W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs „Szkoła z klimatem” rozstrzygnięty. NFOŚiGW przyznał nagrody najlepszym szkołom

27.03.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nagrodził najlepsze ekoprojekty w konkursie „Szkoła z klimatem”. Tegoroczna edycja zaskoczyła jury niezwykle wysokim poziomem zgłoszonych prac. Z 40 poprawnie złożonych projektów, aż 24 otrzymały ponad 150 punktów na maksymalnie 200 możliwych do zdobycia. Uroczysta gala ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbyła się 22 marca br. w siedzibie NFOŚiGW.

Uroczystość wręczenia nagród w Konkursie Szkoła z Klimatem

Celem II edycji ogólnopolskiego konkursu dla miejskich szkół ponadpodstawowych „Szkoła z klimatem” było uświadomienie, czym są zmiany klimatyczne, jakie stwarzają zagrożenia, w jaki sposób można im przeciwdziałać oraz jakie konkretne działania w tym kierunku należy podejmować. Szkolne zespoły projektowe uczestniczące w konkursie miały za zadanie stworzenie mini-planu adaptacji do zmian klimatycznych dla swojej szkoły i jej najbliższego otoczenia. Plon współzawodnictwa uczniów okazał się imponujący pod względem wiedzy, kreatywności i zaangażowania uczestników konkursu.

Nagrody trafiły do szkół, których projekty zawierały profesjonalną i interdyscyplinarną analizę problemów środowiskowych. Nagrodzone prace wyróżniały się wysokim poziomem wykonania i niezwykle oryginalnymi, przemyślanymi pomysłami. Odpowiednio dobrane nasadzenia, różnorodne formy zielono-niebieskiej infrastruktury, łąki kwietne, zielone ściany, ogrody deszczowe, zbiorniki na wodę deszczową, oczka wodne – to tylko niektóre rozwiązania,  jakie zaproponowali tegoroczni laureaci.

Zwycięzcami II edycji konkursu „Szkoła z klimatem” zostali:

  • Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej – I miejsce, nagroda 100 tys. złotych.
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie – II miejsce, nagroda 50 tys. złotych.
  • Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie – III miejsce, nagroda 25 tys. złotych.

Z uwagi na bardzo wysoki poziom prac, komisja konkursowa przyznała w tym roku również  6 wyróżnień po 5 tys. złotych. Ponadto przewidziano nagrody rzeczowe oraz dyplomy, które trafią aż do 192 uczniów z 24 szkół.

Wyróżnienia w II edycji konkursu otrzymały następujące placówki:

  • Zespół  Szkół nr 1 w Wieluniu. 
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Konrada Mańki w Lublińcu. 
  • Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 5 w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej im. Zbigniewa Tylewicza w Poznaniu.
  • Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie.
  • Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego w Pilźnie.
  • I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Konkurs „Szkoła z klimatem” to propozycja skierowana do uczniów miejskich szkół ponadpodstawowych. Projekty nadesłane na konkurs pochodziły z całej Polski,  tym razem głównie ze szkół zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach. Prace konkursowe oceniało jury w składzie:

  • Przewodniczący jury: Sławomir Mazurek (wiceprezes NFOŚiGW);
  • Członek jury: Katarzyna Zaczek (NFOŚiGW);
  • Członek jury: Bartłomiej Maliszewski (NFOŚiGW);
  • Członek jury: Szymon Tumielewicz (MKiŚ);
  • Członek jury: Wojciech Stangierski (Młodzieżowa Rada Klimatyczna);
  • Członek jury: dr Monika Szewczyk (Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska – Centrum UNEP/GRID Warszawa);
  • Członek jury: Ewa Lutomska (Polski Alarm Smogowy);
  • Członek jury: dr Dawid Szatten (LOP);
  • Sekretarz Komisji: Edyta Olech-Traczyk (NFOŚiGW).

Ogólnopolski konkurs „Szkoła z klimatem” stanowi część projektu „Miasto z klimatem”, który Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska. Już pierwsza odsłona konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród szkół i uczniów, a tegoroczna edycja potwierdziła, że młodzież jest uwrażliwiona na kwestie ekologiczne i bardzo chętnie podejmuje współzawodnictwo w kreowaniu rozwiązań służących ochronie klimatu.

Uroczysta gala ogłoszenia jego wyników i wręczenia nagród laureatom odbyła się 22 marca br. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu, obok wiceprezesa NFOŚiGW Sławomira Mazurka, dyrektora Departamentu Edukacji i Komunikacji w MKiŚ Sergiusza Kieruzela, przedstawicieli jury i pracowników NFOŚiGW, wzięła udział licznie zgromadzona młodzież z nagrodzonych szkół wraz z nauczycielami i opiekunami.

Więcej w komunikacie prasowym

Zdjęcia (55)

{"register":{"columns":[]}}