W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

NFOŚiGW wesprze budowę hospicjum dla dzieci w Wołominie kwotą 15 mln złotych

29.09.2021

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansuje realizację inwestycji pn.: „Budowa Hospicjum przy ul. Piłsudskiego 44 w Wołominie - etap I” w ramach Programu Priorytetowego 5.6 Budownictwo energooszczędne. Część 2) PUSZCZYK – Niskoemisyjne budynki użyteczności publicznej. W ramach tego przedsięwzięcia zostanie wybudowane hospicjum dla dzieci. Całkowita kwota inwestycji to prawie 50 mln złotych, z czego ponad 15 mln złotych będzie stanowiło wsparcie w postaci dotacji i pożyczki z NFOŚiGW.

Uroczystość podpisania umowy w Wołominie

- Troszcząc się o klimat i przyrodę, staramy się nie zapominać o człowieku. Temu służy większość projektów i programów uruchamianych przez resort klimatu i środowiska wspólnie z NFOŚiGW. Za każdym zaoszczędzonym kilowatem energii, za każdym litrem zaoszczędzonej wody stoi zawsze aspekt społeczny – troska o codzienną jakość życia nas wszystkich, naszych dzieci, wnuków
– podkreśla minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Wyrazem takiej troski o człowieka
w otaczającej go rzeczywistości jest wsparcie udzielane w takich inicjatywach jak Puszczyk. Finansowanie publiczne ma tu często walor akceleracji dobra – wyzwala lub wzmacnia szereg oddolnych inicjatyw. Tak jest w przypadku wołomińskiego hospicjum, które już teraz zapewnia troskliwą opiekę najbardziej potrzebującym, a dzięki planowanej inwestycji będzie mogło oferować pomoc także najmłodszym pacjentom i ich rodzinom. Wyrazy najszczerszego uznania przekazuję wszystkim zaangażowanym w powstanie dziecięcego hospicjum – księżom orionistom, pracownikom, personelowi medycznemu i wolontariuszom. Niech nowa inicjatywa pomoże realizować motto placówki, którym jest „radość … mimo nieuleczalnej choroby”
– uzupełnia minister Kurtyka.

Celem inwestycji jest budowa obiektu usługowego hospicjum wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i obsługą komunikacyjną obejmującą m.in.: wyburzenie istniejącego budynku pomocniczego hospicjum, budowę  2 nowych budynków hospicjum, wykonanie zewnętrznych instalacji elektrycznych, nowego układu dróg wewnętrznych oraz budowę 23 miejsc postojowych na terenie obiektu.

- Program Puszczyk to narzędzie, które pozwala nam wspierać inicjatywy szczególnie cenne zarówno ze względu na efekt ekologiczny, ale przede wszystkim na wymiar ludzki. NFOŚiGW udziela w nim dofinansowania na inwestycje dotyczące budynków o szczególnej użyteczności publicznej, m.in. przeznaczonym na cel oświaty, nauki, wychowania, kultury, kultu religijnego, czy szeroko rozumianej pomocy społecznej. Inwestycja, o której dziś tu mówimy jest szczególna w wielu wymiarach.
A dzisiejsza uroczystość i możliwość reprezentowania Funduszu wobec niezwykłych ludzi stojących za wołomińskim ruchem hospicyjnym jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Nigdzie lepiej niż tu nie da się zrozumieć esencji słów „ecce homo”. Proszę przyjąć od całego Funduszu wyrazy najwyższego uznania – jesteśmy dumni, że możemy swoją pracą wesprzeć to niezwykłe dzieło, nad którym pracują tu rzesze ludzi dobrej woli
– komentuje inwestycję wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

Zamierzenie obejmuje m in. budowę nowych budynków hospicjum [2 budynki, tworzące jedną bryłę przestrzenną + budynek wyjścia z części podziemnej] wraz z instalacjami wewnętrznymi, instalacji zewnętrznych sanitarnych, instalacji zewnętrznych elektrycznych i niskoprądowych.
W zaprojektowanym hospicjum zapotrzebowanie na energię pierwotną (Ep) będzie zmniejszone
o 37% w stosunku do budynku referencyjnego. W budynku zostanie zastosowany szereg energooszczędnych rozwiązań, takich jak: zwiększone, w stosunku do standardowych, grubości izolacji poszczególnych przegród budowlanych, zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych o niskim współczynniku przenikania ciepła, pompa ciepła, instalacja fotowoltaiczna.

Warto dodać, że program Puszczyk jest skierowany do podmiotów sektora finansów publicznych, z wyłączeniem państwowych jednostek budżetowych, spółek prawa handlowego, w których jednostki samorządu terytorialnego posiadają 100% udziałów lub akcji, organizacji pozarządowych, w tym fundacji i stowarzyszeń, a także kościołów i innych związków wyznaniowych, kościelnych osób prawnych, jednostek organizacyjnych PGL Lasy Państwowe oraz parków narodowych.

Beneficjenci mogą się starać o dofinansowanie przedsięwzięcia pod warunkiem, że w jego ramach osiągnięty zostanie określony standard w zakresie energooszczędności. Dofinansowanie jest udzielane w formie dotacji i pożyczki lub samej pożyczki. Dotacja obejmuje do 40% kosztów kwalifikowanych, natomiast dofinansowanie w formie pożyczki wynosi do 100% kosztów kwalifikowanych (w przypadku ubiegania się o dotację pożyczka + dotacja łącznie do 100% kosztów kwalifikowanych). Koszty kwalifikowane przedsięwzięcia nie mogą przekroczyć wartości 2 500 zł za 1 m2 powierzchni o regulowanej temperaturze powietrza.

Energooszczędne budynki zapewniają największy potencjał do osiągnięcia znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych niskim kosztem, zielone i zrównoważone konstrukcje, w przeciwieństwie do konwencjonalnych budynków, emitują niewiele lub wcale nie emitują gazów cieplarnianych, ponadto wytwarzają więcej energii niż zużywają.

Nabór do programu Puszczyk rozpoczął się 24 maja br. i trwał do 30 czerwca 2021r.

Umowa dofinansowania została podpisana 29 września przez wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz przełożonego prowincjalnego Zgromadzenia Księży Orionistów ks. dr Krzysztofa Misia FDP,  w obecności Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}