W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie ministra klimatu i środowiska z sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów – prezentacja nowego programu wspierania efektywności energetycznej w budynkach z wykorzystaniem formuły EPC/ESCO

13.09.2021

13 września 2021 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zorganizował spotkanie ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki z sygnatariuszami Porozumienia Burmistrzów. Podczas wydarzenia zaprezentowano nowy program priorytetowy NFOŚiGW „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”, którego celem jest wsparcie inwestycji w efektywność energetyczną budynków realizowanych w formule EPC/ESCO.

Green plant in shape of of grow up trend at field. Business analytics and statistics. Friendly ecosystem for business and investment. Nature landscape with meadow and blue sky. Financial progress

W wydarzeniu udział wzięli minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, wiceprezes zarządu PFR Bartłomiej Pawlak, zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Lorkowski, wiceprezes zarządu Krajowej Agencji Poszanowania Energii Mariola Zmudzińska, dyrektor Departamentu Funduszy Zewnętrznych NFOŚiGW Marta Babicz oraz dyrektor Departamentu Efektywności Energetycznej NFOŚiGW Katarzyna Jastrzemska.

„Osiągnięcie neutralności klimatycznej wymaga działań nie tylko w dziedzinach będących od lat w centrum uwagi jak energetyka i przemysł, ale także w budownictwie. Skala wyzwań inwestycyjnych w tym sektorze w Polsce wymaga podejmowania zdecydowanych i nowatorskich kroków, którym towarzyszyć muszą także innowacyjne instrumenty finansowania. Należy do nich model inwestycji w oparciu o umowę o poprawę efektywności energetycznej EPC (Energy Performance Contract) z zaangażowaniem przedsiębiorstwa usług energetycznych ESCO (Energy Service Company)” – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Przedstawiając korzyści, jakie wynikają dla przedsiębiorstw ESCO z propozycji wsparcia finansowego oferowanego w ramach programu, wiceprezes PFR Bartłomiej Pawlak stwierdził: ”Cieszę się, że podejmujemy wspólne prace z Narodowym Funduszem i KAPE nad innowacyjnymi narzędziami finansowania inwestycji w efektywność energetyczną dla samorządów – dzięki temu jesteśmy w stanie sprostać szybko i z odwagą stojącym przed nami wyzwaniami”.

Artur Lorkowski, zastępca prezesa NFOŚiGW potwierdził gotowość ze strony NFOŚiGW wdrożenia programu priorytetowego, który został zapoczątkowany dzięki finansowaniu projektu FinEERGo-Dom przez Komisję Europejską w ramach programu Horyzont 2020. Stwierdził jednocześnie: „Doskonale rozumiemy, jak ważnym zadaniem jest wdrożenie w Polsce modelu ESCO. Z tego powodu bardzo cieszymy się, że będziemy współpracować ze sprawdzonymi partnerami - PFR oraz KAPE. Dzięki temu możliwe jest przezwyciężenie podstawowej przeszkody na drodze do zwiększenia efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych w Polsce, jaką jest zmobilizowanie środków do sfinansowania wkładu własnego właściciela budynku. Cieszymy się, że dzięki szerokim horyzontom PFR oraz specjalistycznej wiedzy eksperckiej KAPE jesteśmy w stanie przezwyciężyć te bariery.”

„KAPE posiada wieloletnie doświadczenie zarówno w kompleksowym doradztwie w całym procesie budowlanym dla jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorstw, mieszkańców, jak i w samej realizacji inwestycji w głęboką termomodernizację budynków oraz wykonywaniu audytów energetycznych budynków. Na etapie pilotażowych inwestycji w projekcie FinEERGo-Dom będzie pełnić rolę doradcy energetycznego, co stanowi dużą wartość dodaną dla Programu” – powiedziała wiceprezes zarządu KAPE S.A. Mariola Zmudzińska.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono zasady wsparcia udzielanego przez NFOŚiGW w ramach nowego programu priorytetowego „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC Plus”. Przewiduje on stworzenie mechanizmu finansowania inwestycji, który oparty jest na współpracy właściciela budynku i przedsiębiorstwa ESCO, zarówno na etapie realizacji inwestycji poprawiającej efektywność energetyczną, jak i długoterminowego zarządzania energią w zmodernizowanym budynku.

Było to już 3. webinarium organizowane w gronie sygnatariuszy Porozumienia Burmistrzów z udziałem ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki.

NFOŚiGW pełni w Polsce funkcję krajowego koordynatora Porozumienia Burmistrzów.

Zapraszamy do zapoznana się z prezentacjami przedstawionymi podczas spotkania:

  1. Prezentacja na temat Programu Priorytetowego NFOŚiGW „Renowacja z gwarancją oszczędności EPC+” - Katarzyna Jastrzemska – Z-ca Dyrektora Departamentu Efektywności Energetycznej NFOŚiGW
  2. Prezentacja na temat kluczowych elementów współpracy między jednostką samorządu terytorialnego/właścicielem budynku a przedsiębiorstwem ESCO - Marta Babicz – Dyrektor Departamentu Funduszy Zewnętrznych NFOŚiGW,
  3. Prezentacja na temat wsparcia doradczego Krajowej Agencji Poszanowania Energi S. A. przy realizacji inwestycji z wykorzystaniem umów EPC w ramach Programu Priorytetowego NFOŚiGW - Karolina Loth-Babut – Dyrektor Zarządzający KAPE S. A.

Materiały

KAPE Spotkanie EPC porozumienie burmistrzow
KAPE​_Spotkanie​_EPC​_porozumienie​_burmistrzow​_20210913.pdf 0.99MB
Prezentacja Umowa EPC Porozumienie Burmistrzów M. Babicz
Prezentacja​_​_Umowa​_EPC​_​_Porozumienie​_Burmistrzów​_13092021​_MBabicz.pdf 2.40MB
Prezentacja webinarium Porozumienia Burmistrzów K.Jastrzemska
Prezentacja​_​_webinarium​_Porozumienia​_Burmistrzów​_13092021​_KJastrzemska​_v2.pdf 2.07MB
{"register":{"columns":[]}}