W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Berlińskie upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz

14.06.2020

Ambasador RP w Niemczech, prof. Andrzej Przyłębski, wziął dziś udział w uroczystości uczczenia pamięci pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz.

14.06.2020

Uroczystość, której organizatorem był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, odbyła się w Berlinie na Steinplatz, przed Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych, wzniesionym po wojnie staraniem byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych.

Polski Ambasador w swoim okolicznościowym przemówieniu wspomniał, że 14 czerwca 1940 r. to nie tylko symboliczny początek działania KL Auschwitz jako miejsca zagłady dla milionów polskich obywateli oraz obywateli wszystkich podbitych przez Niemiecką Trzecią Rzeszę krajów, ale również tragedia dla wielu narodów; przede wszystkim dla Polaków i Polski, która straciła w KL Auschwitz-Birkenau i innych obozach koncentracyjnych miliony obywateli, dla narodu żydowskiego, gdyż zdecydowana większość ofiar KL Auschwitz-Birkenau, ponad milion, to Żydzi z Polski, Węgier, Francji, Holandii, Grecji i innych podbitych i okupowanych krajów Europy, a także z Niemiec. Data 14. czerwca stanowi również tragedię dla Niemiec, które od tego momentu po wieczność muszą się mierzyć z odpowiedzialnością za największą tragedię w dziejach ludzkości.

Prof. Przyłębski przypomniał również o jednym z największych polskich bohaterów – rotmistrzu Witoldzie Pileckim i przygotowanym przez niego raporcie, dokumentującym ogromne zbrodnie, które dokonywały się w Auschwitz. Ambasador przypomniał przy tym o otwartym w ubiegłym roku w Berlinie oddziale Instytutu Pileckiego, którego siedziba mieści się w pobliżu Bramy Brandenburskiej i zachęcał niemieckich polityków i mieszkańców Berlina do odwiedzenia tego miejsca.

Ambasador Andrzej Przyłębski na zakończenie swojego przemówienia wyraził swoje zadowolenie z powodu szansy na powstanie w centrum niemieckiej stolicy godnego upamiętnienia polskich ofiar II wojny światowej w postaci pomnika i centrum dokumentacji. Ambasador wspomniał, że zabiegał o to od samego początku swojej misji dyplomatycznej w Republice Federalnej Niemiec.

W czasie uroczystości zabrali głos również Christoph Heubner, dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Jobst-Hinrich Ubbelohde, sekretarz stanu ds. europejskich i pełnomocnik ds. stosunków polsko-brandenburskich w rządzie Brandenburgii oraz Agnieszka Stefanko w imieniu koncernu Volkswagen Motor Polska, koordynator młodzieżowego projektu współpracy z Muzeum Auschwitz wspieranego przez koncern VW.

W trakcie uroczystości polski Ambasador złożył również kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych, pod którym w tym dniu zostały wyłożone tablice z nazwiskami wszystkich polskich ofiar masowego transportu do KL Auschwitz.

Materiały

Przemówienie z okazji 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz
Ambasador​_Andrzej​_Przyłębski​_Uroczystość​_uczczenia​_pamięci​_pierwszego​_transportu​_Polaków​_do​_KL​_AuschwitzBerlin​_14062020.docx 0.01MB

Zdjęcia (22)