Powrót

Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców oraz odporności Jeleniej Góry i Elbląga na skutki zmian klimatu

25.06.2026

Dzięki środkom z programu Funduszy Europejskich dwa polskie miasta zrealizują inwestycje wzmacniające odporność na ekstremalne zjawiska pogodowe. Nowoczesna infrastruktura komunalna przełoży się na lepszą jakość wód, wyższy poziom bezpieczeństwa oraz większy komfort życia mieszkańców.

Na zdjęciu od lewej strony: Katarzyna Wierska-Kuberka, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji „WODNIK” Sp. z o.o., Robert Gajda, Zastępca Prezesa NFOŚiGW.
  • Umowy o dofinansowanie podpisali Robert Gajda, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW, oraz przedstawiciele beneficjentów: Marek Misztal z Elbląga i Katarzyna Wierska-Kuberka z Jeleniej Góry.

Inwestujemy w projekty, które realnie poprawiają bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców. Odbudowa infrastruktury w Jeleniej Górze oraz rozwój zielono-niebieskich rozwiązań w Elblągu pozwolą lepiej chronić miasta przed skutkami powodzi i nawalnych deszczy

– podkreślił Robert Gajda, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Jelenia Góra – odbudowa i wzmocnienie systemu

Po zniszczeniach spowodowanych powodzią w 2024 r. infrastruktura ściekowa miasta zostanie kompleksowo odbudowana i dostosowana do przyszłych zagrożeń. Inwestycja o wartości 64,8 mln zł obejmuje m.in. odbudowę 3,3 km sieci kanalizacyjnej oraz kluczowych elementów oczyszczalni ścieków. Dofinansowanie w wysokości 46,1 mln zł pochodzi z działania 9.1 Odbudowa Infrastruktury wodno-ściekowej, wsparcie obszarów popowodziowych programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FENIKS).

Projekt zapewni ciągłość usług komunalnych dla ponad 76 tys. mieszkańców, ograniczy ryzyko awarii i pozwoli szybciej przywracać sprawność systemu po ekstremalnych zdarzeniach pogodowych. W efekcie ograniczy straty finansowe i poprawi bezpieczeństwo sanitarne oraz jakość środowiska wodnego w regionie.

Elbląg – zielono-niebieska infrastruktura

Elbląg inwestuje w rozwiązania oparte na retencji i zieleni miejskiej, które ograniczają skutki intensywnych opadów i podnoszą jakość życia. Projekt o wartości 25,9 mln zł, z dofinansowaniem 16,3 mln zł, obejmuje budowę zbiorników retencyjnych, ogrodów deszczowych oraz modernizację kanalizacji deszczowej. Wsparcie pochodzi z działania 1.2 Adaptacja terenów zurbanizowanych do zmian klimatu programu FEnIKS.

Dzięki inwestycji ponad 25 tys. mieszkańców zyska dostęp do nowych terenów zielonych, a miasto zwiększy zdolność zatrzymywania wody opadowej o ponad 7,7 tys. m³. Rozwiązania te pozwolą ograniczyć podtopienia, poprawić mikroklimat i obniżyć temperaturę w upalne dni.

Inwestycje dla pokoleń

Realizowane projekty pokazują, jak skutecznie łączyć rozwój infrastruktury z adaptacją do zmian klimatu. Dzięki wsparciu NFOŚiGW i Funduszy Europejskich:

  • samorządy mogą skutecznie reagować na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych,
  • mieszkańcy zyskują stabilne i nowoczesne usługi komunalne,
  • środowisko naturalne jest lepiej chronione,
  • miasta stają się bardziej odporne na zmiany klimatu.

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}