W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ponad 300 tys. złotych dotacji z NFOŚiGW na ochronę eko-systemów Ojcowskiego Parku Narodowego

06.06.2022

Ponad 300 tys. złotych dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma Ojcowski Park Narodowy na działania związane z ochroną ekosystemów poprzez regulację stanu posiadania. W ramach pięciu popisanych umów możliwy będzie wykup nieruchomości grun-towych leżących na terenie obszaru Natura 2000 w miejscowościach: Wola Kalinowska, Skała, Smar-dzowice i Ojców. Umowy w tej sprawie zostały podpisane między 28 lutego a 18 maja 2022 r.

ojcowski park narodowy

Rola Parków Narodowych jest niezwykle istotna nie tylko dla zachowania równowagi w przyrodzie, ale dla naszego społeczeństwa, poprzez ich ochronę i dbałość o ich tkankę chronimy także nasze dziedzictwo. Parki są perłami naszej przyrody, domem oraz rezerwuarem niezwykłej fauny i flory dlatego też - poprzez wspólne działania - powinniśmy je chronić i rozwijać, by zachować dla kolejnych pokoleń – zaznacza wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

 – Chcemy, żeby nasze Parki Narodowe działały jak najskuteczniej i jak najlepiej. Są strażnikami naszego dziedzictwa przyrodniczego, a jednocześnie często ośrodkiem edukacji i życia społecznego w wymiarze tak lokalnym jak ponadregionalnym  – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski. Jako NFOŚiGW chcemy w realizacji tak rozumianej misji parków w miarę naszych możliwości pomagać m.in. przez takie działania jak anonsowane właśnie wykupy gruntów  – uzupełnia Michalski.

Celem projektu jest wykup nieruchomości gruntowych leżących na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego. Obszary te stanowią ostoję cennych gatunków roślin i zwierząt, w tym podlegających ochronie częściowej i ścisłej (m.in. pierwiosnek wyniosły, przywrotnik prawie nagi umieszczony na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski, trzmielojad, który jest najcenniejszym ptakiem szponiastym na terenie Parku, gniazdują tu tylko dwie pary, w tym jedna ma gniazdo właśnie w Dolinie Zachwytu oraz nietoperze: podkowiec mały i nocek Bechsteina).

- Działania realizowane w ramach inwestycji mają na celu ochronę zasobów przyrodniczych i kulturowych. Ponadto, z uwagi na niewielką powierzchnię Ojcowskiego Parku Narodowego każde zwiększenie obszaru Parku, gdzie nie będzie prowadzona działalność gospodarcza, jest niezwykle istotne dla ochrony przyrody tego terenu. Wykup działek wyeliminuje zagrożenia związane z niepokojeniem zwierząt, szczególnie ptaków, zapewni ochronę naturalnych procesów przebiegających w lasach, ale również umożliwi prowadzenie zabiegów ochrony czynnej ekosystemów nieleśnych ta forma działań jest jednym z najskuteczniejszych, obok regulacji prawnych, narzędziem zabezpieczającym realizację zadań związanych z ochroną przyrody Parku – podkreśla zastępca dyrektora Jakub Baran z Ojcowskiego Parku Narodowego.

Dzięki realizacji inwestycji wykupione zostanie 5,2865 ha gruntów, które zostaną również wsparte w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony siedlisk.

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku i znajduje się w województwie małopolskim, około 16 km od Krakowa. Położony jest na obszarze czterech gmin: Skała, Jerzmanowice-Przeginia, Wielka Wieś, Sułoszowa. Zajmuje powierzchnię ok. 21,46 km². Warto podkreślić, że jest to już kolejna forma wsparcia uzyskana w ostatnich latach przez Park w ramach dofinansowania udzielonego  przez Narodowy Fundusz.

Realizacja inwestycji będzie możliwa dzięki dotacji z NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego pn. Ochrona i przywracanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej.

{"register":{"columns":[]}}