W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usunięcie niebezpiecznych odpadów z Trzebini

03.01.2024

Nielegalnie zgromadzone odpady przy ul. Kościuszki w Trzebini w województwie małopolskim zostaną usunięte i zagospodarowane, a grunty na których się znajdują przejdą remediację. Przedsięwzięcie prowadzone do końca marca 2024 r. będzie wsparte przez NFOŚiGW dotacją ok. 85 tysięcy złotych.

Plansza informacyjna o przyznanym przez NFOŚiGW dofinansowaniu w ramach programu priorytetowego Usuwanie porzuconych odpadów. Beneficjent Gmina Trzebinia. Tytuł projektu Usunięcie i zagospodarowanie odpadów z miejsca na ten cel nieprzeznaczonego znajdującego się w Trzebini, przy ul. Kościuszki na fragmentach działek o numerach ewidencyjnych 795/96, 795/100, 802/10 wraz z przeprowadzeniem remediacji powierzchni ziemi. Całkowity koszt przedsięwzięcia 416 796 złotych. Kwota dotacji 84 891 złotych.
Zakres tematyczny projektu Gospodarowanie odpadami.

Cel projektu w Trzebini to zagospodarowanie blisko 360 ton odpadów niebezpiecznych oraz zmniejszenie - wykluczenie ilości zanieczyszczeń powierzchni ziemi, wprowadzonych w wyniku nielegalnej działalności. Likwidacja wysypiska oraz remediacja przywróci glebie i wodom gruntowym  ich wcześniejsze wartości środowiskowe i użytkowe. Działanie ograniczy możliwości zaistnienia nieodwracalnych szkód w środowisku oraz poprawi bezpieczeństwo i komfort życia okolicznych mieszkańców.

Zgromadzone w Trzebini odpady są niebezpieczne i posiadają właściwości rakotwórcze, co ustalono na podstawie badanych próbek gruntu. Analiza wykazała, że teren składowiska jest zanieczyszczony: węglowodorami ropopochodnymi C10-C40, wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi przy dużym udziale naftalenu, fenolem, węglowodorami aromatycznymi oraz węglowodorami chlorowanymi. Zadanie zrealizowane zostanie zgodnie z decyzją z art.26a ust. 1 Ustawy o odpadach.

Umowa o dofinansowanie projektu została podpisana w grudniu br. przez przedstawicieli NFOŚiGW oraz Gminy Trzebinia. Koszt całkowity przedsięwzięcia sięgnie ok. 417 tysięcy złotych.

{"register":{"columns":[]}}