wkładu własnego:

wkład własny to wkład beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny), który nie zostanie beneficjentowi przekazany w formie dofinansowania (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych a kwotą dofinansowania przekazaną beneficjentowi, zgodnie ze stopą dofinansowania dla projektu rozumianą jako % dofinansowania wydatków kwalifikowalnych)

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu „Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” 
- w ramach projektów nie będą kwalifikowalne m.in.: wkład niepieniężny, z wyłączeniem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zasady kwalifikowania wkładu niepieniężnego opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.

Pyt. 14

Proszę o odpowiedź, czy do prawidłowego skompletowania wniosku konieczne jest zaplanowanie realizacji wszystkich wskaźników z Załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów. Katalog stosowanych w naborze wskaźników?

Odpowiedź:

Zgodnie z informacjami zawartymi w załączniku nr 2 do Regulaminu wyboru projektów „Instrukcja użytkownika aplikacji WOD2021”

w naborze „Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych” w ramach działania 2.3 FEPW Wnioskodawca ma wybrać wszystkie wskaźniki obowiązkowe z dostępnej listy wartości. Nie przewiduje się wskaźników własnych. Obowiązkowe, konieczne do wybrania wskaźniki przez Wnioskodawcę w tym naborze to:
Wskaźnik Produktu:
•     Liczba przeprowadzonych kampanii informacyjno-edukacyjnych kształtujących świadomość ekologiczną [szt.]
•    Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS)

Wskaźnik Rezultatu:
•    Zasięg działań/ kampanii edukacyjno-informacyjnych [osoby]

Definicje poszczególnych wskaźników zostały określone w Załącznik nr 7 do Regulaminu wyboru projektów. Katalog stosowanych w naborze wskaźników.

Pyt. 15

Czy beneficjentem dofinansowania projektu IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych (Numer naboru: FEPW.02.03-IW.01-003/23) mogą być instytuty Polskiej Akademii nauk mające swoją siedzibę poza obszarem Polski wschodniej, jeśli działania projektowe będą prowadzone na tym obszarze?

Odpowiedź:

Zgodnie z warunkami naboru realizacja projektu musi odbywać się na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej, a akcje objęte projektem muszą być skierowane do grup docelowych z Polski Wschodniej. 
Nie ma zapisów w Regulaminie, że siedziba wnioskodawcy musi być na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej zatem wniosek może złożyć podmiot, który ma siedzibę poza obszarem Polski Wschodniej.

Pyt. 16

Czy wkład własny musi być finansowy, czy może być rzeczowy. Jeśli jest możliwy wkład rzeczowy, to jaką formę rozliczenia będą Państwo wymagać?

Odpowiedź:

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu „Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” 
- w ramach projektów nie będą kwalifikowalne m.in.: wkład niepieniężny, z wyłączeniem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zasady kwalifikowania wkładu niepieniężnego opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.

Pyt. 17

Zwracam sie do Panstwa z zapytaniem dotyczacym dofinansowania w ramach ogłoszonego konkursu FEPW.02.03-IW.01-003/23. Typ projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych Numer naboru: FEPW.02.03-IW.01-003/23. W przypadku zawarcia umowy na realizację projektu jak będzie on finansowany: czy jest to zaliczka, czy refundacja poniesionych kosztów? czy rozliczenie jest roczne czy kwartalne?

Odpowiedź:

Zgodnie z zapisami paragrafu 12 wzoru umowy o dofinansowanie stanowiącej załącznik nr 8 do regulaminu wyboru projektów:
Dofinansowanie może zostać przekazane Beneficjentowi w formie:
1)    zaliczki lub 
2)    refundacji poniesionych przez Beneficjenta wydatków kwalifikowalnych.

Dofinansowanie jest przekazywane na podstawie zatwierdzonego przez Instytucję Wdrażającą wniosku o płatność.
Beneficjent jest zobowiązany do składania Instytucji Wdrażającej wniosków o płatność w terminach i na kwoty nie wyższe niż określone w Harmonogramie płatności nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.

Pyt. 18

1.    Czy wkład własny może stanowić wydatek pieniężny poniesiony w ramach innego projektu finansowanego ze środków unijnych?
2.    Mam pytanie odnośnie przygotowywania wniosku, część opisowa wniosku w generatorze, pokrywa się z punktami do opisania w załącznikach. Czy mamy przez to rozumieć, że w generatorze powinny się znaleźć wersje skrócone, a załączniki są miejscem, gdzie te opisy można rozwinąć?
3.    Czy załącznik nr 7 Plan realizacji przedsięwzięcia ma jakieś ograniczenia ilościowe (stron albo znaków)?
4.    Czy jest jakieś ograniczenie w dostępie do konkursu dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą?, za pierwszym razem przy wypełnianiu wniosku wyskoczył mi komunikat – nabór przeznaczony dla innej wielkości przedsiębiorstw, teraz po walidacji tego komunikatu już nie ma, ale wolę się upewnić, że nie ma przeszkód na aplikowanie o te środki. 

Odpowiedź:

Ad. 1. Czy wkład własny może stanowić wydatek pieniężny poniesiony w ramach innego projektu finansowanego ze środków unijnych?
NIE. W Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 zawarto definicję wkładu własnego:
„wkład własny” to wkład beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny), który nie zostanie beneficjentowi przekazany w formie dofinansowania (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych, a kwotą dofinansowania przekazaną beneficjentowi, zgodnie ze stopą dofinansowania dla projektu rozumianą jako % dofinansowania wydatków kwalifikowalnych). 
Wnioskodawca musi zapewnić zgodność z zakazem podwójnego finansowania, o którym mowa w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027.
Ad. 2. Mam pytanie odnośnie przygotowywania wniosku, część opisowa wniosku w generatorze, pokrywa się z punktami do opisania w załącznikach. Czy mamy przez to rozumieć, że w generatorze powinny się znaleźć wersje skrócone, a załączniki są miejscem, gdzie te opisy można rozwinąć?

Tak we wniosku o dofinansowanie w Aplikacji WOD2021 mamy ograniczaną liczbę znaków, w załącznikach możecie Państwo rozwinąć opisy. Ograniczeniem jest jedynie wielkość pojedynczego załącznika nie może przekraczać 25 MB.

Ad. 3. Czy załącznik nr 7 Plan realizacji przedsięwzięcia ma jakieś ograniczenia ilościowe (stron albo znaków)? 
W załączniku nr 7 PRP nie ma ograniczeń liczby znaków, czy liczby stron. Ograniczeniem jest jedynie wielkość pojedynczego załącznika nie może przekraczać 25 MB.

Ad. 4. Czy jest jakieś ograniczenie w dostępie do konkursu dla organizacji pozarządowych prowadzących działalność gospodarczą?, za pierwszym razem przy wypełnianiu wniosku wyskoczył mi komunikat – nabór przeznaczony dla innej wielkości przedsiębiorstw, teraz po walidacji tego komunikatu już nie ma, ale wolę się upewnić, że nie ma przeszkód na aplikowanie o te środki. 
Komunikat pojawia się w dwóch momentach : przy tworzeniu WOD (str. 6 Instrukcji) oraz przy przesyłaniu WOD do IW (str. 62 Instrukcji).
Jest to Ostrzeżenie i nie uniemożliwi złożenia wniosku.
Zgodnie z regulaminem dofinansowanie mogą otrzymać następujące podmioty:
a)    jednostki samorządu terytorialnego;
b)    jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe;
c)    jednostki organizacyjne PGW Wody Polskie;
d)    organizacje pozarządowe;
e)    uczelnie;
f)    instytuty badawcze;
g)    jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz;
h)    Polska Akademia Nauk;
i)    instytuty naukowe PAN;
j)    Polska Akademia Umiejętności;
k)    parki narodowe.

Pyt. 19

W związku z trwającym naborem wniosków w ramach konkursu: FEPW.02.03-IW.01.003/23 zwracam się z zapytaniem, czy Wnioskodawca oraz ewentualnie partner projektu muszą mieć siedzibę na terenie Makroregionu Polski Wschodniej, czy też mogą być to podmioty z innych części kraju, a jedynie działania projektowe oraz grupy docelowe obligatoryjnie muszą być ww. obszaru? 

Odpowiedź:

Zgodnie z warunkami naboru realizacja projektu musi odbywać się na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej, a akcje objęte projektem muszą być skierowane do grup docelowych z Polski Wschodniej. 
Nie ma zapisów w Regulaminie, że siedziba wnioskodawcy musi być na obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej zatem wniosek może złożyć podmiot z innej części kraju.

Pyt. 20

W ramach ogłoszonego naboru wniosków do działania 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ
projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych Numer naboru: FEPW.02.03-IW.01-003/23 zwracam się z następującymi pytaniami:
1. Czy w naborze mogą brać udział jst - gminy wiejskie?
2. Jaki jest okres trwania projektu?
3. Czy kwalifikowane są takie wydatki jak:
-szkolenia lub konkursy (zakup nagród) proekologiczne dla dzieci i młodzieży, -foldery informacyjne o ochronie środowiska, -ekologiczne ogródki szkolne przy przedszkolach

Odpowiedź:

Ad. 1. Dofinansowanie mogą otrzymać następujące podmioty:
a)    jednostki samorządu terytorialnego;
b)    jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe;
c)    jednostki organizacyjne PGW Wody Polskie;
d)    organizacje pozarządowe;
e)    uczelnie;
f)    instytuty badawcze;
g)    jednostki Sieci Badawczej Łukasiewicz;
h)    Polska Akademia Nauk;
i)    instytuty naukowe PAN;
j)    Polska Akademia Umiejętności;
k)    parki narodowe.

Realizacja projektów musi odbywać się na  obszarze geograficznym Makroregionu Polski Wschodniej, a akcje objęte projektem muszą być skierowane do grup docelowych z Polski Wschodniej.  Polska Wschodnia to obszar województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego oraz regionalna część mazowieckiego (tj. powiaty: ciechanowski, mławski, płoński, pułtuski, żuromiński, makowski, ostrołęcki, ostrowski, przasnyski, wyszkowski, m. Ostrołęka, białobrzeski, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki, zwoleński, m. Radom, gostyniński, płocki, sierpecki, m. Płock, garwoliński, siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski, m. Siedlce, grójecki, sochaczewski, żyrardowski.

Ad.2. nie ma określonego okresu trwania projektu. Zgodnie z regulaminem realizacja projektu może rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Realizacja projektu nie może zostać zakończona przed dniem złożenia wniosku. Okres kwalifikowania wydatków to 1 stycznia 2021 r. - 31 grudnia 2029 r. 

Ad. 3. Kategorie kosztów kwalifikowanych określa załącznik nr 6 do Regulaminu "Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027". W załączniku nr 3 do Regulaminu " Lista wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie " zostały wymienione załączniki potwierdzające przygotowanie poszczególnych działań (wymagane, jeśli działania dotyczą danego projektu).

Pyt. 21

W związku z trwającym naborem wniosków w ramach konkursu: FEPW.02.03-IW.01.003/23 zwracam się z prośbą o udzielenie informacji, które załączniki są wymagane wobec partnera projektu w przedmiotowym naborze wniosków i powinny zostać umieszczone w systemie?

Odpowiedź:

Art. 39  ustawy wdrożeniowej przewiduje możliwość realizacji projektu w partnerstwie. Zaznaczamy jednak, że podmiotem odpowiedzialnym za realizację przedsięwzięcia jest Wnioskodawca.

Na podstawie regulaminu naboru nr  FEPW.02.03-IW.01.003/23 w każdym przypadku we wniosku o dofinansowanie należy wskazać jednego beneficjenta środków. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności, 
w uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może wskazać inny upoważniony podmiot, który:
1)    poniósł już wydatki kwalifikowalne – w takim przypadku wnioskodawca dołącza do wniosku o dofinansowanie oświadczenie, w którym potwierdza, że wydatki poniesione przez ten podmiot spełniają warunki kwalifikowalności wydatków, dodatkowo należy wskazać we wniosku o dofinansowanie podmiot, który poniósł te wydatki oraz opisać strukturę własności majątku wytworzonego w związku z realizacją projektu oraz sposób zapewnienia trwałości projektu;
2)    będzie ponosił wydatki kwalifikowane – w takim przypadku wnioskodawca załącza porozumienie lub umowę o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej.
Zgodnie z powyższym należy załączyć do wniosku o dofinansowanie porozumienie lub umowę o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej. Zakres porozumienia oraz umowy o partnerstwie określa ustawa wdrożeniowa.

Pyt. 22

Czy wkład własny musi być finansowy, czy może być rzeczowy. Jeśli jest możliwy wkład rzeczowy, to jaką formę rozliczenia będą Państwo wymagać?

Odpowiedź:

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu „Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” 
- w ramach projektów nie będą kwalifikowalne m.in.: wkład niepieniężny, z wyłączeniem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
Zasady kwalifikowania wkładu niepieniężnego opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.

Pyt. 23

Mam pytanie, czy jeśli w dokumencie " Lista sprawdzająca dla I etapu oceny" wnioskodawca nie otrzyma 5 pkt to nie ma szans na dalszą ocenę i start w projekcie? 

Odpowiedź:

Zgodnie z Regulaminem ocena projektu na I etapie polega na przyznaniu punktów zgodnie z kryteriami wyboru projektów, które stanowią załącznik nr 5 do Regulaminu, w następujący sposób:
I etap oceny projektu odbywa się na podstawie następujących kryteriów:
•    Kryterium nr 1 (Kwalifikowalność wnioskodawcy), 
•    Kryterium nr 2 (Doświadczenie i potencjał wnioskodawcy),
•    Kryterium nr 3 (Realizacja projektu mieści się w ramach czasowych działania),
•    Kryterium nr 4 (Kompletność i spójność informacji przedstawionych w dokumentacji projektowej),
•    Kryterium nr 9 (Projekt nie został zakończony przed złożeniem wniosku o dofinansowanie).
W zakresie I etapu oceny, w celu uzyskania pozytywnej oceny i przejścia do II etapu oceny, wymagane jest otrzymanie minimum 1 pkt we wszystkich kryteriach oceny wskazanych powyżej.
W zakresie każdego z kryteriów  1-4 i 9, w celu uzyskania pozytywnej oceny, wymagane jest uzyskanie minimum 1 pkt.

Pyt. 24

Proszę o odniesienie się do fragmentu definicji wskaźnika zaznaczonego na żółto, składając wniosek o dofinasowanie mamy wykazać 0 jako wartość docelową tego wskaźnika, a dopiero przy wniosku o płatność wskazać osiągnięcie wskaźnika na poziomie 1? wartość docelową 1?
Projekt dotyczy kampanii edukacyjnej, a planowane działania to m.in. tłumaczenia na język migowy, czy wydawnictwo pisane w alfabecie Braille'a- jest to niewielka część projektu, czy to wystarczy aby uznać, że wskaźnik jest osiągnięty?

Dotyczy wskaźnika: Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami (EFRR/FST/FS)

W instrukcji dot. tego wskaźnika jest inf. : 
Racjonalne usprawnienie oznacza konieczne i odpowiednie zmiany oraz dostosowania, nie nakładające nieproporcjonalnego lub nadmiernego obciążenia, rozpatrywane osobno dla każdego  konkretnego przypadku, w celu zapewnienia osobom z niepełnosprawnościami możliwości korzystania  z wszelkich praw człowieka i podstawowych wolności oraz ich wykonywania na zasadzie równości z innymi osobami. Wskaźnik mierzony w momencie rozliczenia wydatku związanego z racjonalnymi usprawnieniami w  ramach danego projektu. Przykłady racjonalnych usprawnień: tłumacz języka migowego, transport niskopodłogowy, dostosowanie infrastruktury (nie tylko budynku, ale też dostosowanie infrastruktury komputerowej np. programy powiększające, mówiące, drukarki materiałów w alfabecie Braille'a), osoby asystujące, odpowiednie dostosowanie wyżywienia. Do wskaźnika powinny zostać wliczone zarówno projekty ogólnodostępne, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień, jak i dedykowane (zgodnie z kategoryzacją projektów z  Wytycznych w zakresie realizacji zasad równościowych  w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027). Na poziomie projektu wskaźnik może przyjmować maksymalną wartość 1 - co oznacza jeden projekt, w którym sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. Liczba sfinansowanych racjonalnych usprawnień, w ramach projektu, nie ma znaczenia dla wartości wykazywanej we wskaźniku. Definicja na podstawie:  Wytyczne w zakresie realizacji zasad równościowych  w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027. Wartość docelowa wskaźnika określona we wniosku o dofinansowanie/umowie powinna wynosić 0. W przypadku wystąpienia racjonalnych usprawnień w trakcie realizacji projektu powinna zostać wykazana we wniosku o płatność osiągnięta wartość wskaźnika równa 1.

Odpowiedź:

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi realizacji zasad równościowych w ramach funduszy unijnych na lata 2021-2027 mechanizm racjonalnych usprawnień (MRU) – oznacza możliwość sfinansowania specyficznych działań dostosowawczych, uruchamianych wraz z pojawieniem się
w projekcie realizowanym w ramach polityki spójności osoby z niepełnosprawnością (w charakterze uczestnika/uczestniczki lub personelu projektu).  

W projektach, w których pojawiły się nieprzewidziane na etapie planowania  wydatki związane z zapewnieniem dostępności uczestnikowi/uczestniczce (lub członkowi/członkini personelu) projektu, jest możliwe zastosowanie MRU. Co do zasady środki na finansowanie MRU nie są planowane w budżecie
projektu na etapie wnioskowania o jego dofinansowanie.

Wartość docelowa wskaźnika określona we wniosku o dofinansowanie/umowie powinna wynosić 0. W przypadku wystąpienia racjonalnych usprawnień w trakcie realizacji projektu powinna zostać wykazana we wniosku o płatność osiągnięta wartość wskaźnika równa 1.

Pyt. 24

Uprzejma prośba o wyjaśnienie poniższej kwestii:
Dokumenty potwierdzające status prawny wnioskodawcy właściwe dla danej formy prawnej. Jaki dokument jest poprawny w przypadku uczelni wyższej? 
Czy adekwatnym dokumentem będzie:
•         Statut uczelni
•         wydruk z sytemu POLON
•         Wypis z rejestru uczelni publicznych?
•         Inny jaki?

Odpowiedź:

Dokumenty przedkładane przez uczelnie publiczne:
1)    statut uczelni

Pyt. 25

Uprzejma prośba o informację czy na etapie aplikowania wystarczające jest podpisanie listów intencyjnych w przypadku projektu partnerskiego.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej w celu wspólnej realizacji projektu, w zakresie określonym przez instytucję zarządzającą krajowym programem albo instytucję zarządzającą regionalnym programem, może zostać utworzone partnerstwo przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, zwany dalej „projektem partnerskim”, na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie.
Wybór partnerów jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Porozumienie oraz umowa o partnerstwie określają w szczególności:
1) przedmiot porozumienia albo umowy;
2) prawa i obowiązki stron; 
3) zakres i formę udziału poszczególnych partnerów w projekcie, w tym zakres realizowanych przez nich zadań;
4) partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu;
5) sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z partnerów; 
6) sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z porozumienia lub umowy.

Zgodnie z regulaminem naboru nr FEPW.02.03-IW.01-003/23 jeśli wnioskodawca wskaże we wniosku o dofinansowanie inny podmiot, który będzie ponosił wydatki kwalifikowane w takim przypadku konieczne jest załączenie porozumienia lub umowy o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej. 

Pyt. 26

W związku z ogłoszeniem przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej naboru wniosków do działania 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ projektu: IV Podnoszenie świadomości ekologicznej i promowanie postaw proekologicznych 
Numer naboru: FEPW.02.03-IW.01-003/23           

Zwracamy się z zapytaniem:
1.    Czy w ramach ogłoszonego w/w naboru wymagany jest załącznik - rekomendacja Ministra Środowiska w zakresie zasadności realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia,
2.    Jak należy prawidłowo podpisać załączniki do wniosku w przypadku dwuosobowej reprezentacji, jeśli tylko jedna z osób posiada podpis kwalifikowalny, (Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów: każdy załącznik składany do wniosku musi zostać:
a)    w przypadku dokumentów i oświadczeń elektronicznych – podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnioną osobę, 
albo
b)    w przypadku dokumentów papierowych – załączony w formie skanu, i opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez upoważnioną osobę, poświadczającym zgodność cyfrowego odwzorowania z dokumentem w postaci papierowej.
3.    Jak powinno prawidłowo być podpisane upoważnienie dla jednej osoby do podpisywania dokumentów w przypadku dwóch wymaganych podpisów osób a tylko jedna z nich posiada podpis kwalifikowalny ?
4.    Czy wniosek o dofinansowanie powinien być też podpisany?. Czy  zgodnie z regulaminem tylko składany jest przez naciśnięcie w aplikacji WOD2021 przycisku „Prześlij wniosek”, a następnie potwierdzenie wysłania wniosku o dofinansowanie przez naciśnięcie przycisku „Tak”. Złożenie wniosku o dofinansowanie zostanie potwierdzone komunikatem „Proces przesłania wniosku został zakończony pomyślnie”. 

Odpowiedź:

Poniżej odpowiedzi na zadane pytania:
Nie jest wymagane załączanie rekomendacji Ministra. W załączniku nr 3 do Regulaminu „Lista wymaganych załączników do Wniosku o dofinansowanie” zostały wymienione załączniki, które należy załączyć do wniosku o dofinansowanie (ze wskazaniem, które są opcjonalne, a które wymagane). 
Dokumenty powinny zostać podpisane zgodnie z reprezentacją obowiązującą u danego wnioskodawcy oraz w formie wymaganej w regulaminie, w tym przypadku dokumenty z pkt a) i b), powinny zostać podpisane przez członków zarządu i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym przez członków zarządu zgodnie z ich reprezentacją (w tym przypadku jak można wywnioskować, reprezentacją łączną).
W przypadku podpisania wniosku (Integralną część wniosku o dofinansowanie stanowią załączniki, które wnioskodawca dołącza w aplikacji WOD2021) przez osoby inne niż wynikające z dokumentów rejestrowych należy załączyć Upoważnienie/ pełnomocnictwo do podpisywania wniosku, dokumentów formalno-prawnych i finansowych — pkt. 3 zał. 3 do WOD „ Lista wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie”- załącznik opcjonalny.

Zgodnie z par. 6 ust. 7 regulamin „Wniosek o dofinansowanie składany jest przez naciśnięcie w aplikacji WOD2021 przycisku „Prześlij wniosek”, a następnie potwierdzenie wysłania wniosku o dofinansowanie przez naciśnięcie przycisku „Tak”. Złożenie wniosku o dofinansowanie zostanie potwierdzone komunikatem „Proces przesłania wniosku został zakończony pomyślnie”. 
W załączniku nr 9 do wniosku „Oświadczenie wnioskodawcy dotyczące WOD i zasad realizacji projektu” pkt. 2 wnioskodawca oświadcza, że złożony w aplikacji WOD2021 wniosek o dofinansowanie, do którego załącznikiem jest niniejsze oświadczenie, jest składany w imieniu i za zgodą wnioskodawcy. Złożenie oświadczenia jest tożsame ze złożeniem podpisu pod wnioskiem o dofinansowanie.

Pyt. 27

1) Czy w ramach projektów trzeba zaplanować kampanie edukacyjno-informacyjne oraz działania  z zakresu budowania zdolności administracyjnej podmiotów realizujących zadania służące ochronie bioróżnorodności? Czy można realizować tylko kampanię edukacyjno-informacyjną?
Dofinansowanie może zostać przyznane projektom służącym podnoszeniu świadomości ekologicznej i promowaniu postaw proekologicznych lokalnych społeczności, m.in. przedsiębiorców, lokalnych liderów opinii, organizacji społecznych, gospodarczych, dzieci i młodzieży poprzez:
•    kampanie edukacyjno-informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości
w zakresie zasad oraz możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na terenach chronionych, potrzeb oraz metod ochrony przyrody, jak również korzyści płynących z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu oraz korzyści z objęcia ochroną obszarów cennych przyrodniczo;
•    działania z zakresu budowania zdolności administracyjnej podmiotów realizujących zadania służące ochronie bioróżnorodności w celu sprawniejszego zarządzania oraz przygotowania i realizacji przedsięwzięć związanych z czynną ochroną przyrody.

2) Załączniki:
a) Jaki dokument należy dołączyć w przypadku fundacji/stowarzyszenia? 

1. Dokumenty potwierdzające status prawny wnioskodawcy właściwe dla danej formy prawnej 
b) Co należy wpisać w przypadku wkładu własnego w postaci środki finansowych i wolontariatu? 
Jakie mogą być dokumenty potwierdzające ten wkład własny?

Załącznik nr 6 do wniosku o dofinansowanie
1.      Posiada zapewnione następujące środki na pokrycie udziału własnego w kosztach całkowitych projektu[1]:
a)      …………………
b)      .....................
c)       .....................

Odpowiedź:

Ad. 1. Dofinansowanie może zostać przyznane projektom służącym podnoszeniu świadomości ekologicznej i promowaniu postaw proekologicznych lokalnych społeczności, m.in. przedsiębiorców, lokalnych liderów opinii,  organizacji społecznych, gospodarczych, dzieci i młodzieży poprzez: 
a)    kampanie edukacyjno-informacyjne mające na celu zwiększenie świadomości w zakresie zasad oraz możliwości prowadzenia działalności gospodarczej na terenach chronionych, potrzeb oraz metod ochrony przyrody, jak również korzyści płynących z dobrze zachowanej przyrody i krajobrazu, korzyści z objęcia ochroną obszarów cennych przyrodniczo;
b)    działania z zakresu budowania zdolności administracyjnej podmiotów realizujących zadania służące ochronie bioróżnorodności w celu sprawniejszego zarządzania oraz przygotowania i realizacji przedsięwzięć związanych z czynną ochroną przyrody.
Można realizować kampanie edukacyjno-informacyjną (a) lub działania z zakresu budowania zdolności administracyjnej podmiotów (b).

Ad. 2a. Dokumenty przedkładane przez fundację:
1)    statut fundacji
Ad. 2b. 
w Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 zawarto definicję wkładu własnego: wkład własny to wkład beneficjenta do projektu (pieniężny lub niepieniężny), który nie zostanie beneficjentowi przekazany w formie dofinansowania (różnica między kwotą wydatków kwalifikowalnych a kwotą dofinansowania przekazaną beneficjentowi, zgodnie ze stopą dofinansowania dla projektu rozumianą jako % dofinansowania wydatków kwalifikowalnych)

W przypadku wkładu finansowego/pieniężnego należy w załączniku nr 6 zgodnie z wzorem wskazać źródło, kwotę i datę dokumentu/-ów potwierdzającego/-cych posiadanie środków np. wyciąg z konta bankowego, umowa kredytowa. 

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do Regulaminu „Dodatkowe warunki dotyczące kwalifikowalności w uzupełnieniu do Wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027” 
- w ramach projektów nie będą kwalifikowalne m.in.: wkład niepieniężny, z wyłączeniem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. 
Warunki kwalifikowania wkładu niepieniężnego (nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) opisano w wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 w Podrozdziale 3.3.
W przypadku wkładu niepieniężnego/wolontariatu należy wskazać: osobę, która będzie nieodpłatnie brała udział w projekcie (jest świadoma charakteru swojego udziału w realizacji projektu), określić stanowisko w projekcie oraz wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy.
Zgodnie z podrozdziałem 3.3. wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków na lata 2021-2027 wartość wkładu niepieniężnego w przypadku nieodpłatnej pracy określa się z uwzględnieniem ilości czasu poświęconego na jej wykonanie oraz średniej wysokości wynagrodzenia (wg stawki godzinowej lub dziennej) za dany rodzaj pracy obowiązującej u danego pracodawcy lub w danym regionie (wyliczonej np. w oparciu o dane GUS), lub płacy minimalnej określonej na podstawie obowiązujących przepisów, w zależności od zapisów wniosku o dofinansowanie projektu. W załączniku nr 21 do wniosku „Kalkulacja kosztów planowanych działań z podaniem kosztów jednostkowych oraz podstawy ich oszacowania lub kosztorys” należy opisać sposób szacowania wartości wkładu niepieniężnego mając na uwadze spełnienie warunków z wytycznych. 

Pyt. 28

Uprzejmie proszę o informację dotyczącą dat, w których powinna mieścić się realizacja projektu w ramach naboru FEPW.02.03-IW.01-003/23

Odpowiedź:

Zgodnie z regulaminem okres kwalifikowania wydatków to 1 stycznia 2021 r. - 31 grudnia 2029 r.

Pyt. 29

Mam pytanie, czy jest możliwość uwzględnienia,  w projekcie wkładu własnego (wkładu rzeczowego), kosztów wykorzystania sal dydaktycznych do celów kampanii (zajęć i warsztatów).  Byłyby rozliczane na podstawie noty księgowej rozliczającej określoną liczbę godzin wykorzystania sal - kalkulacja prowadzona na podstawie  aktualnych kosztów utrzymania powierzchni.

Odpowiedź:

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do regulaminu w ramach projektów nie będą kwalifikowalne m.in.:
- wkład niepieniężny, z wyłączeniem nieodpłatnej pracy wykonywanej przez wolontariuszy na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Pyt. 30

Chciałabym się zapytać, czy może rozważane jest przez Państwa przesunięcie daty zakończenia składania wniosków tj. 29 lutego br. na późniejszy termin. Czy jednak jest to ostateczny termin dla tego konkursu. Planujemy złożyć w tym konkursie projekt, ale przedłużyły się nam negocjacje z partnerami, i niestety nie zdołamy złożyć umów partnerskich jedynie listy intencyjne dotyczące współpracy. 

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej w celu wspólnej realizacji projektu, w zakresie określonym przez instytucję zarządzającą krajowym programem albo instytucję zarządzającą regionalnym programem, może zostać utworzone partnerstwo przez podmioty wnoszące do projektu zasoby ludzkie, organizacyjne, techniczne lub finansowe, realizujące wspólnie projekt, zwany dalej „projektem partnerskim”, na warunkach określonych w porozumieniu albo umowie o partnerstwie.
Wybór partnerów jest dokonywany przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu.

Porozumienie oraz umowa o partnerstwie określają w szczególności:
1) przedmiot porozumienia albo umowy;
2) prawa i obowiązki stron; 
3) zakres i formę udziału poszczególnych partnerów w projekcie, w tym zakres realizowanych przez nich zadań;
4) partnera wiodącego uprawnionego do reprezentowania pozostałych partnerów projektu;
5) sposób przekazywania dofinansowania na pokrycie kosztów ponoszonych przez poszczególnych partnerów projektu, umożliwiający określenie kwoty dofinansowania udzielonego każdemu z partnerów; 
6) sposób postępowania w przypadku naruszenia lub niewywiązania się stron z porozumienia lub umowy.

Zgodnie z regulaminem naboru nr FEPW.02.03-IW.01-003/23 jeśli wnioskodawca wskaże we wniosku o dofinansowanie inny podmiot, który będzie ponosił wydatki kwalifikowane w takim przypadku konieczne jest załączenie porozumienia lub umowy o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej. 

W przypadku kryterium nr 22 „Promowanie integracji międzysektorowej w ramach projektu” gdzie ocenia się, czy projekt przyczynia się do integracji różnych podmiotów, które będą zaangażowane w realizację projektu (np. instytucje rządowe, samorządowe, sektor gospodarczy, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe) należy w załączniku nr 7 do wniosku o dofinansowanie „Plan realizacji projektu” precyzyjnie wskazać konkretne sektory i opisać na czym będą polegały działania integrujące.
Należy odpowiedzieć na poniższe pytanie (TAK/NIE) i uzasadnić odpowiedź:
Czy projekt zakłada działania integrujące podmioty z różnych sektorów (np. instytucje rządowe, samorządowe, sektor gospodarczy, organizacje pozarządowe, instytucje naukowe). Jeśli tak, należy precyzyjnie wskazać konkretne sektory opisać na czym polegają działania integrujące.
Nie planujemy przedłużenia konkursu, obowiązują nas terminy naborów zamieszczone w harmonogramie naborów publikowanym przez IZ FE PW na stronie https://www.fepw.gov.pl/.

Pyt. 31

Chciałabym zapytać czy załącznik 21. Kalkulacja kosztów planowanych działań z podaniem kosztów jednostkowych oraz podstawy ich oszacowania lub kosztorys - Pole obowiązkowe nie zostało wypełnione powinien zostać wypełniony na jakimś konkretnym wzorze? Ponieważ nie ma go w materiałach.

Odpowiedź:

Nie ma wzoru załącznika nr 21 „Kalkulacja kosztów planowanych działań z podaniem kosztów jednostkowych oraz podstawy ich oszacowania lub kosztorys”
ten dokument tworzycie Państwo sami.

Korytarze  ekologiczne

Nabór nr  FEPW.02.03-IW.01-002/23
Działanie 2.3 Bioróżnorodność
Typ projektów: I. Korytarze ekologiczne

  1. Zgodnie z par. 4 Regulaminu wyboru projektów dofinansowanie może zostać przeznaczone na projekty z zakresu czynnej ochrony przyrody, zgodne z PAF, mające na celu udrażnianie i przywracanie ciągłości korytarzy ekologicznych
    o znaczeniu ponadregionalnym. Termin korytarz ekologicznych został zdefiniowany w ustawie o ochronie przyrody jako „obszar umożliwiający migrację roślin, zwierząt lub grzybów”, proszę o podanie definicji korytarza ekologicznego  o znaczeniu ponadregionalnym, która będzie stosowana w konkursie (czy region jest rozumiany jako województwo, czy np. region fizycznogeograficzny np. w randze podprowincji).

Termin korytarz o znaczeniu ponadregionalnym obejmuje korytarze ekologiczne o znaczeniu międzynarodowym i krajowym (korytarze główne) oraz obszary węzłowe o znaczeniu międzynarodowym i krajowym. Projekt ubiegający się o dofinansowanie powinien zostać zrealizowany w obrębie ww. korytarzy, służyć ich udrożnieniu oraz przywracaniu ciągłości.

 

  1. Kryterium oceny nr 16 pn.  Identyfikacja stanu istniejącego, dotyczy oceny, czy uzasadnienie projektu bazuje na dostępnych, wiarygodnych i aktualnych (tj. nie starszych niż 10 lat od daty złożenia wniosku o dofinansowanie) wynikach inwentaryzacji przyrodniczych lub danych, sporządzonych lub zatwierdzonych przez organy ochrony przyrody. Proszę o wskazanie na jakie ogólnodostępne opracowania (nie starsze niż 10 lat) dot. stanu korytarzy ekologicznych o znaczeniu ponadregionalnym mogą powołać się wnioskodawcy, w sytuacji kiedy kluczowe dostępne opracowanie sporządzono ponad 10 lat temu tj. „Mapa przebiegu korytarzy ekologicznych w Polsce opracowana przez Zakład Badania Ssaków PAN w Białowieży  pod kierownictwem prof. dr. hab. Włodzimierza Jędrzejewskiego” (2005/2011).


W związku z tym, że mapa przebiegu korytarzy ekologicznych w Polsce opracowana przez ZBS PAN w Białowieży  w ramach zleconego przez Ministerstwo Środowiska „Projektu korytarzy ekologicznych łączących Europejską Sieć Natura 2000 w Polsce” jest dotychczas najbardziej kompleksowym opracowaniem przebiegu korytarzy ekologicznych w Polsce, może posłużyć do potwierdzenia, iż planowane działania projektowe prowadzone będą  w ramach konkretnego korytarza ponadregionalnego. Mapy korytarzy ekologicznych są również w dyspozycji niektórych województw oraz stanowią element planów ochrony parków narodowych, w których wskazano tereny wymagające ochrony w celu zapewnienia spójności sieci Natura 2000.
Jednakże, w celu uzasadniania realizacji projektu w np. kontekście ochrony konkretnych gatunków zwierząt, roślin, grzybów lub siedlisk, których dotyczy projekt, przywracaniu ciągłości korytarza poprzez budowę przejścia dla zwierząt w konkretnej lokalizacji, należy powołać się na aktualne dane, nie starsze niż 10 lat od daty złożenia wniosku o dofinansowanie. Mogą to być dane pochodzące z inwentaryzacji przyrodniczych wykonanych w ramach planów ochrony rezerwatów i parków narodowych, inwentaryzacji przyrodniczych gmin, dane z prognoz odziaływania na środowisko, planów zagospodarowania przestrzennego gmin i województw. Dane te powinny stanowić uzupełnienie informacji dotyczącej rangi korytarza ekologicznego i potwierdzać zasadność realizacji projektu.

 

  1. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć deklarację właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną (zał. 6), wydawaną przez organy odpowiedzialne za gospodarkę wodną w Polsce tj. Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Powyższy dokument wydawany jest na podstawie porozumienia z dnia 13.07.2018 r., zawartego pomiędzy Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju a Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla projektów niebędących projektami dużymi w rozumieniu rozporządzenia 1303/2013, w celu zapewnienia możliwości uzyskania dofinansowania ze środków europejskich. Zgodnie z § 5 w związku z § 6 ww. umowy „porozumienie zawiera się na lata 2018-2023 z możliwością przedłużenia na lata następne”, a wszelkie zmiany „wymagają formy pisemnej”. Proszę o informację, jak będzie ocenianie kryterium,  w sytuacji braku wydłużenia okresu obowiązywania porozumienia na kolejne lata, a tym samym brakiem możliwości  pozyskania przez wnioskodawcę po 1.01.2024 r. dokumentu potwierdzającego, że projekt nie pogarsza stanu jednolitej części wód, ani nie uniemożliwia osiągnięcie dobrego stanu wód/potencjału?


W trakcie przygotowywania dokumentacji do naboru, NFOŚiGW i IP nie analizują sytuacji prawnej poszczególnych jednostek wydających Deklaracje organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000, czy też Deklaracji właściwego organu odpowiedzialnego na gospodarkę wodną. W przypadku braku możliwości uzyskania Deklaracji z przyczyn niezależnych od Wnioskodawcy prosimy o załączenie do wod wniosku o wydanie deklaracji oraz pisma organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną z informacją, iż z przyczyn formalnych nie ma możliwości wydania Deklaracji, a także opisanie sytuacji w załączniku nr 4 do wod - Zgodność projektu z regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska.
 

  1. W kryterium nr I.21 oceniane jest przygotowanie projektu do realizacji.
    Na obecnym etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie w opinii Beneficjenta żadne zadanie przewidziane w projekcie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę/ decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji.
    Czy w przypadku jeśli w  toku realizacji projektu okaże się, że któraś z inwestycji wymaga pozwolenia na budowę (np. planujemy utworzyć zbiornik wodny mały, o pow. do 500 m2 i do głębokości 2 m, czyli bez ww. decyzji, a na etapie projektowania inwestycji w trakcie realizacji projektu, parametry ulegną nieznacznemu zwiększeniu) będzie możliwość realizacji tego zadania w projekcie?


Do wniosku o dofinansowanie Wnioskodawca powinien obligatoryjnie załączyć  „Wykaz zadań objętych przedsięwzięciem wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowy/wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę” (załącznik nr 15), na podstawie którego oceniane jest kryterium nr I.21 Przygotowanie projektu do realizacji. Po podpisaniu umowy o dofinansowanie wszystkie zmiany zakresu realizacji projektu rozpatrywane są indywidualnie na podstawie przekazanego przez Beneficjenta wniosku o zmianę i wymagają zgody IW/IP.
 

  1. Czy zatem możliwe jest złożenie wniosku przez np. jednostkę samorządu terytorialnego razem z organizacją pozarządową w roli współbeneficjenta? Oczywiście w podziałem ról w projekcie i odpowiedzialności za poszczególne zadania.


W ramach naboru nr FEPW.02.03-IW.01-002/23, podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków może być podmiotem spoza katalogu beneficjentów wskazanych w  Regulaminie Wyboru Projektów, ale musi zostać wybrany zgodnie z art. 39 ustawy wdrożeniowej. Powyższe stanowisko potwierdza zapis w załączniku do umowy o dofinansowanie -  Opis projektu, w którym jako podmiot upoważniony do ponoszenia wydatków wskazano Partnerów w rozumieniu ww. art. 39 ustawy wdrożeniowej:

4 Podmioty upoważnione do ponoszenia wydaktów kwalifikowanych
4.1 Partnerzy (w rozumieniu art. 39 ustawy wdrożeniowej)

 

  1. Oświadczenie o VAT: w oświadczeniu jest prośba o wpisanie nr projektu. Wydaje się, że numer projektu nie jest nadawany z poziomu Wnioskodawcy w systemie CST. Na WOD jest widoczny tylko tytuł projektu i lista kontrolna, która zmienia się w zależności o wersji wniosku. W takim przypadku, jaki należy wpisać nr projektu w oświadczeniu VAT?

Indywidulany numer utworzonego wniosku o dofinansowanie nadawany jest w trakcie złożenia wniosku, widoczny jest wówczas w aplikacji CST w ostatniej zakładce wniosku – Informacje o wniosku o dofinansowanie. W załączniku dot. VAT prosimy wpisać jedynie tytuł projektu.

 

  1. Czy do wniosku konieczne jest załączenie podpisanych już porozumień (umów) z podmiotami upoważnionymi do ponoszenia wydatków? Czy też można dołączyć jedynie wzór takiego dokumentu?

Do wniosku o dofinansowanie należy dołączyć podpisane Porozumienie (Umowę), zawarte pomiędzy wnioskodawcą a podmiotem, który jest upoważniony do ponoszenia wydatków kwalifikowanych.

 

  1. Czy jest wymagana do przeprowadzenia (wykazania we WOD) analiza ryzyka? Co do zasady analiza ryzyka obejmuje projekty inwestycyjne w studium wykonalności, w instrukcji do WOD jest zapis: „Oznacz, czy projekt podlega analizie ryzyka (wynika to z warunków naboru). Tylko jeśli projekt podlega analizie ryzyka, należy uzupełnić listę ryzyk”. Dodatkowo jak otwiera się WOD w systemie to od razu jest informacja, że nie dotyczy?

Zgodnie z kryteriami wyboru projektów przyjętymi dla naboru, ocenie nie podlega analiza ryzyka w projekcie. Ponadto w ramach naboru nie jest wymagane załączenie studium wykonalności. W związku  z powyższym nie jest wymagane uzupełnienie listy ryzyk w zakładce Analiza ryzyka w wod.

 

  1. Załącznik nr 25: Uzasadnienie pozytywnego wpływu projektu na realizację zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami — wymagany – Czy należy dla każdego pojedynczego zakupu lub usługi zleconej wykazanej w Budżecie wykazać wpływ na zasadę równości szans?
    Zgodnie ze wzorem załącznika należy "1. Wskaż wszystkie produkty/usługi w projekcie - pamiętaj, że produktami są nie tylko produkty/usługi, które powstaną w wyniku realizacji projektu, ale też nabywane w ramach projektu środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne. Jeśli uznasz, że produkt/usługa nie ma bezpośrednich użytkowników/użytkowniczek dopuszczalne jest określenie ich neutralności w stosunku do zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Następnie, w odniesieniu do każdego z produktów/usług uzasadnij, dlaczego wskazane produkty/usługi są dostępne lub neutralne. Powinieneś uwzględnić takie elementy jak: specyfika produktu projektu oraz odbiorca produktu projektu (wnioskodawca/użytkownik zewnętrzny)."

Potwierdzamy, że zgodnie ze wzorem załącznika nr 25, w tabeli należy wymienić i odnieść się do wszystkich produktów/usług w projekcie. Produktami są nie tylko produkty/usługi, które powstaną w wyniku realizacji projektu, ale też nabywane w ramach projektu środki trwałe czy wartości niematerialne i prawne.

  1. Czy w przypadku projektu nieinfrastrukturalnego wymagane jest uzyskanie  deklaracji organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000?

Zgodnie z  zatwierdzoną dla naboru Listą wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie,  Deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000  jest wymaganym (obligatoryjnym) załącznikiem do wod.

 

Prosimy przesyłać pytania na adres: korytarze-fepw@nfosigw.gov.pl

Bazy edukacyjne

Prosimy przesyłać pytania na adres: bazyedukacyjne-fepw@nfosigw.gov.pl

Ukierunkowanie ruchu turystycznego

„Informujemy, że na Liście sprawdzającej dla II etapu oceny projektu zgłoszonego do dofinansowania w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027 Priorytet FEPW II. Energia i klimat, Działanie 2.3 Bioróżnorodność, Typ projektu: III. Ukierunkowanie ruchu turystycznego, dla Kryterium nr 8 – Poprawność analizy finansowej i ekonomicznej możliwe jest przyznanie 0 albo 1 pkt, przy czym:

0 pkt. – założenia finansowe i ekonomiczne projektu nie są poprawne;

1 pkt. – założenia finansowe i ekonomiczne projektu są poprawne.

 

Prosimy przesyłać pytania na adres: ukierunkowanieruchu-fepw@nfosigw.gov.pl

  1. Dzień dobry!
    Proszę o interpretację kryterium wyboru projektów nr III.21 "Przygotowanie projektu do realizacji". Czy kryterium to odnosi się wyłącznie do pozwolenia na budowę/decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, w obu przypadkach rozumianych wyłącznie jako decyzja? Większość infrastruktury służącej ukierunkowaniu ruchu turystycznego może wymagać jedynie zgłoszenia robót w starostwie powiatowym, bez potrzeby uzyskiwania decyzji pozwolenia na budowę.

    Czy w przypadku, gdy:
    wszystkie zadania inwestycyjne w projekcie wymagać będą jedynie zgłoszeń, ale na dzień składania wiosku nie dokonano ich jeszcze lub dokonano, ale nie upłynął jeszcze ustawowy termin 21 dni od zgłoszenia/lub nie uzyskano informacji o braku sprzeciwu, kryterium może zostać uznane za spełnione i czy oznacza to, że projekt może za nie otrzymać 3 pkt?

Kryterium wyboru projektów nr III.21 „Przygotowanie projektu do realizacji” odnosi się jedynie do pozwoleń na budowę/decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji. Jeżeli żadne zadanie przewidziane w projekcie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę/decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji, kryterium uznaje się za spełnione, a projektowi przysługują 3 pkt.
Jednocześnie należy pamiętać, że obligatoryjne jest wykazanie zadań objętych przedsięwzięciem wymagających pozwolenia na budowę lub zgłoszenia zamiaru budowy/wykonania robót budowlanych niewymagających pozwolenia na budowę (zał. nr 13 do wod – wymagany).

  1. Dzień dobry, mam pytanie czy Muzeum może być beneficjentem w programie 2.3. Bioróżnorodność?
    Jesteśmy jednostką organizacyjną Powiatu, mamy osobowość prawną. Jeśli nie - czy może na inwestycje, które chcemy zrealizować, złożyć wniosek Powiat, nasz organizator?

Muzeum nie może być beneficjentem programu FEPW 2.3. Bioróżnorodność. Zgodnie z regulaminem wyboru projektów, o dofinansowanie mogą ubiegać się parki narodowe, jednostki samorządu terytorialnego, jednostki organizacyjne PGL Lasy Państwowe oraz jednostki organizacyjne PGW Wody Polskie.
W związku z powyższym o dofinansowanie w ramach naboru FEPW.02.03-IW.01-004/23 mogą ubiegać się m. in. powiaty.

3. Czy wobec tego Powiat (nasz organizator) może ubiegać się w tym programie o dotację na wystawę stałą przyrodniczą w naszej placówce? Mamy osobowość prawną.  

W działaniu 2.3 Bioróżnorodność, Typ projektu III. Ukierunkowanie ruchu turystycznego można uzyskać wsparcie na tworzenie infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny, w celu zmniejszenia antropopresji na obszary chronione. W związku z powyższym stała wystawa przyrodnicza w muzeum nie spełnia warunków uczestnictwa naboru, określonych w Regulaminie wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-004/23.

4. Mam pytanie odnośnie załącznika nr 5 Deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000. Czy dla Parku Narodowego jako organu ochrony przyrody ten załącznik jest niewymagany?

Zgodnie z Listą wymaganych załączników do wniosku o dofinansowanie, stanowiącą załącznik nr 3 do Regulaminu wyboru projektów w naborze nr FEPW.02.03-IW.01-004/23, Deklaracja organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 wymagana jest w przypadku wnioskodawców innych niż organy ochrony przyrody. W związku z powyższym, park narodowy jako organ ochrony przyrody nie ma obowiązku załączenia Deklaracji do wniosku o dofinansowanie.

5. Dzień dobry, jestem na ostatniej prostej przed otworzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej. Będzie ona skupiona wokół mediów społecznościowych, dziennikarstwa czy produkcji video. W ramach działalności chcę prowadzić także bloga o tematyce górskiej, w którym zamierzam m. in. kształtować postawy proekologiczne tworząc treści oraz nagłaśniając wydarzenia proekologiczne (np. akcja Czyste Tatry) czy zwiększać świadomość bezpiecznego (dla turysty, jak i ekosystemu) poruszania się po górskich (choć nie tylko) szlakach. Czy takie działania wpisują się w założenia programu?

Jeśli brakuje Państwu informacji, chętnie ich udzielę w kolejnej wiadomości.

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów dofinansowanie w ramach naboru nr FEPW.02.03-IW.01-004/23 może zostać przeznaczone na projekty inwestycyjne z zakresu ochrony przyrody, zgodne z Priorytetowymi Ramami Działań (PAF) dla sieci Natura 2000 w Polsce na lata 2021–2027, mające na celu tworzenie infrastruktury ukierunkowującej ruch turystyczny, dla zmniejszenia antropopresji na obszary chronione.

6. Czy na dzień złożenia wniosku Gmina musi mieć zabezpieczone w budżecie środki na pokrycie wkładu własnego?
Czy możemy zmodyfikować Załącznik nr 9 do wniosku o dofinansowanie oświadczając, że zabezpieczymy środki w budżecie po pozytywnej ocenie wniosku, a przed podpisaniem umowy o dofinansowanie?

Nie ma możliwości modyfikacji załączników do wniosku o dofinansowanie. Wnioskodawca powinien posiadać zapewnione środki na pokrycie udziału własnego.

7. Czy w projekcie jest obowiązek używania książek FIDIC? Nie wiemy czym są „równoważne”. My po prostu zlecamy realizację zadań według naszych projektów, co pasowałoby do kryteriów Czerwonej Książki. Mamy zatem wpisać tu po prostu planowane działania czy musimy koniecznie postarać się o Czerwoną Książkę FIDIC?

Nie ma obowiązku posiadania Czerwonej/Żółtej Książki FIDIC. W załączniku nr 13 wystarczy wpisać planowane zadania.

8. W związku z przedłożeniem do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosku o wydanie deklaracji organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 przez Burmistrza Gminy, który zgodnie z art. 91 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody jest organem ochrony przyrody zwracam się z pytaniem o zasadność wydawania przez tut. Organ deklaracji, z uwagi na fakt zamieszczenia zarówno w załączniku 3 do regulaminu dla działania 2.3 Bioróżnorodność programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027: Typ projektu III: Ukierunkowanie ruchu turystycznego, jak i w samym wzorze deklaracji informacji odnośnie konieczności dołączenia takiej deklaracji w przypadku wnioskodawców innych niż organ ochrony przyrody.

W związku z tym, że Burmistrz jest organem ochrony przyrody, jednak nie jest organem odpowiedzialnym za monitorowanie obszarów Natura 2000, należy uznać za zasadne jego wystąpienie do rdoś o wydanie deklaracji organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000.

Tym samym właściwy rdoś, będzie miał możliwość wypowiedzenia się na temat szeregu istotnych kwestii związanych z obszarem Natura 2000 na terenie którego ma być realizowana inwestycja, w szczególności czy:

- planowane przedsięwzięcie jest/nie jest zgodne z Priorytetowymi Ramami Działań (PAF) dla sieci Natura 2000 w Polsce na lata 2021–2027;

- planowane przedsięwzięcie jest/nie jest w sprzeczności z zatwierdzonymi planami ochrony bądź planami zadań ochronnych obszarów chronionych lub programami ochrony gatunku lub siedliska;

- załączona do wniosku analiza natężenia ruchu turystycznego i jego wpływu na siedliska i gatunki uzasadnia/nie uzasadnia podjęcie zaproponowanych w analizie działań służących przekierowaniu ruchu turystycznego;

- realizacja wskazanych we wniosku dodatkowych elementów infrastrukturalnych, takich jak parkingi, drogi dojazdowe itp., jest/nie jest zasadna dla osiągnięcia celów projektu służących ochronie przyrody poprzez przekierowanie ruchu turystycznego, oraz ma/nie ma pozytywny wpływ na zapewnienie właściwej ochrony, renaturyzacji lub zrównoważonego użytkowania obszarów chronionych.

  1. Pytanie

proszę o informację, czy w ramach konkursu FEPW.02.03-IW.01-004/23 uczelnia wyższa może być konsorcjantem lub podwykonawcą w projekcie.

Odpowiedż

Zgodnie z Regulaminem wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-004/23 we wniosku
o dofinansowanie należy wskazać jednego beneficjenta środków. Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi kwalifikowalności, w uzasadnionych przypadkach wnioskodawca może wskazać inny upoważniony podmiot, który:
1) poniósł już wydatki kwalifikowalne – w takim przypadku wnioskodawca dołącza do wniosku
o dofinansowanie oświadczenie, w którym potwierdza, że wydatki poniesione przez ten podmiot spełniają warunki kwalifikowalności wydatków, dodatkowo należy wskazać we wniosku
o dofinansowanie podmiot, który poniósł te wydatki oraz opisać strukturę własności majątku wytworzonego w związku z realizacją projektu oraz sposób zapewnienia trwałości projektu;
2) będzie ponosił wydatki kwalifikowane – w takim przypadku wnioskodawca załącza porozumienie lub umowę o partnerstwie zgodnie z art. 39 ust. 9 ustawy wdrożeniowej.

  1. Pytanie

Jeśli nie dołączę do wniosku oceny zasadności od organu ochrony przyrody to wniosek odpadnie formalnie czy będę miał szansę uzupełnić wniosek po wezwaniu?

Pytanie drugie czy planowane jest może przedłużenie terminu naboru?

Odpowiedź

Zgodnie z  Regulaminem wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-004/23, w trakcie oceny projektu według kryteriów wyboru projektów, IW może wezwać Wnioskodawcę do złożenia wyjaśnień, co do treści przedstawionego wniosku o dofinansowanie i ewentualnego uzupełnienia lub poprawy wniosku o dofinansowanie, w zakresie podlegającym ocenie spełnienia kryteriów wyboru projektów (dotyczy każdego kryterium). Dopuszcza się możliwość jednokrotnego wezwania do złożenia wyjaśnień/poprawy wniosku na I etapie oceny oraz jednokrotnego wezwania na II etapie oceny.

Przedłużenie terminu naboru nie jest planowane. Nabór kończy się 29.03.2024 r. o godz. 15:30.

Jednocześnie informuję, że W programie Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 w 2024 r. planowany jest nabór wniosków w ramach działania FENX.01.05, typ projektu: Rozwój zdolności i usprawnienie zarządzania obszarami chronionymi (kanalizacja ruchu turystycznego).

Bardzo prosimy o śledzenie informacji o ogłaszanych naborach wniosków - na stronie NFOŚiGW w zakładce „oferta finansowania” oraz na stronie funduszy europejskich:  Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat Środowisko - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (feniks.gov.pl)

  1. Pytanie

Planujemy w ramach działań informacyjno promocyjnych cykl 6 warsztatów dotyczących bioróżnorodności Parku, które zostaną przeprowadzone na zmodernizowanej ścieżce.

Warsztaty zostaną przeprowadzone przez pracowników Parku w ramach naszej działalności, kosztami  projektu będą:

- poczęstunek dla uczestników

 - materiały warsztatowe dla wszystkich uczestników

Czy możemy zakwalifikować takie koszty z projektu?

W pkt. V.4 dotyczącym kwalifikowalności jest zapis, że nie będą kwalifikowane koszty związane z bezpośrednią działalnością edukacyjną.

Rozumiem, że nie będą Państwo kwalifikować kosztów wynagrodzenia dla prowadzących zajęcia zatrudnionych w Parku osób, a poczęstunek i materiały możemy zakwalifikować?

Proszę o taką informację.

Odpowiedź

Zgodnie z  Regulaminem wyboru projektów naboru nr FEPW.02.03-IW.01-004/23, w ramach projektów nie będą kwalifikowalne koszty związane z bezpośrednią działalnością edukacyjną tzn. koszty prowadzenia zajęć edukacyjnych, szkoleń, warsztatów, imprez edukacyjnych itp. W związku z powyższym poczęstunek oraz materiały warsztatowe dla wszystkich uczestników jako koszt związany z działalnością edukacyjną nie jest kosztem kwalifikowalnym.

 

 

Materiały

Zakres studium wykonalności - w programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej
Zakres​_studium​_wykonalności​_FEPW.docx 0.16MB
{"register":{"columns":[]}}