W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Na jakie działania obecnie mogę dostać dofinansowanie z programu Edukacja ekologiczna?

Obecnie są prowadzone nabory wniosków :

Nabór II dotyczy wniosków o dofinansowanie organizacji konferencji, termin naboru 28.05.2018 r.-21.12.2018 r. lub do wyczerpania alokacji:

Nabór III dotyczy wniosków o dofinansowanie na wyposażenie i doposażenie oraz adaptację, remont i rozbudowę centrów edukacyjnych poświęconych zagadnieniom ochrony środowiska

i zrównoważonego rozwoju, mających wpływ na unowocześnienie i uatrakcyjnienie oferty programowej obiektu lub regionu w dostosowaniu do odbiorców, z uwzględnieniem potrzeb osób niepełnosprawnych, termin naboru 11.06.2018 r. - 21.12.2018 r. lub do wyczerpania alokacji:

Nabór IV dotyczy wniosków o dofinansowanie zadań wskazanych przez Ministra Środowiska zgodnie z pkt 7.5 programu priorytetowego Edukacja ekologiczna: ppkt 1) kształtowanie postaw społeczeństwa z wykorzystaniem mediów tradycyjnych i Internetu; ppkt 2) aktywizacja społeczeństwa dla zrównoważonego rozwoju; ppkt 3) kształcenie i wymiana najnowszej wiedzy oraz wsparcie systemu edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, z wyłączeniem konferencji oraz studiów podyplomowych jako samodzielnych działań, dla których ogłoszono/planuje się ogłoszenie odrębnych naborów, termin naboru 11.06.2018 roku- 21.12.2018 r. lub do wyczerpania alokacji:

 

Na jaką wysokość dofinansowania mogę liczyć?

Maksymalny poziom dofinansowania w formie dotacji z NFOŚiGW wynosi 100% i jest przewidziany dla parków narodowych. Dotacja do 95% kosztów kwalifikowanych może być udzielona dla podmiotów, które złożyły wnioski o dofinansowanie przedsięwzięć

o szczególnym znaczeniu dla realizacji polityki Ministra właściwegods. środowiska. Dotacja do 90% kosztów kwalifikowanych jest przewidziana dla podmiotów posiadających status organizacji pozarządowej, zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r., poz. 450, 650 i 723) oraz jednostek sektora finansów publicznych innych niż parki narodowe. Pozostałe podmioty mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 70% kosztów kwalifikowanych.

Reasumując, w trwających aktualnie w 2018 r. naborach II, III, IV dofinansowanie przedsięwzięć wynosi w:

  • II naborze:

    • do 100% kosztów kwalifikowalnych dla parków narodowych,

    • do 90% kosztów kwalifikowalnych dla podmiotów posiadających status organizacji pozarządowej, zgodnie z art. 3  ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz jednostek sektora finansów publicznych innych niż pjb i parki narodowe,

    • do 70% kosztów kwalifikowalnych dla pozostałych podmiotów.

  • III i IV nabór: do 95 % kosztów kwalifikowalnych. Zgodnie z zapisami programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna (pkt 7.2) wnioskodawcy ubiegający się
    o dofinansowanie przedsięwzięć o szczególnym znaczeniu dla polityki Ministra do spraw środowiska mogą się ubiegać do 95% kosztów kwalifikowalnych niezależnie od osobowości prawnej

Program Priorytetowy Edukacja Ekologiczna nie określa maksymalnej wartości projektu.

 

Czy podmiot wnioskujący o dotację ma prawo składać wnioski w 2 naborach?

Podmiot wnioskujący może składać wnioski w dwóch różnych naborach. Wnioskodawca może złożyć kilka wniosków w ramach każdego naboru pod warunkiem, że każdy z nich dotyczy dofinansowania innego przedsięwzięcia i innej formy dofinansowania (Rozdział II pkt 9 Regulaminu naborów wniosków o dofinansowanie).

 

Kiedy jest niezbędna pozytywna ocena danego projektu przez Ministra Środowiska ?

W przypisie do tabeli Kryteria dostępu programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna wskazano wymóg, aby w przypadku wniosków składanych w ramach rodzaju przedsięwzięć 4) Budowa rozbudowa, adaptacja, remont, wyposażenie i doposażenie obiektów infrastruktury służącej edukacji ekologicznej oraz 3) Kształcenie i wymiana najnowszej wiedzy oraz wsparcie systemu edukacji w obszarze ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju (w przypadku konferencji lub studiów podyplomowych z zakresu ochrony środowiska), wniosek uzyskał pozytywną opinię Ministra właściwego do spraw środowiska w zakresie zasadności realizacji przedsięwzięcia.

W przypadku wniosków składanych w ramach II naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna, w 2018 r. wymagana jest pozytywna opinia Ministra właściwego ds. środowiska w sprawie zasadności realizacji projektu.

W ramach III i IV naboru wniosków w 2018 r., wymagane jest wskazanie/rekomendacja Ministra właściwego ds. środowiska przedsięwzięcia przedstawionego do dofinansowania (nabory te dotyczą przedsięwzięć o szczególnym znaczeniu dla realizacji polityki Ministra właściwego ds. środowiska).

 

Jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku?

W ogłoszeniach o naborach umieszczonych na stronie internetowej NFOŚiGW w bezpośredniej lokalizacji:

  • II nabór

  • III nabór

  • IV nabór

Wskazano, jakie dokumenty są niezbędne do złożenia wniosku o dofinansowanie.

 

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania jeżeli u beneficjenta będzie ono stanowiło pomoc publiczną?

W przypadku gdy wnioskowane dofinansowanie stanowi, w całości lub w części, pomoc publiczną dla wnioskodawcy (lub partnerów, jeśli projekt realizowany jest w partnerstwie), warunkiem otrzymania dofinansowania jest wykazanie przez wnioskodawcę/partnerów zarówno zgodności wnioskowanego dofinansowania z programem priorytetowym, warunkami naboru, jak i zgodności z przepisami dotyczącymi pomocy publicznej. Jeśli chodzi o weryfikację dopuszczalności udzielenia pomocy publicznej dotyczy ona wyłącznie kwoty dofinansowania stanowiącej pomoc publiczną i dla każdego zidentyfikowanego beneficjenta pomocy ocena przeprowadzana jest oddzielnie. W przypadku wystąpienia pomocy publicznej zastosowanie mają przepisy dotyczące pomocy de minimis. Dopuszczalna wielkość pomocy de minimis ograniczona jest kwotowo, a limit jaki nie może zostać przekroczony liczony jest dla okresu trzech lat kalendarzowych (rok udzielenia dofinansowania NFOŚiGW oraz dwa lata poprzedzające). W przypadku gdy łączna wartość pomocy de minimis otrzymanej oraz wnioskowanej w NFOŚiGW, dla danego beneficjenta pomocy publicznej, przekracza dopuszczalny limit skutkuje to koniecznością stosownego obniżenia kwoty dofinansowania. Informacje nt. pomocy de minimis, w tym obowiązujących limitów, są dostępne na stronie internetowej w bezpośredniej lokalizacji:

http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/pomoc-publiczna/przeznaczenie/pomoc-de-minimis/.

 

 Jeżeli beneficjent jest placówką, która ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT, czy może zrezygnować z odliczenia podatku VAT i składać wniosek w kwocie brutto? Jeżeli jest taka możliwość, to czy jest ona zależna od zapisu w oświadczeniu?

Uprzejmie informuję, że zgodnie z pkt 2.5 Wytycznych w zakresie kosztów kwalifikowanych „Podatek od towarów i usług (VAT) jest kosztem kwalifikowanym tylko wówczas, gdy jest on faktycznie i ostatecznie ponoszony przez Beneficjenta, a Beneficjent nie ma prawnej możliwości odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego w jakiejkolwiek części, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług. Podatek VAT, który można odliczyć, nie może być uznany za kwalifikowany, nawet jeżeli nie został faktycznie odzyskany przez Beneficjenta. Oznacza to, że w przypadkach, gdy Beneficjent może odliczyć podatek VAT, ale rezygnuje z tej możliwości, podatek VAT nie jest kosztem kwalifikowanym. Beneficjent zobowiązany jest złożyć oświadczenie, że w ramach realizowanego przedsięwzięcia będzie miał/nie będzie miał możliwości odliczenia podatku VAT poniesionego w związku z realizacją przedsięwzięcia.” (Wytyczne dostępne są na stronie internetowej NFOŚiGW w bezpośredniej lokalizacji:

  • http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/edukacja-ekologiczna/iv-nabor-2018/)

Ponadto, jeżeli Wnioskodawca ma prawną możliwość odliczenia chociaż części podatku VAT, to wówczas podatek ten nie może być kwalifikowany w projektach finansowanych ze środków NFOŚiGW. Nadmienię, że zgodnie z pkt. 6 ppkt 2b) programu priorytetowego Edukacja ekologiczna, podmiotem upoważnionym do ponoszenia kosztów kwalifikowanych, refundowanych ze środków NFOŚiGW jest wyłącznie Beneficjent.

 

Czy projekt może być realizowany w partnerstwie?

Uprzejmie informuję, że zgodnie z pkt 6 ppkt 2b) programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna projekt może być realizowany w partnerstwie pod warunkiem, że podmiotem ponoszącym koszty kwalifikowalne i któremu będą one refundowane, jest wyłącznie beneficjent. Na etapie wniosku o dofinansowanie należy przedstawić wstępne zasady współpracy między partnerami i dołączyć potwierdzenie nawiązania współpracy (list intencyjny albo umowa partnerska). Na etapie realizacji projektu między partnerami powinna być podpisana umowa partnerska/porozumienie o współpracy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie narzuca wzorów dokumentów ani form współpracy.

 

Czy w Programie „Edukacja ekologiczna" w ramach zasad rozliczania przyznanego dofinansowania przewiduje się zaliczkę?

Uprzejmie informuję, że w ramach programu priorytetowego Edukacja Ekologiczna dofinansowanie może być wypłacane w formie zaliczki. Zasady wypłat i rozliczania dofinansowania w formie zaliczek opisane są we wzorze umowy dotacji, który zamieszczony jest przy ogłoszeniach o naborach wniosków na stronie http://www.nfosigw.gov.pl/ przykładowo pod ogłoszeniem o IV naborze wniosków, w bezpośredniej lokalizacji: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/edukacja-ekologiczna/iv-nabor-2018/

 

Jakie jest kryterium oceny szczególnego znaczenia dla realizacji polityki Ministra właściwego do spraw Środowiska?

Informuję, że Minister Środowiska określa, jakie działania dotyczące ochrony środowiska są dla niego priorytetowe z punktu realizacji aktualnej polityki.

 

Czy wskazanie/opinię Ministra Środowiska można dołączyć do wniosku po dacie jego złożenia?

Zgodnie z regulaminem naboru III, IV w 2018 r. wniosków o dofinansowanie, składanych

w ramach programu priorytetowego: Edukacja ekologiczna, złożenie wniosku musi być poprzedzone wskazaniem/rekomendacją przez Ministra właściwego ds. środowiska przedsięwzięcia przedstawionego do dofinansowania, w formie pisemnej. Potwierdzona za zgodność z oryginałem kopia wskazania/rekomendacji Ministra właściwego ds. środowiska przedsięwzięcia przedstawionego do dofinansowania, musi być wystawiona najpóźniej w dniu złożenia wniosku w NFOŚiGW.

W związku z powyższym wniosek, do którego nie będzie załączony ww. dokument, nie będzie mógł zostać oceniony pozytywnie wg kryteriów dostępu.

Na etapie oceny według kryteriów dostępu możliwe jest jednokrotne uzupełnienie złożonej dokumentacji w terminie do 5 dni roboczych od dnia otrzymania wezwania przez Wnioskodawcę, jednak uzupełniane wskazanie Ministra właściwego ds. środowiska nie może być wystawione z datą po dniu złożenia wniosku w NFOŚiGW.

 

Czy beneficjentem programu Edukacja Ekologiczna może być fundacja?

Informuję, że zgodnie z pkt. 7.4 programu priorytetowego Edukacja ekologiczna wnioskodawcą/beneficjentem programu są osoby prawne lub jednostki organizacyjne, którym prawo polskie przyznaje osobowość prawną, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, państwowe lub samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Z powyższego wynika, że osoby nieprowadzące działalności gospodarczej nie mogą się ubiegać o środki z ww. programu. Wnioskodawcą

w ramach przedmiotowego programu może być tylko jeden podmiot zgodnie z pkt. 7.4 ww. programu, zatem może to być fundacja.

 

Czy są jeszcze środki na realizację poszczególnych naborów, czy alokacja zaplanowana na dany nabór (11,111,IV) wniosków o dofinansowanie została wyczerpana?

Informuję, że środki przeznaczone na nabory II, III, IV wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego Edukacja ekologiczna wg stanu na dzień 28 listopada 2018 r. nie zostały wyczerpane.

Wszelkie informacje dotyczące naborów w ramach ww. programu są na bieżąco aktualizowane na stronie internetowej NFOŚiGW pod adresem:

 

Jakie są kwoty dotacji zaplanowane na dany wniosek o dofinansowanie w naborach i jaki jest czas trwania projektu?

Informuję, że zarówno długość trwania projektu jak również planowany budżet proponuje dla danego przedsięwzięcia sam wnioskodawca, którego koszty przedsięwzięcia powinny być racjonalnie skalkulowane i niezbędne do jego realizacji.

Podlega to analizie przy ogólnej ocenie projektu przez eksperta oceniającego projekt według kryterium określonym w programie priorytetowym Edukacja Ekologiczna, pod względem zasadności i poprawnego oszacowania kosztów w stosunku do zaplanowanych działań.

 

W przypadku występienia problemów technicznych w generatorach przy wypełnianiu formularza wniosku o dofinansowanie ze środków krajowych i POIŚ lub o płatność ze środków krajowych z kim należy się skontaktować?

Informuję, że w przypadku problemów technicznych pojawiających się w:

  •  Generatorze wniosków o dofinansowanie ze środków krajowych oraz POIiŚ 2014-2020 (GWD) należy kontaktować się z działem technicznym NFOŚiGW i skierować zgłoszenie w tej sprawie pod numery telefonów (22) 459-03-42, (22) 459-03-43, (22) 459-03-32, (w godzinach 8:00-15:00) lub na adres e-mail: GWD@nfosigw.gov.pl przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia, który jest dostępny pod adresem: http://nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/generator-wnioskow/kontakt/.

  • Generatorze wniosków o płatność ze środków krajowych (GWPK) należy kierować zgłoszenia pod numery telefonów: (22) 45-90-332, (22) 45-90-342, (22) 45-90-343 (w godzinach 8:00-15:00).

 

 

{"register":{"columns":[]}}