W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW przekaże blisko 14 mln zł na termomodernizację budynków szpitala w Przysusze

09.10.2023

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 7 października 2023 roku podpisał umowę z Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Przysusze na termomodernizację 3 budynków szpitala. NFOŚiGW przekaże na ten cel blisko 14 mln złotych, co stanowi 95% kosztów kwalifikowanych.

Artur Michalski, zastępca prezesa NFOŚiGW podczas podpisywania umowy.

Projekt „Odnawialne Źródła Energii w budynkach SPZZOZ w Przysusze” ma na celu trwałe zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej. Zakończenie prac przewidziane jest na połowę 2025 roku.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości dba o to, aby poprawiać efektywność energetyczną szpitali i dzięki temu zmniejszać koszty przeznaczane na ogrzewanie i energię elektryczną, głównie w szpitalach powiatowych. Dlatego w ostatnich latach 54 szpitale otrzymały wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie 754 milionów złotych – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zastosowanie rozwiązań w tym projekcie będzie prowadziło o zmniejszenia zużycia energii w budownictwie o ponad 25%.

Ta inwestycja będzie miała realny wpływ na poprawę komfortu leczenia i opieki nad pacjentami oraz wsparcia pracy personelu medycznego. Przyniesie też wymierne rezultaty ekonomiczne i ekologiczne. Zużycie energii pierwotnej w modernizowanych budynkach zmniejszy się, tak jak ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. A to oznacza zmniejszenie ryzyka kolejnych zachorowań. Dlatego, w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, bardzo zależało nam na pozyskaniu tych środków na termomodernizację szpitala w Przysusze. – mówi Marta Zbrowska, sekretarz powiatu przysuskiego.

Projekt termomodernizacji obejmuje 3 budynki szpitala w Przysusze: budynku szpitala, budynku przychodni przy szpitalnej oraz budynku administracyjnego. Łączna powierzchnia obiektów objętych termomodernizacją to 4 355,52 m2.

Przez ostatnie lata wsparliśmy wiele placówek szpitalnych w całym kraju, wypłaciliśmy łącznie ponad 750 mln złotych na termomodernizację i poprawę efektywności energetycznej szpitali, i to nie koniec naszych działań. Dziś podpisaliśmy umowę z SPZZOZ w Przysusze na blisko 14 mln zł. Poprzez termomodernizację 3 budynków szpital obok regularnych oszczędności energetycznych zyska także poprawę warunków opieki nad pacjentami. Placówka będzie mogła liczyć na obniżenie opłat za korzystanie z energii. Dodatkowo termomodernizacja pomoże w walce o czyste powietrze, między innymi dzięki energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych – dodaje Artur Michalski, wiceprezes zarządu NFOŚiGW.

Celem przedsięwzięcia jest zmniejszenie rocznego zapotrzebowania na energię zużywaną na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Zastosowanie rozwiązań w tym projekcie będzie prowadziło o zmniejszenia zużycia energii w budownictwie o ponad 25%, a w konsekwencji zmniejszenie emisji CO2 w związku z działaniami poprawiającymi efektywność wykorzystywania energii w budynkach. Projekt przewiduje montaż 3 pomp ciepła i 2 instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki temu przedsięwzięciu zmniejszenie zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych wyniesie  7 551,44 GJ rocznie. Ilość wytworzonej energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych to 47,85 MWh w skali roku, a energii cieplnej ze źródeł odnawialnych 959,29 GJ.

Umowa została podpisana 7 października 2023 roku w Przysusze przez Artura Michalskiego wiceprezesa zarządu NFOŚiGW oraz dyrektora SPZZOZ w Przysusze Juliana Wróbla. W uroczystości wzięła udział Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska i Marta Zbrowska, sekretarz powiatu przysuskiego.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}