W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Młodzież w siedzibie NFOŚiGW

02.06.2025

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Kole odwiedzili siedzibę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Młodzież wzięła udział w prelekcjach na temat działań NFOŚiGW na rzecz ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Grupę młodzieży przywitała prezes zarządu Dorota Zawadzka-Stępniak oraz zastępca prezesa zarządu Robert Gajda.

grafika ilustracyjna

W Waszym pokoleniu jest przyszłość – to Wy będziecie zmieniać ten świat. Będziecie mieli wpływ na to jakim powietrzem oddychacie, w jakim środowisku żyjecie – powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak.

 Cieszę się, że odwiedzili nas młodzi ludzie związani z branżą ochrony środowiska. Jako społeczeństwo jesteśmy coraz bardziej świadomi i idziemy w kierunku dbania o przyrodę. Mam nadzieję, że zdobyta dziś wiedza i doświadczenia będą cennym wsparciem w dalszej edukacji i działaniach na rzecz ochrony naszej planety – powiedział Robert Gajda, który towarzyszył uczniom podczas wizyty i dzielił się swoją wiedzą.

Zespół Szkół Technicznych w Kole jest największą placówką edukacyjną w powiecie i ma ponad 60-letnią tradycję. Młodzież może się tu kształcić w szkole branżowej i technikum, m.in. na kierunku technik ochrony środowiska.

Podczas wizyty w Warszawie przyszli technicy ochrony środowiska dowiedzieli się czym zajmuje się NFOŚiGW i jaka jest jego rola w finansowaniu zielonej transformacji w Polsce. Pracownicy Narodowego funduszu przybliżyli ofertę programową z obszaru ochrony przyrody i edukacji ekologicznej oraz przedstawili przykłady inwestycji współfinansowanych ze środków krajowych i unijnych.

Wśród poruszanych tematów znalazła się ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów. To działania wspierające ochronę fauny i flory, przywracanie populacji gatunków, ochronę zagrożonych gatunków czy racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Ponadto w zakresie adaptacji do zmian klimatu  oraz edukacji przedstawiono przykładowe projekty współfinansowane z programu LIFE a także bazy edukacyjne w parkach narodowych, które podnoszą ich atrakcyjność i mogą być celem wakacyjnych wypraw. Prezentacje zainspirowały młodych ludzi , pokazując im możliwe ścieżki kariery zawodowej związane z ochroną środowiska i realny wpływ, jaki mogą wywierać na przyrodę. Na zakończenie spotkania uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę w quizie z nagrodami.

Wideo