W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Musical "Jest taka magiczna noc... "

29.02.2024

Spektakl: "Jest taka magiczna noc...." - inspirowany II częścią "Dziadów" Adama Mickiewicza

Mijający tydzień upłynął nam magicznie, a to za sprawą spektaklu musicalowego, który graliśmy, pt. "Jest taka magiczna noc"...

Spektakl: "Jest taka magiczna noc...." - inspirowany II częścią "Dziadów" Adama Mickiewicza miał swoją premierę we wtorek - 27.02. Wówczas pod osłoną lutowego wieczoru nasze przedstawienie pokazaliśmy Rodzicom, za których obecność i ciepłe przyjęcie - serdecznie dziękujemy. Kolejne dni - środa i czwartek to spektakle dla dzieci i młodzieży z gdańskich szkół - bardzo dziękujemy za Waszą obecność i zapraszamy do nas!

A teraz trochę o historii naszego przedsięwzięcia....

Wszystko zaczęło się od chęci upamiętnienia 200-lecia "Dziadów" Adama Mickiewicza - o tej właśnie rocznicy pamiętała p. Grażyna Pikus - polonistka, u której zrodził się pomysł uczczenia dzieła naszego wieszcza narodowego. Do współpracy zaprosiła p. Aleksandrę Mielewczyk, i tak też wspólnie od lipca (tak, właśnie tyle trwało przygotowanie!!!) rozpoczęły pracę nad scenariuszem - od uwspółcześnienia tekstu, uaktualnienia problematyki, po napisanie tekstów piosenek i całościową obudowę. Nie był to jednak koniec pracy, gdyż tekst poddawany był wielu przeróbkom. A od września przyszedł czas na najważniejsze, czyli obudowę sceniczną oraz ukazanie historii bohaterów, przesłań ich mądrości przez taniec.

Nad całością przygotowań czuwały autorki scenariusza oraz dyrektor Mirosław Czop. Spektakl został podzielony na 3 części (tak jak jest to w oryginalnym dziele), a w każdą część zaangażowane były inne klasy.

A teraz przedstawiamy bohaterów naszego spektaklu:

Część 1: spotkanie z duchami Józia i Rózi (w tych rolach: Feliks/Yaroslaw, Magda/Maja, kl.3), została pokazana w wykonaniu naszych najmłodszych klas: 1-3, a nad ich przygotowaniem czuwała p. Beata Oryl, która nie tylko stworzyła rytmiczne układy, ale także odbudowała muzycznie cały spektakl. W tej części we wzruszającej wariacji wystąpiła także bohaterka z baśni - "Dziewczynka z zapałkami" (Anastazja/Julia, kl. 4), przygotowana przez p. Agatę Białobrzeską.

Część 2: spotkanie ze Złym Panem i duchami zemsty - krukami i sowami, to praca Natana, kl. 6 oraz uczniów klasy 3 (kruki) i klasy 5 (sowy).

Bardzo mocny, straszny i groźny układ hip-hopowy został przygotowany przez p. Jakuba Grędę, a nostalgiczny, niezwykle wzruszający i poruszający układ sów - kobiet z ludu, został przygotowany przez p. Iwonę Kierat - Łukasik.

W scenie tej także, w bogatych strojach, pojawiają się dworzanie, którzy przedstawiają dawne życie bogatego, ale Złego Pana. Majestatyczna pawana została przygotowana przez naszą specjalistkę od tańca historycznego - p. Agnieszkę Jędrzejczak-Bigus.

Trzecia część to historia Pasterki, która odrzucała zaloty zakochanych w niej chłopców. Ten akt został przygotowany przez klasę czwartą - zaczęło się od wprowadzenia w sielankowy nastrój przy pomocy tańca współczesnego, przygotowanego przez p. Roberta Kulanina; potem została ukazana historia zalotów Pasterki Zosi (Blanka, kl. 4), o której względy walczą pastuszkowie (chłopcy, kl. 4) - ta historia została ukazana w formie romantycznego oberka, przygotowanego przez p. Milenę Jurczyk, której optymistyczna polka (zatańczona przez klasę 3) zakończyła tanecznie nasz spektakl.

Koniec widowiska to napisana wspólnymi siłami piosenka mówiąca o tym, co jest w życiu ważne: "Miłość życia sensem jest" - i to właśnie magia jest! Utwór porwał publiczność i był optymistycznym zakończeniem trudnych, ale uczących historii bohaterów - Józia i Rózi, Złego Pana oraz Pasterki.

Nad przygotowaniem młodych aktorów czuwali oczywiście - p. Grażyna Pikus, p. Aleksandra Mielewczyk i dyrektor Mirosław Czop.

Nie obyłoby się bez pomocy p. Kasi Gruceli, która cierpliwie pomagała nam w naszych muzycznych przeróbkach, łączeniach piosenek, ściszaniu ich i dostosowywaniu pod ruch. Wszystkie utwory z kolei zostały nagrane przez ks. Wojciecha Szornaka, który choć nie pracuje już w naszej szkole, przyjechał i stworzył profesjonalne studnio muzyczne. Dzięki temu mogliśmy nagrać wszystkie potrzebne zapowiedzi i piosenki.

Dziękujemy także p. Oldze Leszko, dzielnie wspieranej przez p. Tatianę, za przygotowanie niezwykłych kostiumów i ciekawych charakteryzacji oraz p. Markowi Brandowi, który nie tylko udostępnił cudowną przestrzeń - Nową Synagogę w Gdańsku, ale czuwał nad oświetleniem i całym obiektem.

Wszystko to jednak nie odbyłoby się, gdyby nie nasi cudowni, uzdolnieni uczniowie, którzy przenieśli się do magicznego świata za sprawą Czarodzieja/Guślarza (Amelia, kl. 8/Magda, kl. 3).

Mamy nadzieję, że czwartkowy występ nie był pożegnaniem z tytułem i wiele jeszcze przed nami "magicznych nocy".

Za piękne zdjęcia dziękujemy Pani Zuzanna Oda - fotografia

Zdjęcia (64)

{"register":{"columns":[]}}