W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inauguracja Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej

03.08.2022

29 lipca 2022 r. Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr Przemysław Ligenza zawarł umowę na udostępnienie środków dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Lublinie, inaugurując Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Uroczystość odbyła się w Dworku Kościuszków na terenie Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a lubelski Fundusz jest pierwszym z 16 WFOŚiGW, który otrzymał środki i jednocześnie ogłosił swój nabór w ramach Programu.

Zdjęcie grupowe

Spotkanie na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS - który jest beneficjentem wielu programów edukacji ekologicznej finansowanych ze środków WFOŚiGW w Lublinie - było połączone z briefingiem prasowym. Uczestniczyli w nim także m.in. Dyrektor Biura Ministra Klimatu i Środowiska Michał Wójcik, Prezes WFOŚiGW w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski, kierownictwo Departamentu Edukacji, Komunikacji i Ochrony Przyrody Dyrektor Katarzyna Zaczek oraz Zastępca Dyrektora Norman Czarnecki, a także Dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS Grażyna Szymczak.

– Program Regionalnego Wsparcia Edukacji jest dla wszystkich województw, ale lubelskie jest pierwszym, które go realizuje – powiedział Przemysław Ligenza w wywiadzie dla TVP 3 Lublin. – Narodowy Fundusz na ten program przekazuje 56 mln zł, co w połączeniu z wkładem własnym Wojewódzkich Funduszy pozwoli przeznaczyć na edukacje ekologiczną w Polsce ponad 60 mln. Fundusze będą ogłaszać konkursy dla tych, którzy mają doświadczenie i potencjał w sferze działań edukacyjnych. Te konkursy są ukierunkowane na różne formy wsparcia edukacji ekologicznej.    

W ramach naborów ogłaszanych przez WFOŚiGW przewidywane jest dofinansowanie projektów edukacyjnych wykorzystujących  działania bezpośrednio i pośrednio trafiające do odbiorcy, takich jak: warsztaty, szkolenia, konferencje, seminaria, programy i kampanie edukacyjne, konkursy, filmy, spoty, audycje, prasa, pomoce dydaktyczne oraz  infrastruktura służąca edukacji ekologicznej itp. Szczegóły naborów znajdą się w ogłoszeniach publikowanych na stronach poszczególnych WFOŚiGW. Zgodnie z Programem projekt mogący uzyskać dofinansowanie w WF nie może trwać dłużej niż 2 lata, jego minimalny zasięg (czyli liczba osób które wzięły w nim udział) to 5 000 osób, z których 500 weźmie udział w działaniach bezpośrednich. W ogłaszanych naborach w ramach Programu można uzyskać dotacje w wysokości do 90% kosztów kwalifikowanych, wyższy poziom dofinansowania przewidziany jest jedynie dla gmin położonych na terenie parków narodowych. Maksymalna kwota dofinansowania jaką można uzyskać to 150 000 zł.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}