W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Nowa MEW na rzece Noteć pod koniec przyszłego roku

15.12.2023

Wsparcie finansowe z NFOŚiGW dla spółki Alsus pozwoli wybudować Małą Elektrownie Wodną (MEW) przy stopniu wodnym nr 13 Walkowice na rzece Noteć na terenie woj. wielkopolskiego. Ponad 9,7 mln zł preferencyjnej pożyczki na ten cel zostanie przyznane z programu priorytetowego „Energia Plus”.

Plansza informacyjna o przyznanym przez NFOŚiGW dofinansowaniu w ramach programu priorytetowego Energia Plus. Beneficjent: Alsus Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Tytuł projektu Budowa elektrowni wodnej o mocy przyłączeniowej 480 kWe. Całkowity koszt przedsięwzięcia 11 440 000 złotych. Kwota pożyczki 9 724 000 złotych. Zakres tematyczny projektu Transformacja energetyczna.

Łączna moc wybudowanej elektrowni wyniesie 480 kWe i pozwoli na produkcję blisko 2 500 MWh energii elektrycznej z OZE rocznie. Projekt przewiduje budowę budynku elektrowni wodnej wraz z turbinownią oraz wybudowanie kanałów wraz z obwałowaniami. Zaplanowano również wykonanie przepustu, budowę dojazdów i placów manewrowych, oraz montaż instalacji turbin wraz z automatycznym sterowaniem.

Elektrownia zafunkcjonuje przy istniejącym stopniu wodnym nr 13 Walkowice na Noteci  (droga wodna Wisła - Odra) w województwie wielkopolskim, w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, na działkach w obrębie Białej. Zostanie przyłączona do sieci energetycznej w celu sprzedaży wyprodukowanej energii elektrycznej.

W ramach projektu wykonano już operat wodno-prawny, uzyskano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także prawomocne pozwolenie na budowę. Beneficjent - Alsus Sp. z o.o. posiada również podpisaną umowę o przyłączenie elektrowni wodnej do sieci elektroenergetycznej.

Dzięki rozbudowie nowej MEW zostanie uzyskana dodatkowa zdolność wytwarzania energii elektrycznej z elektrowni wodnych na poziomie 0,48 MWe. Efektem ekologicznym będzie równolegle zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Przedsięwzięcie będzie realizowane zgodnie z zasadami ochrony środowiska naturalnego, z uwzględnieniem dobrych praktyk pro-środowiskowych przyjmowanych w tym zakresie.

Inwestycja dofinansowana z puli środków krajowych, w całości będzie kosztować netto ok. 11,4 mln zł.

{"register":{"columns":[]}}