W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Termomodernizacja obiektu sakralnego na osiedlu Zawadzkiego w Szczecinie

18.12.2023

Ocieplenie budynku kościoła rzymskokatolickiego pw. św. Ottona z Bambergu w Szczecinie będzie możliwe dzięki wsparciu inicjatywy przez NFOŚiGW ok. 3 mln zł dotacji i pożyczki. Projekt ma poprawić efektywność energetyczną obiektu i przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Parafianie i goście będą się mogli cieszyć stabilną i przyjazną temperaturą wewnątrz świątyni już w kwietniu przyszłego roku.

Plansza informacyjna o przyznanym przez NFOŚiGW dofinansowaniu w ramach programu priorytetowego Budownictwo Energooszczędne Część 1 Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie. Beneficjent Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Ottona w Szczecinie. Tytuł projektu Poprawa efektywności energetycznej budynku Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Św. Ottona z Bambergu w Szczecinie. Całkowity koszt przedsięwzięcia 2 939 624 złotych. Kwota dotacji 2 792 642 złotych. Kwota pożyczki 146 982 złotych.
Zakres tematyczny projektu Efektywność energetyczna.

Tak jak wiele wcześniej dofinansowanych i zrealizowanych podobnych przedsięwzięć inicjatywa będzie wpisywała się w realizację w Polsce ogłoszonej przez Komisję Europejską dla całej Wspólnoty kilka lat temu strategii pod nazwą „Fala Renowacji” oraz także krajowych długoterminowych strategii poprawy efektywności energetycznej i renowacji budynków.

Dzięki zgodności przyjętych założeń szczecińskiego projektu z celami programu NFOŚiGW „Budownictwo Energooszczędne, Cz. 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie” otrzyma on finansowanie pokrywające 95% kosztów kwalifikowanych właśnie z tego zasobu zasilanego środkami krajowymi.

Zmniejszeniu zużycia energii w kościele będzie służyć szereg podjętych działań - m.in. ulepszenie systemu grzewczego przez wykonanie nowego węzła cieplnego a także usprawnienie wentylacji przez montaż instalacji hybrydowej. Zamontowana instalacja fotowoltaiczna wniesie dodatkową zdolność wytwarzania energii elektrycznej z zainstalowanych ogniw. Zmodernizowane zostanie także oświetlenie wewnętrzne oraz uruchomiony zostanie system BMS - system umożliwiający monitorowanie i zarządzanie wszystkimi urządzeniami oraz systemami znajdującymi się w budynku oraz jego otoczeniu.

Projekt przewiduje równolegle przeprowadzenie wymiany stolarki drzwiowej i okiennej na nową, docieplenie podłogi na gruncie, stropu nad nawą główną i emporą oraz dachu nad nawami bocznymi, prezbiterium i kaplicą a także zakrystią. Ocieplone zostaną ściany zewnętrzne. Cała powierzchnia objęta termomodernizacją sięgnie ponad 1500 m2.

{"register":{"columns":[]}}