W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Hybrydowa konferencja NFOŚiGW poświęcona instalacjom fermentacji bioodpadów i uruchomieniu nowego programu finansującego inwestycje - Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny

09.02.2023

Konferencja, która odbyła się 8 lutego br. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przypomniała potencjał biogazu komunalnego (OZE) uzyskiwanego z fermentacji biomasy, a także pokazała nowy mechanizm finansowy ułatwiający stabilne uzyskiwanie tego paliwa i wykorzystanie go w przedsięwzięciach energetycznych systemów kogeneracyjnych. Podczas wykładów uczestnicy mieli możliwość wysłuchania szerokiego grona ekspertów oraz sposobność wymiany poglądów, wyjaśnienie bardziej złożonych kwestii merytorycznych i dyskusji.

Konferencja prasowa w siedzibie NFOŚiGW

W konferencji uczestniczyli: wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii Ireneusz Zyska, minister, członek Rady Ministrów Włodzimierz Tomaszewski oraz prezes zarządu NFOŚiGW dr Przemysław Ligenza. Forum poprowadził wiceprezes zarządu NFOŚiGW Dominik Bąk.

Jako ważną tezę wyjściową przyjęto fakt, że bioodpady stanowią od dawna cenny oraz zwiększający się zasób w skali ogólnokrajowej i powinny one być jak najefektywniej zagospodarowywane.

Ich uporządkowane pozyskiwanie oraz fermentacja są ważne w aspekcie generalnego recyklingu odpadów (pozwalają wykonać wymagane krajowe i wspólnotowe normy). Ich udział w ogólnej gospodarce odpadami sięga już blisko 30% całości zbieranych. Ponadto wykorzystanie bioodpadów do produkowania w coraz szerszej skali biometanu może stanowić remedium wobec zwiększającego się popytu na energię i zajmować stabilne miejsce w krajowym miksie energetycznym.

W wydarzeniu udział wzięli: prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak, prof. dr hab. inż. Grzegorz Wielgosiński, dyrektor IOŚ dr Krystian Szczepański, z-ca dyrektora ZUOK „Orli Staw” Piotr Szewczyk oraz red. Jakub Pawłowski, Andrzej Sobolak ze Stowarzyszenia Biorecyklingu i Tomasz Uciński z KIGO.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja oferty finansowania przedsięwzięć z zakresu fermentacji bioodpadów i budowy lub modernizacji instalacji biogazowych przedstawiona przez dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚiGW Jarosława Rolińskiego.

Nabór wniosków o dofinansowanie w ramach nowego programu Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny (zasilonego środkami Funduszu Modernizacyjnego) będzie prowadzony w trybie ciągłym. Wnioski będzie można składać od dnia 13 lutego 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. (lub do wyczerpania alokacji środków).

W czasie popołudniowej części konferencji uczestnikom i zarazem potencjalnym wnioskodawcom zaproponowano warsztaty prowadzone przez pracowników NFOŚiGW - prezentujące detalicznie zasady nowego programu Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny i umożliwiające nabycie orientacji jak krok po kroku wypełnić wniosek o dofinansowanie.

Szczegółowy opisu Programu priorytetowego Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny: https://www.gov.pl/web/nfosigw/rozwoj-kogeneracji-w-oparciu-o-biogaz-komunalny

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}