W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Poprawa efektywności energetycznej w zabytkowej parafii w Jabłonnie (woj. mazowieckie)

05.09.2022

Kompleksowy termo-remont pomoże zredukować zużycie energii w budynku plebanii Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Modlińskiej w Jabłonnie. NFOŚiGW dofinansuje projekt kwotą ponad 1,3 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie ok 1,4 mln zł.

Podpisanie umowy o dofinansowaniu termo-remontu parafii w Jabłonnie

Usprawnienia zastosowane w ramach termomodernizacji pozwolą na znaczne zmniejszenie energochłonności budynku plebanii, co wpłynie na redukcję zużycia energii cieplnej. Przewidywany montaż gruntowej pompy ciepła o mocy grzewczej 24 kW obniży emisję dwutlenku węgla i dodatkowo umożliwi wielokrotną redukcję emisji innych gazów cieplarnianych.

Ponadstandardowość zastosowanych rozwiązań będzie dotyczyć przede wszystkim tych o charakterze architektoniczno-budowlanym, które zagwarantują osiągniecie wyższych niż obecnie wymagane parametrów współczynnika przenikalności cieplnej. Prace w ramach projektu obejmą docieplenie ścian zewnętrznych i wykonanie izolacji wilgoci poprzedzone likwidacją mostków cieplnych. Ponadto ocieplone zostaną ściany fundamentowe oraz strop, a okna zewnętrzne i pokrycie dachu będą wymienione na nowe.

Nowa instalacja grzewcza przystosowana do niskiego czynnika grzewczego będzie charakteryzować się energooszczędnością i odpowiednim rozkładem temperatur. Na parterze budynku zastosowany zostanie system ogrzewania podłogowego, a na piętrze system sufitów grzewczych. Zainstalowana wentylacja mechaniczna (o sprawności temperaturowej wynoszącej 75%)  przyczyni się również do oszczędzania energii cieplnej.

Ponadto przewidziano wykonanie systemu zarządzania energią oraz uruchomienie instalacji fotowoltaicznej (o łącznej mocy 21kW).

Przedsięwzięcia przyczyni się do zmniejszenia rocznego zapotrzebowania na energię zużywaną na potrzeby ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej (nowa instalacja c.w.u. będzie przystosowana do pracy z pompą ciepła). Projekt doprowadzi do zmniejszenia zużycia energii w budynku o ponad 30%, co przełoży się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}